Přečtěte si naše názory a komentáře

Úterý 2. listopadu od 15:02

Les nám chybí, říkají děti z Vysočiny…

Jedenáctiletý Jonáš se nadechne a upře do kamery zasmušilý pohled. „Už nemám možnost jít si zahrát něco do lesa, lehnout do mechu, pozorovat mravence, co dělají. No prostě, je to blbý,“ sklopí nakonec zrak.

- -
Středa 25. srpna od 20:55 Chaloupky Kněžice a Baliny

Chaloupky začaly školní rok již v srpnu

Zatímco děti si ještě užívaly poslední dny prázdnin, pro kantory nový školní rok již začal takzvaným přípravným týdnem. Některé školy nebo kantoři tento čas využily k sebevzdělávání a vyrazily na Chaloupky.

-
Úterý 1. června od 08:00

Dům přírody vám otevře oči i uši

Po takřka roční odluce se otevřela muzea a s nimi i Dům přírody Žďárských vrchů. Po pozvolném rozjezdu, který začal 15. května skočil rovnou do letního provozu. Otevřen je nyní od úterý do neděle, od 10.00 do 15.00 a v sobotu dokonce o hodinku déle.

-
Pátek 28. května od 10:00

Starý statek v Balinách pookřál

V pátek 28. května jsme otevřeli nové křídlo našeho ekocentra v Balinách

-
Pondělí 24. května od 11:30 LMŠ Třebíč Družstevní ulice 1320

Chaloupky otevírají lesní mateřskou školu

Už 30 let „učí řeči přírody“ školní děti i dospělé. Otevření Lesní mateřské školy je tak další logický krok k tomu, dostat děti do přírody. Lesní mateřská škola bude mít své zázemí v Třebíči na bývalé školní zahradě na Družstevní ulici za alzheimercentrem. Zázemí budou tvořit dvě útulné maringotky, krytá veranda a od jara do podzimu stan. Takže o spokojený spánek v teple a suchu bude postaráno, rovněž tak i o suchý herní prostor.

-
Čtvrtek 1. dubna od 10:13 - Pátek 2. dubna 10:18

Mizející lesy na Vysočině přinášení nové možnosti pro školství

Na Vysočině, na místě bývalých lesů rostou jak houby po dešti nové lesní učebny pod širým nebem. Školy si tak (raději v katastrech svých obcí) budují nové vzdělávací prostory, které splňují epidemiologická kritéria, doporučení odborníků učit v přírodě a mnohé nesmyslné přesto zákonné hygienické požadavky.

-
Neděle 21. března od 08:00 - Středa 31. března 08:00

„Učíme se venku“ na ČT 2

O společný projekt Terezy, Lipky a Chaloupek projevila zájem i Česká televize.

-
Neděle 14. března od 22:09 Baliny – areál pro zahradní terapii

Je to tábor, nebo workshop?

Baliny (hu) – Než se nadějeme, bude tu léto a dá-li příroda, budou i tábory. V čím dál větší oblibě jsou ty pro rodiče s dětmi. A není to myšleno tak, že organizátor zajistí spaní, jídlo a pojištění a ostatní je na rodičích. Právě naopak. Tábory pro rodiče s dětmi vycházejí z poznání, že rodiče a děti na sebe během všedních dní nemají moc času. Neznají se, netvoří společně.  Je pravda, že koronavirus to zcela změnil a postavil na hlavu. Toho společného času je najednou až trochu moc. Ale ruku na srdce. Nepotřebovali bychom trošku poradit a inspirovat, co s těmi milovanými loupežníky provádět?

-
Pondělí 8. března od 21:05 - Čtvrtek 5. července 10:05

Zamiluj si přírodu

Už i výzkumy zjistily to, co asi všichni tušíme: kdo má rád přírodu, ten ji i více chrání, angažuje se v ochraně přírody a chová se environmentálně šetrněji. Z hesla 80. let poznej a chraň by se tak mělo stát spíš zamiluj si – poznej a chraň. A láska k přírodě, ta začíná tím, že do ní rádi a často chodíme, že pro nás není jen prostorem pro sport, hry, nebo vzdělávání, ale že si uvědomujeme její krásu, křehkost, že se umíme zastavit a zaposlouchat, dotknout, dokážeme přírodu ochutnávat všemi smysly.

-
Pondělí 9. listopadu 2020 od 21:43

Distanční výuka očima Chaloupek

S jistou dávkou nepochopení a rozčarování sledujeme celospolečenskou debatu nad distanční výukou v základních i středních školách. Celé to působí dojmem, že zásadní je vybrat správné on-line prostředí, mít připojení všude a pořád připojení, každé dítě svůj jeden počítač, webkameru a sluchátka. A že když učitel umí použít virtuální tabuli, ve správné chvíli vypnout mikrofony a přes internet i hodnotit, tak má vlastně vyhráno. 

- -
Čtvrtek 1. října 2020 od 21:50

Jak učit o mrtvém lese

Martin Kříž / Jedna ze zásad environmentální výchovy zní „žádné katastrofické scénáře před desátým rokem života“. Dítě v té době není schopné vyrovnat se s velikými ekologickými problémy, se kterými nemůže samo něco dělat. Neumí složitým věcem porozumět a nemůže samo pomoci. Jeho svět řídí rodiče či učitelé, dítě ještě neumí myslet kriticky a velké problémy, na které „nedosáhne“ u něj mohou vést k pocitu marnosti, flustraci a pocitu ohrožení. Vzniká tak sice dětský ale přitom opravdový environmentální žal.

-
Pondělí 1. června 2020

Třiďte, ale nesoutěžte, kdo nasbírá víc

Jan Činčera/Martin Kříž - V minulém roce se nám podařilo rozvířit diskusi mezi učiteli, když jsme se pokusili s kolegou Honzou Činčerou z Masarykovy univerzity vysvětlit, že soutěže ve sběru papíru jsou kontraproduktivní. Článek se z Bedrníku dostal na Ekolist, za nedlouho chtěl tuto skutečnost objasnit redaktor Českého rozhlasu Plus a s našimi závěry „nečekaně“ nesouhlasil odborný časopis Papír a celulóza.

-
Úterý 1. října 2019

Děti, co venku rozkvetou

Učitelé jim říkají různě, jsou to sígři, raubíři, mimoni, děti s problémem, handicapem, žáci ohrožení školním neúspěchem.

Jde o děti, které se nějakým způsobem neumí vypořádat s tempem školního učení, tradičními výukovými metodami, obsahem učiva, školními řády a principy, formami výuky, přístupem učitele i prostředím školy. Pod těmito pojmy si můžeme představit širokou škálu dětí s nejrůznějšími poruchami učení, pozornosti nebo i chování, různými kombinacemi, stupni poruch...  Většina z poruch nemá žádný vliv na inteligenci dětí a drtivá většina se dá řešit jinými pedagogickými postupy nebo změnou prostředí.

-

Paseka

Úplně nová hra, kterou si můžete zahrát

-

Lesní podnik

Nová hra, při které si vyzkoušíte pěstovat les

-

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.