Chaloupky začaly školní rok již v srpnu

Chaloupky Kněžice a Baliny Středa 25. srpna 2021 od 20:55

Zatímco děti si ještě užívaly poslední dny prázdnin, pro kantory nový školní rok již začal takzvaným přípravným týdnem. Některé školy nebo kantoři tento čas využily k sebevzdělávání a vyrazily na Chaloupky.

Do Balin například vyrazila Základní škola z Rudíkova a prožila a užila si tam seminář polytechnické výchovy Jak na školní zahradu. V Kněžicích zase probíhal tradiční několikadenní seminář Hurá z lavic, který byl tento rok na téma badatelství.

Obě chaloupecké akce nejsou „nalejvárnou“, kde by znudění účastníci koukali na hodinky a do bloku se pokoušeli o karikaturu přednášejícího. Jsou spíše akcemi nabíjejícími, se spoustou inspirace a nápadů, kde kantor získá tu pravou chuť vrhnout se do nadcházejícího školního roku a žákům připravit nové nečekané zážitky.

Rudíkovická škola v loňském podivném covidovém roce využila Šablony II a okolí školy ozelenila pomocí tzv. vysokých záhonů. A aby toto okolí bylo co nejhezčí a dokázala maximálně využít jeho potenciál i při výuce, využila nabídku odborných seminářů Chaloupek a dál už to znáte. Lektorky, které seminář vedly, si s předstihem rudíkovickou školu prohlédly, nafotily a diskuze tedy nebyla na obecné rovině, ale šitá na míru. Počasí bylo sice nezvykle chladné a deštivé, ale dobrou náladu to nikomu nezkazilo. Ze semináře si navíc každý odvezl přírodními květy vlastnoručně vyzdobenou plátěnou tašku.

Hurá z lavic je tradiční seminář, na který se sjíždějí kantoři z celé republiky. Letos se ho účastnilo 23 učitelek a dva učitelé. Trval od pondělí do středy a jeho hlavní náplní bylo představení badatelských metod ve výuce. Právě tato metoda učí správný způsob kladení si otázek, které vedou k poznání. Často i takovému, že takto to tedy rozhodně není! Ale i to je cesta vpřed. A to mnohem cennější než suché sdělení kantora ve třídě: „Milé děti, je to takhle, protože to píšou v učebnici.“ Je jasné, že právě badatelství probíhá převážně venku, a jak se přesvědčili kantoři, i v dešti. Výuka je tak mnohem více spojena se skutečným životem a nová látka více uvěřitelná a dokonce i zábavná.

Přípravný týden tím však pro Chaloupecké nekončí. Ve čtvrtek se lektoři rozjedou do Velkého Meziříčí, Humpolce a Prahy, kde budou předávat zkušenosti nejen z již zmíněného badatelství, ale také o získávání dětí pro vztah k přírodě nebo tvorbě regionálních učebnic.

Chaloupky tedy již školní rok 2021–22 začaly a těší se na nadšené děti i jejich učitele. Věřme, že jim to nepřekazí žádné covidové vlny.

10.12. Baliny u Velkého Meziříčí

Vánoční ladění

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Krátecké kufrování

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Zimní stopovaná

29.12. Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Novoměstské kufrování

21.2. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Jak na zážitkové hry

20.3. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Environmentální témata CHKO Žďárské vrchy

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.