Jak na šablony JAK?

Čtvrtek 23. února 2023 od 17:18

Šablony JAK se dají využívat i pro environmentální vzdělávání na MŠ, ZŠ i SŠ. Poradíme JAK.

Už potřetí mohou školy využívat evropské peníze z tzv. šablony. Jsou to administrativně maximálně zjednodušené projekty sestavené natolik pestře(univerzálně), aby tyto prostředky škola mohla dát využít téměř na cokoliv, od materiálu na vlastní výuku až po zaplacení profesionálů na pozice jako je školní psycholog. No a šablony jdou velmi dobře využít i pro environmentální výchovu, pro budování vašich školních zahrad, vzdělávání pedagogů pro výuku VENKU. A to tentokrát téměř bez byrokracie.

Šablony pro vzdělávání učitelů:

Už nemusíte využívat pouze akreditovaných seminářů, ale výběr je na vás. Jednotkou šablony je osm hodin podpory pro jednoho pedagoga (cena šablony je naceněna na 3 925,- Kč) Na rozdíl od minulých šablon můžeme tuto podporu poskládat i z vícero kratších aktivit (např. 2 čtyřhodinové semináře). Výhodou je, že si tentokrát nemusíme vybírat téma už při psaní žádosti o dotaci, ale téma řešíme až při realizaci. Máme na výběr 30 témat. A to včetně EVVO, přírodovědy nebo třeba welbeingu. Můžete si pozvat lektora z ekocentra k vám do školy, vyjet na seminář k badatelství nebo šablony využít při platbě 250hodinového specializačního studia pro koordinátory EVVO. Jde ale pouze o přímá školení prezenčně nebo distančně. Nevejdou se sem e-learningové kurzy.  Můžete si ale v rámci této šablony pozvat do výuky mentora nebo kouče. Takže hurá na všemožné letní školy, konference, badatelské víkendy a repetitoria. Potřebujete jen fakturu a osvědčení (v případě akreditovaného kurzu) nebo potvrzení o účasti (v případě neakreditovaného kurzu). Školení nesmí být zdarma.

A když takové školení absolvujete a peníze vám (povětšinou, jinak to bylo předražené školení) zbydou, můžete je investovat do metodické literatury, do pomůcek, badatelských sad a dalšího vybavení. Můžete nakoupit i sazenice do školní zahrady, nebo zahradní nářadí a mobiliář.

Šablony pro žáky

I na výuku jako takovou jsou opět šablony připraveny. Ve zkratce je to 40 000,- Kč na skupinu dětí (obvykle třídu, ale můžete to být jakákoliv skupina počínaje dvojicí) na 32 hodin a jeden školní rok. Témat je 16 a opět je mezi nimi i environmentální výchova. Zase těch 32 hodin postupně skládejte klidně z dvouhodinovek. A formy jsou následující:

Projektový den ve škole (třeba Den Země, Den vody….), projektová výuka, výukový program, který vám připravíme na míru ve školní zahradě. A projektový den mimo školu někde v lese, u vody, na ekocentru nebo farmě. Zaplatíte odborníka do výuky a za zbytek si koupíte ještě pomůcky na výuku. Jen podotýkám, že odborníka využít můžeme ale nemusíme. Je to jen na nás.

Tandemová výuka, kdy si přizvete odborníka do výuky a třeba odstartujete klimatické vzdělávání. Práce s moderními technologiemi pak nemusí znamenat jen sedět před obrazovkou, ale vyběhněte ven s aplikacemi v mobilech. A odborník vám rád ukáže, jak s nimi pracovat. Z projektu můžete koupit i software. Pro tandem můžeme využít i kolegu či kolegyni ve škole, takže pokud máte osobně zkušenosti s využitím venkovního prostoru, můžete v rámci tandemu pomoci kolegům najít způsob, jak v jejich hodinách venkovní prostor využívat také.

Další formou je zážitková pedagogika a propojování formálního a neformálního vzdělávání. Typicky třeba badatelská hodina, zkušenostní učení, prožitek… Využití organizací typu ekocentrum, dům dětí, zoologická zahrada nebo planetárium se úplně nabízí. I všechny materiály a ukázkové lekce na „Učíme se VENKU“ z tohoto konceptu vycházejí.

Poslední formou, kterou šablony JAK podporují, jsou aktivizační metody. Tady si můžete představit všechny možné nefrontální metody, které vás napadnou včetně třeba plynulého učení, metod podporujících kompetence k učení i „soft skills“, za nás jsou to úplně typicky simulační hry. Stačí si jen vybrat z nabídky.

Komunitní šablona

No a existuje ještě zajímavá šablona navíc, která se úplně hodí pro zahradní slavnost, oslavu slunovratu nebo dožínek. Jedná se o tzv. komunitní setkávání, na kterém se setkává škola, rodiče, veřejnost… Tady dostanete 1463 Kč/hodinu takové akce. A jestli za ty peníze koupíte do zahrady stan, semínka letniček nebo nové hadice je na vás.

Věříme, že i tyto šablony jsou velkou příležitostí podpořit právě EVVO. Zatímco do laboratoří, počítačových učeben a tělocvičen tečou velké peníze ze státních a obecních rozpočtů, školní zahrada, dílna a environmentální výchova je většinou na vedlejší koleji. Zkuste u svých ředitelů zalobovat včas. Šablony se totiž podávají nejpozději do 28. 4. 2023. Ale využívat se dají i tři měsíce zpětně od podání projektu.

 

 

 

1.7. - 5.7. Kněžice

Tajemství babského ucha

1.7. - 5.7. Baliny u Velkého Meziříčí

Prázdninové dřevořezání

7.7. - 11.7. Baliny u Velkého Meziříčí

Z pohádky do pohádky

8.7. - 12.7. Žďár nad Sázavou

Na sever, na západ, na východ a na jih

10.7. - 14.7. Chaloupky Kněžice

Kovářský tábor pro táty s klukama

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.