Školní les mezi oceněnými

Středa 19. října 2022 od 12:00 - Sobota 31. prosince

Získali jsme prestižní ocenění v celostátní soutěži udržitelných projektu, v cenách SDGs za Školní les, tento koncept dokonce prvním místem ocenila Hello Bank v soutěži Hello Země a také Kraj Vysočina jako počin roku.

V roce 2022 získal projekt Školní les 2. místo v prestižní soutěži cen SDGs. Na slavnostním galavečeru se na prvním místě umístila firma pěstující umělé  maso, druhé místo získal školní les a třetí biouhel.
Zároveň jsme zvítězili v kategorii Hello Země podpořené Hello Bank, na další rozvoj našeho konceptu jsme získali 500 000 Kč.
Školní les ocenil I Kraj Vysočina v letošním roce a to jako Skutek roku v oblasti Životní prostředí a zemědělství, medailonek je TADY.
První a pilotní školní les vznikl ve spolupráci Chaloupek o.p.s. a Gymnázia Jihlava a stojí nad Novou Brtnicí. Další školní lesy vznikaly v následujících letech. Tady je malá rekapitulace:
 
 

Historie konceptu:

V roce 2019 jsme od pana Bárty z Kněžic dostali darem kousek lesa a Gymnázium Jihlava hledalo místo, kdy by mohli sázet les. Vznikl nápad na školní les.

V roce 2020 jsme se rozhodli, že školních lesů může být víc a že by to mohl být zajímavý koncept. Ve stejném roce jsme sepsali příručku, která radí, jak školní lesy sázet. A to ve spolupráci s Tomášem Vrškou a Školním lesním podnikem Masarykův les (pod Mendelovou univerzitou). Projekt podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

V roce 2021 už jsme měli sedm školních lesů, o které pečují školy, skautská střediska nebo ekocentra. Proběhl také výzkum, který zkoumal environmentální žal dětí na Vysočině, přišel nápad natočit o tom film. Projekt podpořila Nadace Karla Janečka. V pilotním lese probíhá Středoškolská odborná činnost.

V roce 2022 jsme za školní les získali druhé místo v kategorii Změna klimatu při udělování cen SDGs (cíle udržitelnosti OSN) a první místo v soutěži Hello Země. Bára Klocová stříhá film Lesní žal, o spolupráci projevila zájem Česká televize. O lesy projevují zájem další Školy

V roce 2023 uvedeme ve spolupráci s Českou televizí film dokumentující environmentální žal i naději na příkladu lesa na Vysočině pod názvem Lesní žal. Rádi bychom počet školních lesů rozšířili na dvacet, včetně tzv. školních lesů do kapsy, které má pod patronací vzdělávacího centra Tereza.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.