Povídání o chaloupeckém dřevořezání VI.

Čtvrtek 12. května 2022 od 20:00

Dnes naposledy si budeme povídat se Standou Juhasem o dřevu, které provází člověka od nepaměti. Standa je nejen trpělivý lektor a neobyčejně šikovný řezbář, ale také badatel, který se na dřevo snaží koukat z co největšího úhlu pohledu. Zkoumá různá etnika a jejich přístup a využívání tohoto neobyčejného materiálu, který nám neprávem zevšedněl. Je však možné, že klimatická změna ruku v ruce s kůrovcem nás donutí svůj vztah ke dřevu změnit.

Jakou máš zpětnou vazbu?

Spokojenost účastníků. Na dětech to člověk vidí hned, ten úsměv mluví za vše. A dospělí vlastně taky. A samozřejmě to, že se mně na kurzy vracejí. Naučili se dělat štípanou holubičku, ale rádi by ještě lžíci, nebo hrnek. Na kurzech vzniká velice krásná atmosféra. Bavíme o ledasčem nejen o dřevu. Vznikají tu přátelství.

Jak šikovní jsou účastníci kurzů? Jsou tvé kurzy i pro nezkušené – nešikovné?

Jsou pro všechny. Jak už jsme si říkali. Ti méně nadaní jsou nakonec mnohdy úspěšnější, než ti méně šikovní. A ještě jeden postřeh. Velmi často jsou šikovnější ženy. Jsou takové pečlivější a trpělivější.

Vraťme se ale ještě k tomu řezbářskému táboru. Jak probíhá, na co se účastníci mohou těšit?

Tábor je především pro tatínky s dětmi. Jestli kluci nebo holky, to je jedno. Na každý den je připraven nějaký program, kdy se učí vyrábět nějakou věc. Na loňském táboře to byly lodičky, pohyblivé hračky, stoličky a píšťalky. A třeba na té píšťalce jsme si vysvětlili i princip fléten. Není to totiž píšťalka s jedním tónem, ale jednoduchý hudební nástroj. Vše se učí od začátku. Takže když se vyrábí lžíce, dostanou sekeru a špalek.

Tento program probíhá od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne. S pauzou na oběd. Po šestnácté hodině mají volno s vlastním programem. My jim doporučíme různé výlety do okolí, nebo aktivity, které se dají provozovat v na statku a oni si užívají krásný, společně strávený čas. Kromě toho jim v dílně připravím něco, s čím si mohou hrát, nebo mohou pokračovat na tom, co během dne nestihli. To už je na nich.

Takže kdo má rád vůni dřeva a chce se během dovolené něco naučit, nebo v se zdokonalit a užít si společné chvíle se svými ratolestmi v podobně naladěné partě, Chaloupky Baliny jsou tím správným místem.


V tištěné podobě si můžete článek přečíst v Horáckých novinách.

Svoji lásku ke dřevu můžete proměnit v umění vyřezávat na Standově táboře v Balinách. Koná se ve stanech s podsadou od čtvrtka 7. do neděle 10. Července. Více na ZDE

10.12. Baliny u Velkého Meziříčí

Vánoční ladění

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Krátecké kufrování

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Zimní stopovaná

29.12. Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Novoměstské kufrování

21.2. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Jak na zážitkové hry

20.3. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Environmentální témata CHKO Žďárské vrchy

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.