Povídání o chaloupeckém dřevořezání VI.

Čtvrtek 12. května 2022 od 20:00

Dnes naposledy si budeme povídat se Standou Juhasem o dřevu, které provází člověka od nepaměti. Standa je nejen trpělivý lektor a neobyčejně šikovný řezbář, ale také badatel, který se na dřevo snaží koukat z co největšího úhlu pohledu. Zkoumá různá etnika a jejich přístup a využívání tohoto neobyčejného materiálu, který nám neprávem zevšedněl. Je však možné, že klimatická změna ruku v ruce s kůrovcem nás donutí svůj vztah ke dřevu změnit.

Jakou máš zpětnou vazbu?

Spokojenost účastníků. Na dětech to člověk vidí hned, ten úsměv mluví za vše. A dospělí vlastně taky. A samozřejmě to, že se mně na kurzy vracejí. Naučili se dělat štípanou holubičku, ale rádi by ještě lžíci, nebo hrnek. Na kurzech vzniká velice krásná atmosféra. Bavíme o ledasčem nejen o dřevu. Vznikají tu přátelství.

Jak šikovní jsou účastníci kurzů? Jsou tvé kurzy i pro nezkušené – nešikovné?

Jsou pro všechny. Jak už jsme si říkali. Ti méně nadaní jsou nakonec mnohdy úspěšnější, než ti méně šikovní. A ještě jeden postřeh. Velmi často jsou šikovnější ženy. Jsou takové pečlivější a trpělivější.

Vraťme se ale ještě k tomu řezbářskému táboru. Jak probíhá, na co se účastníci mohou těšit?

Tábor je především pro tatínky s dětmi. Jestli kluci nebo holky, to je jedno. Na každý den je připraven nějaký program, kdy se učí vyrábět nějakou věc. Na loňském táboře to byly lodičky, pohyblivé hračky, stoličky a píšťalky. A třeba na té píšťalce jsme si vysvětlili i princip fléten. Není to totiž píšťalka s jedním tónem, ale jednoduchý hudební nástroj. Vše se učí od začátku. Takže když se vyrábí lžíce, dostanou sekeru a špalek.

Tento program probíhá od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne. S pauzou na oběd. Po šestnácté hodině mají volno s vlastním programem. My jim doporučíme různé výlety do okolí, nebo aktivity, které se dají provozovat v na statku a oni si užívají krásný, společně strávený čas. Kromě toho jim v dílně připravím něco, s čím si mohou hrát, nebo mohou pokračovat na tom, co během dne nestihli. To už je na nich.

Takže kdo má rád vůni dřeva a chce se během dovolené něco naučit, nebo v se zdokonalit a užít si společné chvíle se svými ratolestmi v podobně naladěné partě, Chaloupky Baliny jsou tím správným místem.

 

Předchozí části článku si přečtete zde: část I. -> část II. -> část III. -> část IV. -> část V. -> část VI.


V tištěné podobě si můžete článek přečíst v Horáckých novinách.

Svoji lásku ke dřevu můžete proměnit v umění vyřezávat na Standově táboře v Balinách. Více informací o tomto a dalších současných chaloupeckých táborech najdete kliknutím zde.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.