Zahrada u řeky přijala první zahradníky

Sobota 20. května 2017 od 14:00

Třebíč – Sobotní odpoledne v Zahradě u řeky, jak se zatím pracovně novému prostoru organizace Chaloupky o.p.s. říká, mělo patřit především včelám. Lákavý plakát podle toho také nesl název Medový den. Počasí však pilným dělnicím příliš nepřálo, i když nebylo zdaleka tak hrozné, jak strašili meteorologové.

Program začal dvě hodiny po poledni a končil v šest večer. A po celou tu dobu se na zahradu trousily rodiny s dětmi i senioři. Ti všichni se přišli zvědavě podívat, co že se to v prostoru, ještě donedávna pokrytého hustou džunglí, děje. A podle jejich vyjádření byli příjemně překvapeni. Místo kopřiv a trní otevřený prostor, kde je dost místa pro záhony i pro hry dětí. A vzadu dokonce branka, kterou se dá projít k řece.

Výborné bylo, že slibovaný déšť nepřišel a program mohl proběhnout podle plánu. Děti se mohly seznámit s tím, jak to vypadá ve včelím úlu, prohlédnou a očichat medovou plástev, zkusit si vyrobit včelku z barevného papíru nebo vytvořit z ovčí vlny, pořádně se proběhnout a na praskajícím ohni si s rodiči opéct špekáček.

Rodiče se zúčastnili bylinkové burzy a ti odhodlanější se chopili krompáčů a rýčů a zasázeli keře, na kterých se budou nejdříve „pást“ včely a za nějaký čas noví zahradníci sklízet rybíz, angrešt nebo borůvky. Jejich práci je třeba ocenit, protože půda byla ve vybraném místě kdysi zpevněna kameny a štěrkem.

 Dalším krokem, který by měl následovat, je založení komunitní zahrady. První zájemci se již zajímali, a jakmile bude rozhodnuto, chaloupečtí dají vědět. Na zahradu si našel cestu i místostarosta Milan Zeibert s dětmi, kterým se nový prostor velice zalíbil, a byli jedněmi z těch, kteří o komunitní zahradničení projevili zájem.

 Nejbližší akce, o které je již rozhodnuto, bude Svatojánská slavnost v sobotu 24. června. Kdo si udělá čas, může se těšit na oheň s opékáním. To však nebude zdaleka jediný program, příchozí se mohou těšit na chaloupecké aktivity pro děti i dospělé. Bude-li mít někdo chuť přinést hudební nástroj, bude vítán. Předpokládaný čas konání je od 16 do 20 hodin a chaloupečtí se již těší na další setkání se „svými“ zahradníky.

 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.