Zahrada u řeky přijala první zahradníky

Sobota 20. května 2017 od 14:00

Třebíč – Sobotní odpoledne v Zahradě u řeky, jak se zatím pracovně novému prostoru organizace Chaloupky o.p.s. říká, mělo patřit především včelám. Lákavý plakát podle toho také nesl název Medový den. Počasí však pilným dělnicím příliš nepřálo, i když nebylo zdaleka tak hrozné, jak strašili meteorologové.

Program začal dvě hodiny po poledni a končil v šest večer. A po celou tu dobu se na zahradu trousily rodiny s dětmi i senioři. Ti všichni se přišli zvědavě podívat, co že se to v prostoru, ještě donedávna pokrytého hustou džunglí, děje. A podle jejich vyjádření byli příjemně překvapeni. Místo kopřiv a trní otevřený prostor, kde je dost místa pro záhony i pro hry dětí. A vzadu dokonce branka, kterou se dá projít k řece.

Výborné bylo, že slibovaný déšť nepřišel a program mohl proběhnout podle plánu. Děti se mohly seznámit s tím, jak to vypadá ve včelím úlu, prohlédnou a očichat medovou plástev, zkusit si vyrobit včelku z barevného papíru nebo vytvořit z ovčí vlny, pořádně se proběhnout a na praskajícím ohni si s rodiči opéct špekáček.

Rodiče se zúčastnili bylinkové burzy a ti odhodlanější se chopili krompáčů a rýčů a zasázeli keře, na kterých se budou nejdříve „pást“ včely a za nějaký čas noví zahradníci sklízet rybíz, angrešt nebo borůvky. Jejich práci je třeba ocenit, protože půda byla ve vybraném místě kdysi zpevněna kameny a štěrkem.

 Dalším krokem, který by měl následovat, je založení komunitní zahrady. První zájemci se již zajímali, a jakmile bude rozhodnuto, chaloupečtí dají vědět. Na zahradu si našel cestu i místostarosta Milan Zeibert s dětmi, kterým se nový prostor velice zalíbil, a byli jedněmi z těch, kteří o komunitní zahradničení projevili zájem.

 Nejbližší akce, o které je již rozhodnuto, bude Svatojánská slavnost v sobotu 24. června. Kdo si udělá čas, může se těšit na oheň s opékáním. To však nebude zdaleka jediný program, příchozí se mohou těšit na chaloupecké aktivity pro děti i dospělé. Bude-li mít někdo chuť přinést hudební nástroj, bude vítán. Předpokládaný čas konání je od 16 do 20 hodin a chaloupečtí se již těší na další setkání se „svými“ zahradníky.

 

10.12. Baliny u Velkého Meziříčí

Vánoční ladění

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Krátecké kufrování

26.12. - 31.12. Dům přírody Žďárských vrchů

Zimní stopovaná

29.12. Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Novoměstské kufrování

21.2. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Jak na zážitkové hry

20.3. 2024 Dům přírody Žďárských vrchů

Environmentální témata CHKO Žďárské vrchy

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.