Zahrada u řeky odpočívá
Dalo by se říci, jako všechny zahrady a příroda vůbec. Ale Zahrada u řeky v Třebíči si to zaslouží obzvlášť. Za sebou má pořádně náročnou sezónu, kdy se z opuštěného a zpustlého zahradnictví stalo fungující ekocentrum.
Aby se to však mohlo stát, bylo zapotřebí nejen práce chaloupeckého týmu, ale také podpory mnoha sponzorů, organizací a dobrovolníků. Mezi ty hlavní patří Kids for Kids; program Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika; Město Třebíč; Litobal s.r.o.; ESKO-T a ČIKOM. Těm všem ze srdce děkujeme! Společně se nám podařilo vybudovat nejprve zázemí – vykopat přípojku vody, elektřiny a odpadů k novým záchodům. Chtěli jsme kompostovací, ale jelikož se zahrada nachází v záplavovém území, nebyly nám Povodím Moravy povoleny. V dřevěných kadibudkách se proto skrývají krásné splachovací záchody. Bylo instalováno 9 vysokých záhonů, 2 pyramidové záhony, tříkomorový kompostér, posezení. Bylo instalováno 9 vysokých záhonů, 2 pyramidové záhony, tříkomorový kompostér, posezení. Chytáme dešťovou vodu ze záchodů a boudy.
Zahrada nás překvapila množstvím úrody – obě vysoké třesně se prohýbaly pod tíhou plodů, jablůňky zaplodily, švestky se pod tíhou plodů bohužel polámaly, i když jsme se pokoušely je podepřít. V rohu zahrady jsme objevili a do prvních mrazíků sklízely plody asijské hrušky, co vypadají trochu jako jablko a jsou známé jako nashi. Na vysokých záhonech jsme sklízeli zeleninu a bylinky. Měsíček kvetl ještě pod prvním sněhem…
Zahrada ožila i dětmi. Od května do listopadu běžel zahradnicko-výtvarný kroužek Pupalka, v létě v červenci proběhl příměstský tábor a od června do října probíhaly výukové programy pro školy. Celkem proběhlo 22 programů pro 776 dětí. Veřejnost měla bránu otevřenou každý čtvrtek od 15 do 17 hodin, do kterých jsme připravili 7 tematických čtvrtků s doprovodným programem.
Naši radost však kalilo nezvykle teplé a suché počasí, které máme ještě všichni v čerstvé paměti. Programy pod širým nebem se sice realizují jednoduše, ale pohled na rostliny a do plánu práce nás moc netěšil. Chtěli jsme toho stihnout více, ale už samotný pobyt na zahradě byl v letošním horku nemyslitelný, natož něco sázet. Rychle zalít to nejnutnější, posbírat a dát sušit bylinky.
O to více plánů máme do další sezony. Zahradu jsme si již osahali, víme, co si k ní můžeme dovolit, v čem nám vyjde vstříc, co naopak nepůjde.
Akce pro veřejnost:
- 27. 4. 2018 - Den otevřené zahrady
- 24. 5. 2018 - Medový den
- 21. 6. 2018 - Svatojánská slavnost
- 11. 10. 2018 - Podzimní slavnosti
Workshopy:
- 20. 4. 2018 - Jak na vysoké záhony
- 24. 5. 2018 - Trvalkový záhon I.
- 20. 9. 2018 - Trvalkový záhon II. s podrostem cibulovin
Podzimní tematické čtvrtky:
- 23. 8. 2018 - Pozdně letní vazby – workshop na vázání kytic z planých a zahradních květin
- 30. 8. 2018 - Konec prázdnin – rodinné setkání s dílničkami a ohněm
- 6. 9. 2018 - Barvy podzimu – dílničky – barvy země
- 13. 9. 2018 - Chutě podzimu – ochutnávky podzimních plodů ovoce a zeleniny, výtvarná dílnička
- 27. 9. 2018 - ovocné stromy (Na sv. Václava, každá pláňka dozrává) – beseda s ukázkami 25 odrůd jablek, 5 odrůd hrušek, 5 odrůd švestek, 3 odrůdy ořechů, netradiční zeleniny – ačokča, divoká rajčata, hrozny, kulinářské výrobky – sušené ovoce, dřeňové plátky, sirupy a marmelády.
- 4. 10. 2018 - bylinky v rámci Až se zima zeptá – seznámení se bylinkami, příprava čaje, výroba čajové směsi s sebou
- 18. 10. 2018 – Zazimování zahrady – workshop – podzimní úklid zahrady, založení krytého vysokého záhonu a jeho osázení bylinami čínské medicíny.