Kde se tam vzaly ty balvany?
Třebíč (hu) – Tuhle otázku si kladou mnozí, kteří se procházejí Týnským údolím v Třebíči. Mezi rybníky Babákem a Wasserleitungem, na levém břehu Týnského potoka je po loučce do tvaru podkovy vyrovnáno 18 velkých balvanů. A každý jiný… Proč tam jsou? Nějaký happening?
V týnském údolí během čtyř měsíců vznikla tzv. geoexpozice. Tedy výstava kamenů s určením jejich původu a dalšími informacemi, které lze získat pomocí chytrého telefonu na webu. Majitelem a investorem celé akce je město Třebíč, na jehož pozemku také geoexpozice leží, autorem, tvůrcem a realizátorem je středisko ekologické výchovy Chaloupky.
Soustředěné kameny jsou především z oblasti Třebíčska, ale aby byla sbírka pestřejší, vydali se tvůrci až na jih Pardubicka a na Znojemsko. Kameny mají objem zhruba jeden kubík a vytvořily tak zajímavý krajinotvorný prvek, který se za pár měsíců stal oblíbeným místem pro návštěvníky Týnského údolí. Malé děti pochopily kamenné bloky jako výzvu a z geoexpozice se tak pro ně stal jakýsi přírodní boulder park, pro starší děti je to vítané místo na hry a zamilovaní mládenci si na balvanech fotí své lepé děvy. Ti hloubavější se pídí po názvech kamenů a jejich původu.
Po několika měsících zdánlivé nečinnosti, kdy jarní tráva zamaskovala stopy po jeřábu, se tito zvídavci konečně dočkali. Na kamenech se objevily malé nerezové cedulky s názvem kamene a lokalitou, odkud byl přivezen a QR kódy, které po načtení chytrým telefonem zobrazí o daném kameni vyčerpávající informaci. Na každém kameni byla vybroušena a vyleštěna do zrcadlového lesku malá ploška, tvořící jakési okno do jeho nitra. Korunou všeho je informační cedule, s geologickou mapou, krátkou informací a časovou osou. Po chvíli tedy můžete o každém kamenu vědět vše: jak se jmenuje, odkud byl přivezen i v jakém geologickém období vznikl.
Cílem Chaloupek, které mají příjemné vzdělávání v popisu práce, bylo vzbudit zájem o tzv. neživou přírodu, poskytnout přiměřeně informací a hlavně nezahltit a tím neznechutit jejich množstvím. A snad se to i povedlo. Každá generaci si na tomto místě může najít svoje a tak, jak se někdo snaží zaujmout znalostmi souhvězdí, zde se může blýsknout vyprávěním o kamenech a naší vskutku pradávné historii. O odbornou stránku se postaral geolog Stanislav Houzar, kterého si Chaloupky přizvaly ke spolupráci.
Třebíčské základní školy se mohou těšit na sbírky kamenů, které jsou pro ně nyní připravovány. Budou obsahovat malé vzorky kamenů geoexpozice, jejichž jedna strana bude vyleštěna do maximálního lesku. Doufejme, s kombinací s těmi velkými, probudí v dětech zájem o to, co vlastně máme pod nohama, z čeho je postavena například bazilika, nebo po jakém to kameni šplháme třeba na Mohelenské hadcové stepi.
Geoexpozice měla být slavnostně otevřena na Den Země, tedy ve středu 22. dubna společně s dendrostezkou, kterou v Týnském údolí připravila ZŠ Kpt. Jaroše. Koronavirus to bohužel zařídil jinak a tak si musí kameny i stromy v Týnském údolí objevit každý sám.