I mezinárodní komise zůstala PAF
Vysočina, Dolní Rakousko (hu) – Učení se venku je fenomén, který získává pozornost mezi stále větším počtem kantorů. A venku může být v městském parku, v přírodě za městem nebo rovnou ve školních zahradách. Ty jsou k tomu samozřejmě přímo stvořené. A jejich využití je tak různorodé a pestré, že nezbývá, než žasnout. A žasla i odborná mezinárodní komise, která v úterý v Brně v ekocentru Lipka, hodnotila projekty česko-rakouské soutěže Pěstuj, zkoumej, vyprávěj.
Tuto soutěž vyhlásilo na podzim loňského roku pět organizací: „naše“ Chaloupky, brněnská Lipka, Pedagogická fakulta JČU v Českých Budějovicích, Přírodní zahrada z jižních Čech a Natur im Garten Tulln v Dolním Rakousku. Soutěž si kladla za cíl probudit v dětech i jejich učitelích nejen větší zájem o zahradu a její využívání, ale také o badatelský přístup a schopnost výsledky bádání vyjádřit originálním způsobem a prezentovat ostatním.
Vše se podařilo měrou vrchovatou, takže komise bez přehánění nestačila žasnout. Na české straně hranic soutěžilo 60 projektů, na rakouské 45. Z toho z Vysočiny 21 škol s 31 projekty, do kterých se zapojilo 550 dětí. A Třebíčsko samotné obstálo naprosto skvěle. Mezi absolutní jedničky patří ZŠ Budišov a ZŠ Domamil. Obě školy čeká jako odměna program v překrásných zahradách Tullnu v Rakousku.
Soutěž s takovouto účastí si zaslouží rozsáhlejší materiál, který Chaloupky připravují. Svůj prostor dostane i na XXV. ročníku Veletrhu ekologické výchovy, který se bude konat od 4. do 7. září na Chaloupkách.
Foto archiv Lipky