Chaloupky
Aktuality Stalo se

Jihlava bude dějištěm letošní Celostátní vzájemné výměny zkušeností

Publikováno 12. října 2016

Chaloupky jako spoluorganizátor letošní Celostátní výměny zkušeností Vás zvou do Jihlavy v termínu 11. - 13. listopadu 2016.

Akce, která je určena oddílovým vedoucím, vedoucím kroužků, pracovníkům DDM a SVČ, lektorům ekocenter a učitelům alternativních škol se koná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina pana Běhounka a primátora Města Jihlavy pana Chloupka.

Na Balinách proběhla úspěšná konference na téma Krajina

Publikováno 6. října 2016

Putování místní lokálkou, pohledy na kopce i roviny, výprava do přírody v okolí vesnice, do krajiny na zahradě, do krajiny Banátské, to vše mohlo na vlastní kůži zakusit padesát účastníků tradiční konference VYKEV, která se letos konala v Balinách u Velkého Meziříčí.

Regionální setkání pedagogů všech stupňů škol a dalších zájemců o environmentální výchovu a vzdělávání pořádaly Chaloupky 4. října 2016 v ekocentru Chaloupky Baliny.

Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Publikováno 3. října 2016

V rámci semináře "Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině" se bezmála tři desítky účastníků ocitly na palubě pomyslené lodi vezoucí staré a krajové ovocné odrůdy. Během cesty se dozvěděli o jejich významu a využití v současnosti. Kapitánem prvního dne byl Ing.Stanislav Boček, PhD., po něm převzal kormidlo Tomáš Svoboda.

Ovčí den v irském duchu přilákal rekordní počet návštěvníků

Publikováno 27. září 2016

Tradiční podzimní akce s názvem Ovčí den se letos setkala mimořádným zájmem veřejnosti. Poslední zářijovou neděli si cestu do ekocentra Chaloupky Kněžice našlo více než osm set návštěvníků.

Přihlašování na konferenci Vykev prodlouženo

Publikováno 23. září 2016

Termín uzávěrky přihlášek na konferenci Vykev byl posunut na 28. 9. 2016. Letos se konference koná v malebné vesničce Baliny, která leží nedaleko Velkého Meziříčí.

Životní prostředí 2016 - grant na podporu EVVO vyhlášen

Publikováno 19. září 2016

Chaloupky upozorňují, že byl vyhlášen grantový program Fondu Vysočina Životní prostředí 2016, který je určen na podporu environmentální výchovy a osvěty pro obce, školy i neziskové organizace.
Prostřednictvím tohoto dotačního titulu nabízí Kraj Vysočina 1,4 milionu korun na spolufinancování projeků zaměřených na aktivity spojené s přírodními zahradami, vzdělávání poskytovatelů EVVO a realizace přírodních školních zahrad.

Ekologická olympiáda bude v Mrákotíně na téma biokoridory

Publikováno 14. září 2016
Letošní celostátní téma ekolympiády je Biokoridory a bariéry. To nejkrásnější území, kde je krajina pro toto téma téměř vzorová, se rozprostírá mezi masivem Javořice a Českou Kanadou. Tři dny soutěže tak letos strávíme v okolí Mrákotína.

Irská ovčí neděle

Publikováno 14. září 2016


Letošní ovčí den (neděle 25.9. od 10:00) bude mít irský nádech. Budeme vyrábět a hledat čtyřlístky, ale i skrytý poklad. Můžete si vybarvit a nebo koupit omalovánku pro dospělé, navštívit irish pub nebo si dát jehněčí specialitu.

Vykev nebo vikev?

Publikováno 9. září 2016

Nestala se někde chyba? Ne, nestala. Vykev je název tradiční konference pro pedagogy a příznivce environmentální výchovy a vzdělávání, kterou každoročně pořádají Chaloupky o.p.s. Tato konference se letos, podobně jako v minulých letech, koná začátkem školního roku, tentokrát v úterý 4. října. Co se však každoročně mění, jsou místa konání. Letos zavítáme do Balin, malé vesnice nedaleko Velkého Meziříčí.

Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině

Publikováno 31. srpna 2016

Brtnice - Pokud hledáte inspiraci pro svoji zahradu nebo informace k péči o staré výsadby ovocných stromů, je pro vás koncem září připraven další z cyklu vzdělávacích seminářů projektu "Příroda do zahrad, parků a krajiny - podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a parků".

Chceš se stát Bobříkem nebo Robinsonem?

Publikováno 31. srpna 2016

Bobříci a Robinsoni jsou názvy přírodovědných kroužků, které už několik let fungují v ekocentru Chaloupky Velké Meziříčí. Dvě odpoledne v týdnu se ekocentrum zaplní dětmi, které se nebojí trávit čas venku a rády si prohloubí svoje znalosti a dovednosti především v přírodovědné oblasti. Se začátkem nového školního roku přibíráme také nové členy do těchto kroužků.

Spolupráce s dětskými domovy pokračuje

Publikováno 31. srpna 2016

Ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí realizuje každoročně programy pro děti z dětských domovů.

Prázdniny 2016 objektivy fotoaparátů

Publikováno 30. srpna 2016

Na konci prázdnin nebudeme zveřejňovat statistiky, ani úryvky z dopisů nadšených klientů a nebudeme vás zatěžovat dlouhosáhlými tiskovými zprávami. Z našich táborů, soustředění a akcí pro učitele přinášíme fotografie.

Chaloupky rozezněla kladiva

Publikováno 29. července 2016

Tento týden byl na ekocentru Chaloupky Kněžice zasvěcen černému řemeslu. Dvacítka malých kovářů od rána do večera a od neděle do pátku buší do kovadlin. Tradiční kovářský tábor, který se těší obrovského zájmu veřejnosti, opět vede František Netrda a pod rukama jeho svěřenců vznikají svícny, podkovy, nože a meče.

Další úspěch v anketě Skutek roku!

Publikováno 8. června 2016

I sedmý ročník ankety Skutek roku přinesl úspěch pro značku Chaloupky. Tentokrát připadlo vítězství v oblasti životního prostředí organizaci Chaloupky, zemědělské družstvo za propojení ekologického farmaření s environmentální výukou na farmě v Zašovicích.

Vyhlašujeme 17. červen 2016 "Dnem prázdných tříd"!

Publikováno 3. června 2016

Chaloupky podporují akci s názvem "Den prázdných tříd"! Jedná se o nápad, který vznikl v roce 2012 ve Velké Británii pod názvem "Empty Classroom Day". Učitelé zapište si do svých kalendářů datum 17. června a vezměte děti ven!

Adaptační pobyty ve Žďárských vrších

Publikováno 1. června 2016

Chaloupky ve spolupráci s Active Žďár nad Sázavou nabízejí v září a říjnu 2016 adaptační pobyty pro nově vzniklé třídy.

Jarmark na Krátké

Publikováno 1. června 2016

Košíkář, drátenice, včelař, hrnčířka, hračkář, šperkař a dalších pět trhovníků představí své zboží na jarmarku ve vesnické památkové rezervaci Krátká.

Za kameny do Jeseníků

Publikováno 1. června 2016

Co dva roky pořádají Chaloupky výjezdní geovíkend po České republice. Letos se v polovině října (14. - 16. 10. 2016) vydáme na geologické lokality po Jeseníkách a okolí.

Inspirující den v Hybrálci

Publikováno 31. května 2016

Hybrálec - V pátek 27. května proběhl v ukázkové přírodní zahradě Zahrady Laurus v Hybrálci seminář zaměřený na vodní prvky v zahradách a podporu fauny zahrad.

Seminář "Přírodní zahrada - první krok v podpoře biodiverzity"

Publikováno 23. května 2016

Jihlava - Stále je ještě možnost přihlásit se na jednodenní seminář zaměřený na podporu biodiverzity v přírodních zahradách, který proběhne v pátek 27. května v zahradách Laurus.

Příroda vytváří i nová pracovní místa

Publikováno 18. května 2016

O tom, že příroda může pomáhat těmi nejrůznějšími způsoby nikdo z organizace Chaloupky nepochybuje. Proto podporujeme i činnost nově vzniklé společnosti EKOVYSOČINA s.r.o., která nabízí specializované služby pro ochranu přírody a přírodní zahrady. Ta nyní hledá pro svoje provozy nové spolupracovníky.

Chaloupky nově nabízejí tábor pro děti s hendikepem

Publikováno 17. května 2016

Prázdniny v Balinském údolí je název nového příměstského tábora určeného pro děti a osoby se zdravotním znevýhodněním, který letos Chaloupky připravily jako novinku ve své nabídce letních táborů.

Kulíšci a Rákosníci oslnili Sluneční zátoku

Publikováno 16. května 2016

Kamenice, Nové Veselí, Chotěboř, Oudoleň, Lhotky, Jihlava, Maleč, Přibyslav, Bohdalov, Bory, Velké Meziříčí a školy z několika dalších míst se závěrem minulého týdne setkaly ve Sluneční zátoce na řece Sázavě u Vilémovic. Zde se uskutečnilo krajské finále 44. ročníku přírodovědné soutěže Zlatý list.

Hledáme lektora ekologických výukových programů

Publikováno 11. května 2016

Pro ekocentrum v Horní Krupé hledáme lektora ekologických výukových programů.

Výlet za poklady přírody v okolí Horní Krupé

Publikováno 10. května 2016

Tradiční botanický výlet pro veřejnost letos pořádáme v neděli 22. 5. 2016. Za poklady naší jarní květeny se vydáme na louky v okolí České Bělé.

Zapojili jsme se do kampaně na záchranu údolí Oslavy

Publikováno 6. května 2016

Chaloupky se přidaly k boji za záchranu údolí Oslavy a Chvojnice, neskutečně krásného a přírodně bohatého místa na hranici Třebíčska a Brněnska. Petiční archy najdete od května na našich pracovištích: v Brtnici, Kněžicích, Velkém Meziříčí a v Balinách.

Sluneční zátoka přivítá Zlatý list

Publikováno 6. května 2016

Veverky, zubři, otakárci, kulíšci, skorci a řada dalších se koncem týdne (12. a 13. května 2016) setkají ve Sluneční zátoce na řece Sázavě u Vilémovic. Takové názvy si pro svá družstva vybrali zástupci základních škol a přírodovědných kroužků Vysočiny pro krajské finále 44. ročníku přírodovědné soutěže Zlatý list.

Děti jsou málo venku, myslí si čeští rodiče

Publikováno 5. května 2016

Poprvé byl v České republice uskutečněn reprezentativní výzkum, který zkoumá, jak děti ve věku žáků základní školy tráví svůj čas venku a co si o tom myslí jejich rodiče.

Děti venku v přírodě: ohrožený druh?

Publikováno 4. května 2016

"České děti tráví před obrazovkou televize nebo počítače mezi 3,5 a 5 hodinami denně", říká publikace "Děti venku v přírodě: ohrožený druh?" autora Petra Daniše. Jaký má tento fakt vliv na jejich fyzické a duševní zdraví? Zdravotní výzkumy v české populaci mluví jasně. Dětí s obezitou, poruchami učení a psychickými potížemi přibývá.

Prázdniny 2016 objektivy fotoaparátů

Publikováno 30. srpna 2016

Na konci prázdnin nebudeme zveřejňovat statistiky, ani úryvky z dopisů nadšených klientů a nebudeme vás zatěžovat dlouhosáhlými tiskovými zprávami. Z našich táborů, soustředění a akcí pro učitele přinášíme fotografie.

Toulání po školních zahradách na Pelhřimovsku

Publikováno 14. června 2016

Toulání po školních zahradách nás letos zavedlo na Pelhřimovsko a bylo zalité sluncem a bohaté na inspiraci. Ve středu 8.června 2016 dvacítka účastnic nejen z řad pedagogů navštívila 4 certifikované přírodní školní zahrady.

100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strahu!

Publikováno 1. dubna 2016

Občanské sdružení Konopa vyhlašuje 17. ročník akce 100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strachu!

Tradiční velikonoce zcela netradičně v Klubu Lebeda

Publikováno 18. března 2016

Již poněkolikáté se ve dnech 15. - 17. března 2016 ve Velkém Meziříčí uskutečnila tradiční Velikonoční výstava, kterou pořádal Jupiter Club ve spolupráci se Svazem žen.

Kurzy řezbářství se setkaly se zájmem

Publikováno 15. března 2016

Kurzy lidového řezbářství, které ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí spustilo minulý týden, se setkaly se zájmem veřejnosti. Všech osm volných míst v kurzu bylo rychle obsazeno a tak si zájemci, na které se tentokrát nedostalo, musí počkat na vyhlášení dalšího kurzu.

Proběhl webinář o výuce v zahradě

Publikováno 23. ledna 2016

Tady si můžete přehrát asi 70 minutový záznam webiáře o výuce v zahradě. Pokud budete mít hzájem, přijedeme s ukázkou aktivit napříč předměty i na vaši školní zahradu.

Ekologická olympiáda je za námi

Publikováno 27. listopadu 2015

Ve druhé polovině listopadu Chaloupky opět hostily ekologickou olympiádu (resp. krajské kolo pro Vysočinu). 15 týmů z 9 středních škol bojovalo o postup do národního kola (to bude letos probíhat v Jizerských horách). S tématem Turistika, sport a ochrana přírody se nejlépe popasovaly studentky Gymnázia Chotěboř, druhé místo obsadila Střední zdravotnická, zemědělská a veterinární škola Třebíč a bronzovou medaili získalo Gymnázium Pelhřimov.

Na Ostrůvku to žije

Publikováno 27. listopadu 2015

Bobříci a Robinsoni každý týden zaplaví Ostrůvek! Nelekejte se, nejedná se o invazi neznámého živočišného druhu, jsou to názvy dvou kroužku pro předškolní a mladší školní děti, které už několik let fungují v ekocentru Velké Meziříčí.

Environmentální etika se stala tématem letošní konference VYKEV

Publikováno 26. listopadu 2015

Tradiční krajská konference VYKEV, která je určena pedagogům a všem příznivcům environmentální výchovy, letos proběhla v Havlíčkově Brodě a jejím tématem byla Environmentální etika.

Dětem na programech slouží nové tee - pee

Publikováno 30. března 2015

Díky daru Lesů ČR, s. p. jsme zakoupili a konečně i vztyčili nové osmimetrové tee-pee, které bude sloužit nejen na výukových programech, ale i na táborech pro rodiny s dětmi, a můžete se v něm i ubytovat.

Realizace projektu skončila, ale za "školou" se bude učit dál

Publikováno 30. ledna 2015

Dvouletá realizace projektu skončila, ale vzdělávací programy využívající princip místně ukotveného učení zůstávají v nabídce Chaloupek o.p.s.

Chaloupky vyhlásily veřejnou sbírku

Publikováno 3. prosince 2014

Chaloupky o.p.s. zahájila na základě § 4 zákona č. 117/2001 Sb. veřejnou sbírku za účelem:

"Ekologická, environmentální výchova, vzdělávání, osvěta a sociální služby pro děti, mládež, rodiny a dospělé, pořádání programů, akcí a projektů, rozvoj, provoz, výstavba a vybavení pracovišť Chaloupky o.p.s."

Příroda uprostřed města

Publikováno 3. listopadu 2014

Velké Meziříčí V páteční podvečer se na Ostrůvku ve Velkém Meziříčí sešla bezmála osmdesátka příznivců akcí, které pořádají Chaloupky pro malé i velké zájemce o přírodu. Tentokrát je zde čekal komponovaný program, ve kterém chaloupečtí pracovníci v ukázkách představili výsledky mezinárodního projektu ACT WELLL!

První seminář odhalil Chaloupeckou pokladnici

Publikováno 9. října 2014

Seminářem ve Velkém Meziříčí odstartovala série šesti seminářů, které mají za cíl seznámit pedagogy s novou publikací Chaloupecká pokladnice, která vznikla v rámci stejnojmenného projektu, který Chaloupky realizují s podporou Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Učili jsme (se) o domově

Publikováno 9. října 2014

Ve dnech 3. a 4. října 2014 proběhl vzdělávací seminář s názvem Učíme se o domově. Ten byl vyvrcholením stejnojmenné aktivity v rámci projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy, který Chaloupky, o.p.s. realizují za podpory Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Poslední zahradnický workshop "Za školou" proběhl

Publikováno 5. června 2014

V úterý 3. 6. 2014 proběhl zahradnický workshop v Základní a Praktické škole Chotěboř, která je partnerem projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy. Jeho cílem bylo vytvořit ve školní zahradě zahradní vzdělávací prvky, které pak budou dále sloužit při výuce. Po školních zahradách základních škol v Oudoleni, Okříškách a ve Zhoři, je to již čtvrtá a současně poslední školní zahrada, která se v rámci projektu dočkala úpravy.

Nová přírodní učebna na Vysočině

Publikováno 16. května 2014

V rámci projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy vznikla v další školní zahradě přírodní učebna. Po školních zahradách základních škol v Oudoleni a Okříškách se úpravy a vybavení novými zahradními vzdělávacími prvky dočkala školní zahrada Základní a mateřské školy ve Zhoři.

Vypravili se za ptačím zpěvem

Publikováno 15. května 2014

V neděli 4. května se uskutečnila tradiční vycházka "Za ptačím zpěvem". V 9 hodin dopoledne za krásného slunného, i když větrného počasí se asi čtyřicítka milovníků přírody vydala na zhruba 6 km dlouhou vycházku s odborným výkladem zkušené ornitoložky Mgr. Dany Konečné.

Férová snídaně v Brtnici

Publikováno 8. května 2014

V rámci Týdne pro Fair Trade uspořádaly Chaloupky - pracoviště Brtnice ve spolupráci s Komunitní školou Krok za krokem a Mateřským centrem Včelka Brtnice ve čtvrtek 8.5. 2014 na farském dvoře Férovou snídani.

Vydařený svátek ZEMĚ

Publikováno 28. dubna 2014

V neděli 27. dubna odpoledne uspořádaly Chaloupky ve Velkém Meziříčí již tradiční jarní akci DEN ZEMĚ, tentokrát po trase naučné stezky v malebném Nesměřském údolí u Velkého Meziříčí.

Prověřte si svoje znalosti přímo v terénu

Publikováno 13. dubna 2014

V sobotu 12. dubna proběhl v městské divočině Čechových sadů ve Velkém Meziříčí 12. ročník místního kola přírodovědné soutěže pro dětské kolektivy Zlatý list.

Při akci „Budkování„ pomáhaly děti ptákům

Publikováno 7. března 2014

Zajímavou akci, vonící jarem, nabídli v únoru členům svých kroužků pracovníci Chaloupek o.p.s. Velké Meziříčí (Ostrůvek). Děti z kroužků Bobříci a Robinsoni zde v rámci akce "Budkování " vyrobily třicet budek pro ptáky. Ty byly vyvěšeny na zahradě střediska na Ostrůvku, v Čechových sadech i zahradě Městské knihovny.

Ukončení sbírky

Publikováno 19. února 2014

Oznamujeme tímto, že dne 31. 12. 2013 byla ukončena veřejná sbírka podle § 4 zákona č. 117/2001 Sb. o veřejných sbírkách za účelem "Rozvoj a vybavení pracovišť o.p.s. Chaloupky pro ekologickou výchovu a vzdělávání dětí a mládeže", která byla zahájena dne 18. 1. 2012.

Lesy ČR pro Chaloupky

Publikováno 1. ledna 2014

Letošní výuka programů zaměřených na lesy (lesnictví, práce se dřevem, lesní moudrost) byla podpořena Lesy ČR s. p. tato organizace, která spravuje státní lesy v České republice, věnovala na podporu výukových programů na Chaloupkách rovných 50 000 Kč.

Vykev se letos uskutečnila na krajském úřadě

Publikováno 8. listopadu 2013

V úterý 5. listopadu 2013 se uskutečnilo Regionální setkání koordinátorů ekologické výchovy a dalších zájemců ze škol a nevládních neziskových organizací z Kraje Vysočina. Setkání pořádala obecně prospěšná společnost Chaloupky ve spolupráci se Stanicí Pavlov o.p.s. pod záštitou Kraje Vysočina.

Ekologická olympiáda - divočina ve městě

Publikováno 1. října 2013

ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice pořádá každoročně krajské kolo ekologické olympiády, téma té letošní ve školním roce 2013-14 byla divočina ve městě a probíhala v Jihlavě a na Chaloupkách v Kněžicích.

Draci a indiáni v Krupé

Publikováno 1. října 2013

Během víkendu proběhly v Horní Krupé dvě akce pro veřejnost. V pátek 27.9. se uskutečnila již tradiční Drakiáda. Den na to se mohli návštěvníci Horní Krupé stát na chvíli Indiány.

Padesát dětí na prázdninové „Indiánské stezce“

Publikováno 20. září 2013

Na pracovišti Chaloupek o.p.s. ve Velkém Meziříčí proběhly na začátku srpna dva týdny příměstského tábora Indiánskou stezkou.

Září plné aktivit „Za školou“

Publikováno 16. září 2013

"Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy je nový projekt Chaloupek o.p.s., který je financován z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci OPVK. Jak jeho název příznačně napovídá, jedná se o vzdělávací aktivity, které podporují mezipředmětové vazby, výuku dětí v přírodních učebnách či terénu a doplňuje i další vzdělávání pro pedagogy.

Chaloupky hostily národní kolo ekologické olympiády

Publikováno 30. června 2013

ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice hostila už podruhé národní kolo ekologické olympiády určené vítězům krajských kol ve školním roce 2012-13. Akce probíhala na Chaloupkách v Kněžicích a téma bylo netradiční - NOC.

Přečtěte si další články: 
 1 
 2 
   další 


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2016 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.