Chaloupky
Aktuality Stalo se

Proměny venkovské zahrady

Publikováno 23. března 2017

Baliny - V sobotu 29. dubna jste zváni na přednášku, která účastníky provede změnami venkovských zahrad. Přijďte načerpat inspiraci pro svoji zahradu.

Nabídka našeho e-shopu nyní bohatější

Publikováno 10. března 2017

S přicházejícím jarem roste a pučí i nabídka chaloupeckého e-shopu. V rozšířené nabídce nyní najdete více než padesát produktů se zaměřením na environmentální výchovu a přírodní zahrady. Nabídka našeho e-shopu nebyla nikdy bohatější!

Chaloupky vzdělávají o zahradní terapii

Publikováno 3. března 2017

Připravili jsme zbrusu nový vzdělávací kurz o možnostech využití přírody v poskytování sociálních služeb. Kurz je akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí a lze ho uplatnit v rámci dalšího povinného vzdělávání pracovníků v sociálních službách.

Kněžice zvou k objevení tradic jarních svátků

Publikováno 28. února 2017

"Než přijdou Velikonoce" je název víkendové akce pro rodiče s dětmi, která se bude konat 1. - 2. 4. 2017 v Kněžicích. Akce připomene jak pohanské, tak i křesťanské tradice jarních svátků.

Kompletní nabídka letních táborů 2017

Publikováno 27. února 2017

Letní příměstské i pobytové tábory pod hlavičkou Chaloupek budou probíhat po dobu celých letních prázdnin 2017. Je jen na vás, které z pěti míst na Vysočině a termín si vyberete.

Objevte krásu starých řemesel

Publikováno 8. února 2017

Na "Ostrůvku" ve Velkém Meziříčí máte jedinečnou příležitost objevit kouzlo starých řemesel. Zveme vás na kurzy lidového řezbářství se Standou a na "vlnění" - neboli plstění z ovčí vlny - s Editou.

Seznámíme vás s péčí o ovocné dřeviny a přírodní biotopy

Publikováno 6. února 2017

Zimní období je ideální nejen pro čerpání informací, ale především pro ošetřování ovocných stromů. Proto jsme připravili dvoudenní seminář týkající se oblastí péče o dřeviny a významné přírodní biotopy.

Interaktivní výstavy pro školy i veřejnost

Publikováno 27. ledna 2017

Co má společného ochutnávka divokých bylin s obojživelníky na Vysočině? Obé je součástí výstav, které pořádáme. Na tu první vás zveme v průběhu února do Nového Města na Moravě, druhá proběhne v březnu v Havlíčkově Brodě.

Novinky v chaloupeckém e-shopu

Publikováno 12. ledna 2017

Nabídka chaloupeckého e-shopu je od ledna bohatší. A nové produkty nejsou jedinou změnou k lepšímu. Protože nyní máme všechny nabízené položky skladem, odesíláme vámi vybrané zboží obratem, obvykle druhý den po objednání.

Nabídka chaloupeckých táborů na jarní prázdniny

Publikováno 7. ledna 2017

Chcete svým dětem dopřát netradiční táborové dobrodružství v době jarních prázdnin? Pokud nemáte v plánu společnou dovolenou, podívejte se na nabídku našich táborů.

Kufroval, kufrovala, kufrovali

Publikováno 1. ledna 2017

Tradiční chaloupecká kufrování přilákala koncem roku velké množství návštěvníků. Zvláště na Krátké se pořadatelé nezastavili, jistě i proto, že sluníčko těmto kratochvílím navýsost přálo.

Přijďte se protáhnout na tradiční kufrování

Publikováno 15. prosince 2016

Prožít radost z nálezu lampionu uprostřed zimního lesa či parku, procvičit si svůj orientační (ne)smysl a protáhnout si celé tělo na čerstvém vzduchu po dnech svátečního hodování může v závěru roku každý, kdo zavítá na naše tradiční "kufrování".

Proměňte nákup vánočních dárků v dobrý skutek!

Publikováno 2. prosince 2016

Budete letos nakupovat vánoční dárky na internetu? Nový telefon, knihu oblíbeného autora, strojek na holení, parfém nebo hračky pro děti - to vše můžete pořídit on-line a zároveň přispět na dobrou věc.

Chaloupecká nabídka programů pro učitele 2017

Publikováno 1. prosince 2016

Představujeme pestrou nabídku vzdělávacích programů pro učitele a pedagogické pracovníky pro nadcházející kalendářní rok. Akce se konají buďto v našem středisku v Kněžicích, nebo přímo v terénu.

Pozvánka na adventní koncert do Balin

Publikováno 29. listopadu 2016

Přijďte o třetí adventní neděli do příjemných prostor Chaloupeckého střediska na Balinách u Velkého Meziříčí a vychutnejte si koncert akustické hudby.

Školní zahrady místem moderního vzdělávání žáků

Publikováno 25. listopadu 2016

Ve Velkém Meziříčí se 21. - 22. listopadu 2016 sešli účastníci projektu EDUGARD zaměřeného na využití školních zahrad jako místa pro vzdělávání žáků. Zástupci organizací z Rakouska a České republiky jednali o možnostech rozvoje zahradní pedagogiky na obou stranách hranice.

Speciální podzimní nabídka programů v Krupé

Publikováno 24. října 2016

Léto už je za námi, ale Vánoce nám ještě neťukají na dveře. Na Chaloupkách v Horní Krupé jsme připravili nabídku pro školy šitou na míru nadcházejícím podzimním dnům...

Jihlava dějištěm setkání tisícovky vedoucích dětských kolektivů

Publikováno 12. října 2016

Chaloupky jako partner letošní Celostátní výměny zkušeností Vás zvou do Jihlavy v termínu 11. - 13. listopadu 2016.

Akce, která je určena oddílovým vedoucím, vedoucím kroužků, pracovníkům DDM a SVČ, lektorům ekocenter a učitelům alternativních škol se koná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina pana Běhounka a primátora Města Jihlavy pana Chloupka.

Projekt "Ven z lavic!" lze podpořit na HITHITu

Publikováno 11. října 2016

Jako děti jsme se často ve škole učili jen z učebnic a nudných výkladů. Vzdělávací centrum TEREZA v programu "Les ve škole" motivuje učitele, aby byli s dětmi venku v přírodě. Pomozte dětem, aby se o zvířatech a rostlinách mohly učit venku, v opravdovém světě!

Konference na téma Krajina proběhla i za okny vlaku

Publikováno 6. října 2016

Putování místní lokálkou, pohledy na kopce i roviny, výprava do přírody v okolí vesnice, do krajiny na zahradě, do krajiny Banátské, to vše mohlo na vlastní kůži zakusit padesát účastníků tradiční konference VYKEV, která se letos konala v Balinách u Velkého Meziříčí.

Regionální setkání pedagogů všech stupňů škol a dalších zájemců o environmentální výchovu a vzdělávání pořádaly Chaloupky 4. října 2016 v ekocentru Chaloupky Baliny.

Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Publikováno 3. října 2016

V rámci semináře "Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině" se bezmála tři desítky účastníků ocitly na palubě pomyslené lodi vezoucí staré a krajové ovocné odrůdy. Během cesty se dozvěděli o jejich významu a využití v současnosti. Kapitánem prvního dne byl Ing.Stanislav Boček, PhD., po něm převzal kormidlo Tomáš Svoboda.

Ovčí den v irském duchu přilákal rekordní počet návštěvníků

Publikováno 27. září 2016

Tradiční podzimní akce s názvem Ovčí den se letos setkala mimořádným zájmem veřejnosti. Poslední zářijovou neděli si cestu do ekocentra Chaloupky Kněžice našlo více než osm set návštěvníků.

Životní prostředí 2016 - grant na podporu EVVO vyhlášen

Publikováno 19. září 2016

Chaloupky upozorňují, že byl vyhlášen grantový program Fondu Vysočina Životní prostředí 2016, který je určen na podporu environmentální výchovy a osvěty pro obce, školy i neziskové organizace.
Prostřednictvím tohoto dotačního titulu nabízí Kraj Vysočina 1,4 milionu korun na spolufinancování projeků zaměřených na aktivity spojené s přírodními zahradami, vzdělávání poskytovatelů EVVO a realizace přírodních školních zahrad.

Ekologická olympiáda Kraje Vysočina

Publikováno 14. září 2016
Letošní téma ekolympiády je Biokoridory a bariéry. Soutěžní území, kde je krajina pro toto téma téměř vzorová, se rozprostírá mezi masivem Javořice a Českou Kanadou.

Irská ovčí neděle

Publikováno 14. září 2016


Letošní ovčí den (neděle 25.9. od 10:00) bude mít irský nádech. Budeme vyrábět a hledat čtyřlístky, ale i skrytý poklad. Můžete si vybarvit a nebo koupit omalovánku pro dospělé, navštívit irish pub nebo si dát jehněčí specialitu.

Vykev nebo vikev?

Publikováno 9. září 2016

Nestala se někde chyba? Ne, nestala. Vykev je název tradiční konference pro pedagogy a příznivce environmentální výchovy a vzdělávání, kterou každoročně pořádají Chaloupky o.p.s. Tato konference se letos, podobně jako v minulých letech, koná začátkem školního roku, tentokrát v úterý 4. října. Co se však každoročně mění, jsou místa konání. Letos zavítáme do Balin, malé vesnice nedaleko Velkého Meziříčí.

Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině

Publikováno 31. srpna 2016

Brtnice - Pokud hledáte inspiraci pro svoji zahradu nebo informace k péči o staré výsadby ovocných stromů, je pro vás koncem září připraven další z cyklu vzdělávacích seminářů projektu "Příroda do zahrad, parků a krajiny - podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a parků".

Chceš se stát Bobříkem nebo Robinsonem?

Publikováno 31. srpna 2016

Bobříci a Robinsoni jsou názvy přírodovědných kroužků, které už několik let fungují v ekocentru Chaloupky Velké Meziříčí. Dvě odpoledne v týdnu se ekocentrum zaplní dětmi, které se nebojí trávit čas venku a rády si prohloubí svoje znalosti a dovednosti především v přírodovědné oblasti. Se začátkem nového školního roku přibíráme také nové členy do těchto kroužků.

Spolupráce s dětskými domovy pokračuje

Publikováno 31. srpna 2016

Ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí realizuje každoročně programy pro děti z dětských domovů.

Další úspěch v anketě Skutek roku!

Publikováno 8. června 2016

I sedmý ročník ankety Skutek roku přinesl úspěch pro značku Chaloupky. Tentokrát připadlo vítězství v oblasti životního prostředí organizaci Chaloupky, zemědělské družstvo za propojení ekologického farmaření s environmentální výukou na farmě v Zašovicích.

Baliny rozezněly tóny netradičního vánočního koncertu

Publikováno 13. prosince 2016

Adventní koncert, určený pro širokou veřejnost včetně osob se speciálními potřebami, rozezněl prostory Chaloupeckého centra na Balinách. Více jak stovka návštěvníků všech věkových kategorií přišla o třetí adventní neděli, aby si vyslechla autorskou tvorbu skupiny Žalozpěv.

Kufroval, kufrovala, kufrovali

Publikováno 1. ledna 2017

Tradiční chaloupecká kufrování přilákala koncem roku velké množství návštěvníků. Zvláště na Krátké se pořadatelé nezastavili, jistě i proto, že sluníčko těmto kratochvílím navýsost přálo.

Řezbářské kurzy byly v kurzu

Publikováno 10. prosince 2016

V ekocentru Chaloupky Velké Meziříčí, čili na "Ostrůvku", proběhla v předvánočním čase dvě kola řezbářského kurzu.

Na osm set účastníků CVVZ si vyměnilo své zkušenosti

Publikováno 16. listopadu 2016

Jihlavě proběhl ve dnech 11. - 13. 11. 2016 již 25. ročník Celostátní vzájemné výměny zkušeností. CVVZ je každoročním největším setkáním vedoucích malých i velkých organizací pracujících s dětmi a mládeží. Na osm set účastníků získalo během tří dnů nové zkušenosti, které jim pomohou rozvíjet jejich vlastní volnočasové aktivity.

Pojďme společně bádat

Publikováno 14. listopadu 2016

Víte co je to BOV? Ne? Tak my vám pomůžeme tuhle zkratku rozluštit. Jistě si vzpomínáte na dobu, kdy jsme se jako děti snažily přijít na kloub nějaké pro nás záhadné nebo tajuplné věci. Chtěli jsme přijít na to, proč a jak věci fungují. Výsledky našich bádání byly většinou rozmontované budíky, nebo další stroje, které už nikdy nikdo nedal dohromady. Ale ten nádherný pocit objevitele se nedal ničím nahradit. BOV čili badatelsky orientované vyučování podporuje přirozenou touhu dětí zkoumat, dovídat se nové věci, pomáhá rozvíjet jejich myšlení a motivuje je k samostatnému bádání.

Mladí ekoolympionici si užili nádhernou krajinu

Publikováno 4. listopadu 2016

V Mrákotíně u Telče proběhlo ve dnech 31. 10. - 2. 11. 2016 krajské kolo 22. ročníku Ekologické olympiády pro kraj Vysočina. Tříčlenné týmy z 11 středních škol se utkaly o pomyslný titul nejlepšího krajinného ekologa. Hlavním tématem letošního ročníku byly biokoridory a bariéry v krajině.

Konference na téma Krajina proběhla i za okny vlaku

Publikováno 6. října 2016

Putování místní lokálkou, pohledy na kopce i roviny, výprava do přírody v okolí vesnice, do krajiny na zahradě, do krajiny Banátské, to vše mohlo na vlastní kůži zakusit padesát účastníků tradiční konference VYKEV, která se letos konala v Balinách u Velkého Meziříčí.

Regionální setkání pedagogů všech stupňů škol a dalších zájemců o environmentální výchovu a vzdělávání pořádaly Chaloupky 4. října 2016 v ekocentru Chaloupky Baliny.

Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Publikováno 3. října 2016

V rámci semináře "Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině" se bezmála tři desítky účastníků ocitly na palubě pomyslené lodi vezoucí staré a krajové ovocné odrůdy. Během cesty se dozvěděli o jejich významu a využití v současnosti. Kapitánem prvního dne byl Ing.Stanislav Boček, PhD., po něm převzal kormidlo Tomáš Svoboda.

Ovčí den v irském duchu přilákal rekordní počet návštěvníků

Publikováno 27. září 2016

Tradiční podzimní akce s názvem Ovčí den se letos setkala mimořádným zájmem veřejnosti. Poslední zářijovou neděli si cestu do ekocentra Chaloupky Kněžice našlo více než osm set návštěvníků.

Přihlašování na konferenci Vykev prodlouženo

Publikováno 23. září 2016

Termín uzávěrky přihlášek na konferenci Vykev byl posunut na 28. 9. 2016. Letos se konference koná v malebné vesničce Baliny, která leží nedaleko Velkého Meziříčí.

Prázdniny 2016 objektivy fotoaparátů

Publikováno 30. srpna 2016

Na konci prázdnin nebudeme zveřejňovat statistiky, ani úryvky z dopisů nadšených klientů a nebudeme vás zatěžovat dlouhosáhlými tiskovými zprávami. Z našich táborů, soustředění a akcí pro učitele přinášíme fotografie.

Chaloupky rozezněla kladiva

Publikováno 29. července 2016

Tento týden byl na ekocentru Chaloupky Kněžice zasvěcen černému řemeslu. Dvacítka malých kovářů od rána do večera a od neděle do pátku buší do kovadlin. Tradiční kovářský tábor, který se těší obrovského zájmu veřejnosti, opět vede František Netrda a pod rukama jeho svěřenců vznikají svícny, podkovy, nože a meče.

Toulání po školních zahradách na Pelhřimovsku

Publikováno 14. června 2016

Toulání po školních zahradách nás letos zavedlo na Pelhřimovsko a bylo zalité sluncem a bohaté na inspiraci. Ve středu 8.června 2016 dvacítka účastnic nejen z řad pedagogů navštívila 4 certifikované přírodní školní zahrady.

100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strahu!

Publikováno 1. dubna 2016

Občanské sdružení Konopa vyhlašuje 17. ročník akce 100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strachu!

Tradiční velikonoce zcela netradičně v Klubu Lebeda

Publikováno 18. března 2016

Již poněkolikáté se ve dnech 15. - 17. března 2016 ve Velkém Meziříčí uskutečnila tradiční Velikonoční výstava, kterou pořádal Jupiter Club ve spolupráci se Svazem žen.

Kurzy řezbářství se setkaly se zájmem

Publikováno 15. března 2016

Kurzy lidového řezbářství, které ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí spustilo minulý týden, se setkaly se zájmem veřejnosti. Všech osm volných míst v kurzu bylo rychle obsazeno a tak si zájemci, na které se tentokrát nedostalo, musí počkat na vyhlášení dalšího kurzu.

Proběhl webinář o výuce v zahradě

Publikováno 23. ledna 2016

Tady si můžete přehrát asi 70 minutový záznam webiáře o výuce v zahradě. Pokud budete mít hzájem, přijedeme s ukázkou aktivit napříč předměty i na vaši školní zahradu.

Ekologická olympiáda je za námi

Publikováno 27. listopadu 2015

Ve druhé polovině listopadu Chaloupky opět hostily ekologickou olympiádu (resp. krajské kolo pro Vysočinu). 15 týmů z 9 středních škol bojovalo o postup do národního kola (to bude letos probíhat v Jizerských horách). S tématem Turistika, sport a ochrana přírody se nejlépe popasovaly studentky Gymnázia Chotěboř, druhé místo obsadila Střední zdravotnická, zemědělská a veterinární škola Třebíč a bronzovou medaili získalo Gymnázium Pelhřimov.

Na Ostrůvku to žije

Publikováno 27. listopadu 2015

Bobříci a Robinsoni každý týden zaplaví Ostrůvek! Nelekejte se, nejedná se o invazi neznámého živočišného druhu, jsou to názvy dvou kroužku pro předškolní a mladší školní děti, které už několik let fungují v ekocentru Velké Meziříčí.

Environmentální etika se stala tématem letošní konference VYKEV

Publikováno 26. listopadu 2015

Tradiční krajská konference VYKEV, která je určena pedagogům a všem příznivcům environmentální výchovy, letos proběhla v Havlíčkově Brodě a jejím tématem byla Environmentální etika.

Dětem na programech slouží nové tee - pee

Publikováno 30. března 2015

Díky daru Lesů ČR, s. p. jsme zakoupili a konečně i vztyčili nové osmimetrové tee-pee, které bude sloužit nejen na výukových programech, ale i na táborech pro rodiny s dětmi, a můžete se v něm i ubytovat.

Realizace projektu skončila, ale za "školou" se bude učit dál

Publikováno 30. ledna 2015

Dvouletá realizace projektu skončila, ale vzdělávací programy využívající princip místně ukotveného učení zůstávají v nabídce Chaloupek o.p.s.

Chaloupky vyhlásily veřejnou sbírku

Publikováno 3. prosince 2014

Chaloupky o.p.s. zahájila na základě § 4 zákona č. 117/2001 Sb. veřejnou sbírku za účelem:

"Ekologická, environmentální výchova, vzdělávání, osvěta a sociální služby pro děti, mládež, rodiny a dospělé, pořádání programů, akcí a projektů, rozvoj, provoz, výstavba a vybavení pracovišť Chaloupky o.p.s."

Příroda uprostřed města

Publikováno 3. listopadu 2014

Velké Meziříčí V páteční podvečer se na Ostrůvku ve Velkém Meziříčí sešla bezmála osmdesátka příznivců akcí, které pořádají Chaloupky pro malé i velké zájemce o přírodu. Tentokrát je zde čekal komponovaný program, ve kterém chaloupečtí pracovníci v ukázkách představili výsledky mezinárodního projektu ACT WELLL!

První seminář odhalil Chaloupeckou pokladnici

Publikováno 9. října 2014

Seminářem ve Velkém Meziříčí odstartovala série šesti seminářů, které mají za cíl seznámit pedagogy s novou publikací Chaloupecká pokladnice, která vznikla v rámci stejnojmenného projektu, který Chaloupky realizují s podporou Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Učili jsme (se) o domově

Publikováno 9. října 2014

Ve dnech 3. a 4. října 2014 proběhl vzdělávací seminář s názvem Učíme se o domově. Ten byl vyvrcholením stejnojmenné aktivity v rámci projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy, který Chaloupky, o.p.s. realizují za podpory Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Poslední zahradnický workshop "Za školou" proběhl

Publikováno 5. června 2014

V úterý 3. 6. 2014 proběhl zahradnický workshop v Základní a Praktické škole Chotěboř, která je partnerem projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy. Jeho cílem bylo vytvořit ve školní zahradě zahradní vzdělávací prvky, které pak budou dále sloužit při výuce. Po školních zahradách základních škol v Oudoleni, Okříškách a ve Zhoři, je to již čtvrtá a současně poslední školní zahrada, která se v rámci projektu dočkala úpravy.

Nová přírodní učebna na Vysočině

Publikováno 16. května 2014

V rámci projektu Učíme se za "školou" - místně ukotvené vzdělávací programy vznikla v další školní zahradě přírodní učebna. Po školních zahradách základních škol v Oudoleni a Okříškách se úpravy a vybavení novými zahradními vzdělávacími prvky dočkala školní zahrada Základní a mateřské školy ve Zhoři.

Vypravili se za ptačím zpěvem

Publikováno 15. května 2014

V neděli 4. května se uskutečnila tradiční vycházka "Za ptačím zpěvem". V 9 hodin dopoledne za krásného slunného, i když větrného počasí se asi čtyřicítka milovníků přírody vydala na zhruba 6 km dlouhou vycházku s odborným výkladem zkušené ornitoložky Mgr. Dany Konečné.

Férová snídaně v Brtnici

Publikováno 8. května 2014

V rámci Týdne pro Fair Trade uspořádaly Chaloupky - pracoviště Brtnice ve spolupráci s Komunitní školou Krok za krokem a Mateřským centrem Včelka Brtnice ve čtvrtek 8.5. 2014 na farském dvoře Férovou snídani.

Přečtěte si další články: 
 1 
 2 
 3 
   další 


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.