Chaloupky
Aktuality Stalo se

Reportáž Českého rozhlasu o terapeutické zahradě v Balinách

Publikováno 22. srpna 2017

Reportérka Českého rozhlasu Dáša Kubíková natočila rozhlasovou reportáž o tom, jak naše terapeutická zahrada v Balinách pomáhá a léčí.
Pokud Vás zajímá jak to chodí u nás na programech zahradní terapie, tak si celou reportáž můžete vyslechnout zde.

Přírodní zahrady na pohlednicích

Publikováno 10. srpna 2017

Jste příznivcem přírodního zahradničení? Souhlasíte s tím, že ručně psaný pozdrav potěší víc než deset e-mailů? Pak právě pro vás je určen nejnovější chaloupecký ediční počin - sada krásně barevných pohlednic jako sama kvetoucí zahrada doplněné veselými verši s tématikou přírodních zahrad.

Den mezi zlatokopy

Publikováno 8. srpna 2017

Brtnice, Majdalena (hu) - Podařila se nám neuvěřitelná věc! Na jeden den nakouknout do legendami opředeného Dawson City. To se totiž na tři týdny ocitlo v jižních Čechách u rybníka Nový Kanclíř nedaleko Majdaleny. Městečko jako vystřižené z westernovek. Nic nechybělo: saloon, vězení, šerif, banka… Navštívili jsme tábor oddílu Brtníci, který spolu organizují ekocentrum Chaloupky o.p.s. a Zeměpisná společnost Morava.

S čarodějovým učněm dobrodružnou stezkou

Publikováno 8. srpna 2017

Letní tábory jsou tu proto, aby si děti odpočinuly, vyřádily, něco nového se naučily, zažily dobrodružství, potkaly nové kamarády a naučily se vyrovnávat s nečekanými situacemi. Zcela jistě to není kompletní výčet přínosu táborů. Jisté však je, že toto všechno se netýká jen zdravých dětí, ale také těch, které měly smůlu, a něčeho jim bylo ubráno. Buď hned na počátku, nebo v průběhu života. Bohužel, táborů pro tyto děti není mnoho.

Následovníky Hefaista najdete na Chaloupkách

Publikováno 24. července 2017

Již čtvrtým rokem se v ekocentru Chaloupky Kněžice koná celorepublikově naprosto ojedinělý tábor - tábor kovářů. Přesto, že to není akce pro ořezávátka, je o něj stále větší zájem. Letošní rok se proto místo jednoho běhu konají dva.

Staří Slované od Čikova mají stroj času

Publikováno 7. července 2017

Letní tábory Chaloupek běží na plné obrátky a kromě připraveného programu přinášejí nečekaná dobrodružství. Skutečnost prostě někdy přinese překvapení, na které by se žádný vedoucí nezmohl.

Svatojánská slavnost v Zahradě u řeky byla zalita sluncem

Publikováno 25. června 2017

Zatímco před měsícem, když jsme pro milovníky zahrad a sladkého medu připravili Medový den, nám z oblaků nad hlavou občas spadla přeprška, tentokrát si to Matka příroda chtěla asi vyžehlit a léto se do toho opřelo ze všech sil. Nebe vymetené a zlatý koláč se na nás smál na celé kolo. Snad až moc. Třiatřicet ve stínu je teplota více než úplně pohodová.

Chaloupky vydaly novou publikaci - Zahrada, která učí

Publikováno 23. června 2017

Nejnovější publikace z chaloupecké ediční dílny nadchne všechny učitele, kteří chtějí do své výuky pustit přírodu. Jak už název napovídá, publikace Zahrada, která učí se věnuje využití školní zahrady pro výuku téměř všech hlavních školních předmětů.

Hurá z lavic!

Publikováno 22. června 2017

Tradiční třídenní seminář pro učitele na téma krajina, voda, půda, slunce, vzduch se uskuteční v prostředí zámečku v Kněžicích 23. - 25. 8. 2017. Přijďte s námi strávit poctivé tři dny - dozvíte se mnoho zajímavých informací a ještě si užijete krásnou okolní krajinu.

Spřažený bicykl aneb dvojkolo

Publikováno 21. června 2017

Před pár dny jsme si zapůjčili do Klubu Lebeda v Balinách dvojkolo. Speciální dvojkolo, kdy cyklisté jedou vedle sebe. Pro některé uživateleje to jediná příležitost, jak si užít tak obyčejnou věc, jakou je projížďka na kole.

Přírodní zahrady jsou pohlazení i inspirace

Publikováno 12. června 2017

Vysočina - Evropa má za sebou víkend otevřených zahrad. Tedy víkend, kdy se po vzoru Anglie otevírají pro širokou veřejnost mnohé zahrady, které jinak jsou pouze pro někoho. V Kraji Vysočina se do této akce každý rok zapojuje stále více zahrad a letos opět převažovaly zahrady přírodní.

Víkendu otevřených zahrad budou dominovat školní zahrady

Publikováno 7. června 2017

Všechny zájemce a milovníky "přírody pod okny" zveme na Víkend otevřených zahrad, který proběhne 10. a 11. června 2017. Certifikované přírodní zahrady z Kraje Vysočina se do akce zapojí již po páté; jen loni přilákalo pěkné počasí na 700 návštěvníků.

Kapacita táborů je naplněna

Publikováno 2. června 2017

Do rozběhnutí prvních táborů zbývá měsíc, ale již je plno. Ze všech pracovišť hlásí plné stavy. Jistě mrzutá zpráva pro ty, kteří svoji přihlášku odkládali. Dobrá zpráva je, že tábory Chaloupek budou i příští rok a rádi vás uvítáme.

Svatojánský večer můžete oslavit na Zahradě v Třebíči

Publikováno 1. června 2017

Přijďte oslavit nejdelší dny a nejkratší noci na Zahradu u řeky v Třebíči, kde se v sobotu 24. 6. rozhoří Svatojánský oheň. A zatímco děti budou hledat svatojánský poklad, na dospělé čeká něco z bylinné magie...

Nabízíme odbornou praxi v našich ekocentrech

Publikováno 30. května 2017

Jste studentem pedagogického oboru a zajímá vás zahradní pedagogika v praxi? Přijeďte k nám! Nabízíme odbornou praxi v délce jednoho týdne na některém z našich ekocenter.

Čeřínek dějištěm letošního Zlatého listu

Publikováno 4. května 2017

Zlatý list, familiárně přezdívaný "Zlaťák", je tradiční přírodovědnou soutěží pro žáky základních škol a příslušných ročníků gymnázií, která se koná pod hlavičkou ČSOP. V malebném prostředí Čeřínku u Jihlavy proběhne jubilejní 20. ročník pořádaný na Vysočině.

Medový den v Třebíči si užijí děti i dospělí

Publikováno 2. května 2017

U příležitosti Mezinárodního dne včel proběhne v Třebíči Medový den a zároveň "Den otevřených dveří" v nové chaloupecké zahradě. Těšit se můžete na rozmanité aktivity pro děti, společné sázení medonosných keřů, založení trvalkového záhonu, směnnou burzu semínek, sazenic a další.

Krajina nápadů vás provede výukou o krajině

Publikováno 1. května 2017

Knížka, kterou jsme právě vydali, je určena právě tobě. Ať jsi učitelem základní či střední školy, oddílovým vedoucím, lektorem ekologické výchovy, pracovníkem střediska volného času, nebo vedoucím kroužku. Je to knížka, jejímž úkolem není provést tě českou krajinou, ale přinést ti desítky nápadů, jak společně s dětmi (zhruba od 10 let) krajinu pojmout, jak ji zkoumat, studovat, vnímat a jak se v ní neztratit.

Obnovujeme tradici Toulavých autobusů

Publikováno 28. dubna 2017

Výjezdový Toulavý autobus vás tentokrát zaveze do inspirativních (nejen) školních zahrad do Prahy, Středočeského a Plzeňského kraje.

Nový časopis Školní zaHRAda

Publikováno 8. dubna 2017

S hrdostí tímto oznamujeme, že jsme spustili přihlašování pro odběratele nového časopisu Školní zaHRAda, odebírat časopis můžete zdarma po přihlášení se na skolni-zahrada.cz. Jeho tištěnou verzi hledejte v časopise Bedrník.

Oslavte s námi Den Země prací, pochodem nebo sběrem papíru

Publikováno 4. dubna 2017

Každé z chaloupeckých středisek se připravuje na Den Země svým jedinečným způsobem. Rozšíříte letos řady našich příznivců a přidáte se k některé z našich akcí?

Víkend o blátě a s blátem

Publikováno 3. dubna 2017

Co má bláto společného s rozvojem fantazie a radostí ze života a co vše se s blátem dá podnikat? To se pokusí zodpovědět víkendový seminář nazvaný Blátivý víkend, který se uskuteční 2.-4. června 2017 v Kněžicích.

Kozlík Max zvládne i náročnější terén

Publikováno 31. března 2017

Je jaro a my v Lebedě si lebedíme. Krom jarního sluníčka nás náramně potěšil i sponzorský dar od obecně prospěšné společnosti Život dětem, díky kterému jsme mohli pořídit speciální sportovní vozík Kozlík Max. Teď se s námi do lesa dostanou opravdu všichni!

Proměny venkovské zahrady

Publikováno 23. března 2017

V sobotu 29. dubna vás zveme do našeho ekocentra v Balinách na přednášku "Krajina - venkov - zahrada". Zahradní architektka Jana Kolková Rydvalová vás provede změnami venkovských zahrad v průběhu času. Přijďte a načerpejte inspiraci i pro svoji zahradu.

Nabídka našeho e-shopu nyní bohatější

Publikováno 10. března 2017

S přicházejícím jarem roste a pučí i nabídka chaloupeckého e-shopu. V rozšířené nabídce nyní najdete více než padesát produktů se zaměřením na environmentální výchovu a přírodní zahrady. Nabídka našeho e-shopu nebyla nikdy bohatější!

Chaloupky vzdělávají o zahradní terapii

Publikováno 3. března 2017

Připravili jsme zbrusu nový vzdělávací kurz o možnostech využití přírody v poskytování sociálních služeb. Kurz je akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí a lze ho uplatnit v rámci dalšího povinného vzdělávání pracovníků v sociálních službách.

Kněžice zvou k objevení tradic jarních svátků

Publikováno 28. února 2017

"Než přijdou Velikonoce" je název víkendové akce pro rodiče s dětmi, která se bude konat 1. - 2. 4. 2017 v Kněžicích. Akce připomene jak pohanské, tak i křesťanské tradice jarních svátků.

Kompletní nabídka letních táborů 2017

Publikováno 27. února 2017

Letní příměstské i pobytové tábory pod hlavičkou Chaloupek budou probíhat po dobu celých letních prázdnin 2017. Je jen na vás, které z pěti míst na Vysočině a termín si vyberete.

Objevte krásu starých řemesel

Publikováno 8. února 2017

Na "Ostrůvku" ve Velkém Meziříčí máte jedinečnou příležitost objevit kouzlo starých řemesel. Zveme vás na kurzy lidového řezbářství se Standou a na "vlnění" - neboli plstění z ovčí vlny - s Editou.

Seznámíme vás s péčí o ovocné dřeviny a přírodní biotopy

Publikováno 6. února 2017

Zimní období je ideální nejen pro čerpání informací, ale především pro ošetřování ovocných stromů. Proto jsme připravili dvoudenní seminář týkající se oblastí péče o dřeviny a významné přírodní biotopy.

Přírodní zahrady jsou pohlazení i inspirace

Publikováno 12. června 2017

Vysočina - Evropa má za sebou víkend otevřených zahrad. Tedy víkend, kdy se po vzoru Anglie otevírají pro širokou veřejnost mnohé zahrady, které jinak jsou pouze pro někoho. V Kraji Vysočina se do této akce každý rok zapojuje stále více zahrad a letos opět převažovaly zahrady přírodní.

Víkendu otevřených zahrad budou dominovat školní zahrady

Publikováno 7. června 2017

Všechny zájemce a milovníky "přírody pod okny" zveme na Víkend otevřených zahrad, který proběhne 10. a 11. června 2017. Certifikované přírodní zahrady z Kraje Vysočina se do akce zapojí již po páté; jen loni přilákalo pěkné počasí na 700 návštěvníků.

Tři dny s blátem na Chaloupkách

Publikováno 5. června 2017

Bláto nikoli jako mrzutá záležitost na botách, ale bláto jako materiál k tvoření. Dva týmy nadšených učitelek z mateřských škol se naučily, jak se blátem maluje na nejrůznější materiály, vytvářejí sgrafito, modeluje, nebo dokonce staví domy.

Toulavý autobus provezl účastníky po krásách přírodních zahrad

Publikováno 1. června 2017

S Toulavým autobusem jsme se vydali z Vysočiny do Prahy, Středočeského a Plzeňského kraje. Sešla se bezvadná parta dvaceti devíti účastníků z různých koutů republiky - od kraje Jihomoravského až po kraj Karlovarský.

Pedagogové z Vysočiny vyjeli za krásami Banátu

Publikováno 23. května 2017

Houšťar, sárma, nápurka, cujka, to jsou slova, se kterými jsme se minulý víkend setkali u našich krajanů ve Svaté Heleně v rumunském Banátu. Stejně jako jsme se setkali s tromínem prorostlým, kručinečkou křídlatou, kosatcem trávolistým či vstavačem kukačkou.

Rovná stovka dětí změřila své síly v soutěži Zlatý list

Publikováno 15. května 2017

Na Čeřínku u Jihlavy proběhl ve čtvrtek a pátek 11. - 12. 5. 2017 Zlatý list neboli tradiční přírodovědná soutěž Českého svazu ochránců přírody. Příznivé počasí nás navzdory předpovědi provázelo po oba dva dny, kdy rovná stovka dětí změřila své síly v leckdy napínavém klání.

Kufroval, kufrovala, kufrovali

Publikováno 1. ledna 2017

Tradiční chaloupecká kufrování přilákala koncem roku velké množství návštěvníků. Zvláště na Krátké se pořadatelé nezastavili, jistě i proto, že sluníčko těmto kratochvílím navýsost přálo.

Baliny rozezněly tóny netradičního vánočního koncertu

Publikováno 13. prosince 2016

Adventní koncert, určený pro širokou veřejnost včetně osob se speciálními potřebami, rozezněl prostory Chaloupeckého centra na Balinách. Více jak stovka návštěvníků všech věkových kategorií přišla o třetí adventní neděli, aby si vyslechla autorskou tvorbu skupiny Žalozpěv.

Řezbářské kurzy byly v kurzu

Publikováno 10. prosince 2016

V ekocentru Chaloupky Velké Meziříčí, čili na "Ostrůvku", proběhla v předvánočním čase dvě kola řezbářského kurzu.

Na osm set účastníků CVVZ si vyměnilo své zkušenosti

Publikováno 16. listopadu 2016

Jihlavě proběhl ve dnech 11. - 13. 11. 2016 již 25. ročník Celostátní vzájemné výměny zkušeností. CVVZ je každoročním největším setkáním vedoucích malých i velkých organizací pracujících s dětmi a mládeží. Na osm set účastníků získalo během tří dnů nové zkušenosti, které jim pomohou rozvíjet jejich vlastní volnočasové aktivity.

Pojďme společně bádat

Publikováno 14. listopadu 2016

Víte co je to BOV? Ne? Tak my vám pomůžeme tuhle zkratku rozluštit. Jistě si vzpomínáte na dobu, kdy jsme se jako děti snažily přijít na kloub nějaké pro nás záhadné nebo tajuplné věci. Chtěli jsme přijít na to, proč a jak věci fungují. Výsledky našich bádání byly většinou rozmontované budíky, nebo další stroje, které už nikdy nikdo nedal dohromady. Ale ten nádherný pocit objevitele se nedal ničím nahradit. BOV čili badatelsky orientované vyučování podporuje přirozenou touhu dětí zkoumat, dovídat se nové věci, pomáhá rozvíjet jejich myšlení a motivuje je k samostatnému bádání.

Mladí ekoolympionici si užili nádhernou krajinu

Publikováno 4. listopadu 2016

V Mrákotíně u Telče proběhlo ve dnech 31. 10. - 2. 11. 2016 krajské kolo 22. ročníku Ekologické olympiády pro kraj Vysočina. Tříčlenné týmy z 11 středních škol se utkaly o pomyslný titul nejlepšího krajinného ekologa. Hlavním tématem letošního ročníku byly biokoridory a bariéry v krajině.

Konference na téma Krajina proběhla i za okny vlaku

Publikováno 6. října 2016

Putování místní lokálkou, pohledy na kopce i roviny, výprava do přírody v okolí vesnice, do krajiny na zahradě, do krajiny Banátské, to vše mohlo na vlastní kůži zakusit padesát účastníků tradiční konference VYKEV, která se letos konala v Balinách u Velkého Meziříčí.

Regionální setkání pedagogů všech stupňů škol a dalších zájemců o environmentální výchovu a vzdělávání pořádaly Chaloupky 4. října 2016 v ekocentru Chaloupky Baliny.

Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Publikováno 3. října 2016

V rámci semináře "Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině" se bezmála tři desítky účastníků ocitly na palubě pomyslené lodi vezoucí staré a krajové ovocné odrůdy. Během cesty se dozvěděli o jejich významu a využití v současnosti. Kapitánem prvního dne byl Ing.Stanislav Boček, PhD., po něm převzal kormidlo Tomáš Svoboda.

Ovčí den v irském duchu přilákal rekordní počet návštěvníků

Publikováno 27. září 2016

Tradiční podzimní akce s názvem Ovčí den se letos setkala mimořádným zájmem veřejnosti. Poslední zářijovou neděli si cestu do ekocentra Chaloupky Kněžice našlo více než osm set návštěvníků.

Přihlašování na konferenci Vykev prodlouženo

Publikováno 23. září 2016

Termín uzávěrky přihlášek na konferenci Vykev byl posunut na 28. 9. 2016. Letos se konference koná v malebné vesničce Baliny, která leží nedaleko Velkého Meziříčí.

Prázdniny 2016 objektivy fotoaparátů

Publikováno 30. srpna 2016

Na konci prázdnin nebudeme zveřejňovat statistiky, ani úryvky z dopisů nadšených klientů a nebudeme vás zatěžovat dlouhosáhlými tiskovými zprávami. Z našich táborů, soustředění a akcí pro učitele přinášíme fotografie.

Chaloupky rozezněla kladiva

Publikováno 29. července 2016

Tento týden byl na ekocentru Chaloupky Kněžice zasvěcen černému řemeslu. Dvacítka malých kovářů od rána do večera a od neděle do pátku buší do kovadlin. Tradiční kovářský tábor, který se těší obrovského zájmu veřejnosti, opět vede František Netrda a pod rukama jeho svěřenců vznikají svícny, podkovy, nože a meče.

Toulání po školních zahradách na Pelhřimovsku

Publikováno 14. června 2016

Toulání po školních zahradách nás letos zavedlo na Pelhřimovsko a bylo zalité sluncem a bohaté na inspiraci. Ve středu 8.června 2016 dvacítka účastnic nejen z řad pedagogů navštívila 4 certifikované přírodní školní zahrady.

100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strahu!

Publikováno 1. dubna 2016

Občanské sdružení Konopa vyhlašuje 17. ročník akce 100 kytek - aneb pěstujte konopí beze strachu!

Tradiční velikonoce zcela netradičně v Klubu Lebeda

Publikováno 18. března 2016

Již poněkolikáté se ve dnech 15. - 17. března 2016 ve Velkém Meziříčí uskutečnila tradiční Velikonoční výstava, kterou pořádal Jupiter Club ve spolupráci se Svazem žen.

Kurzy řezbářství se setkaly se zájmem

Publikováno 15. března 2016

Kurzy lidového řezbářství, které ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí spustilo minulý týden, se setkaly se zájmem veřejnosti. Všech osm volných míst v kurzu bylo rychle obsazeno a tak si zájemci, na které se tentokrát nedostalo, musí počkat na vyhlášení dalšího kurzu.

Proběhl webinář o výuce v zahradě

Publikováno 23. ledna 2016

Tady si můžete přehrát asi 70 minutový záznam webiáře o výuce v zahradě. Pokud budete mít hzájem, přijedeme s ukázkou aktivit napříč předměty i na vaši školní zahradu.

Ekologická olympiáda je za námi

Publikováno 27. listopadu 2015

Ve druhé polovině listopadu Chaloupky opět hostily ekologickou olympiádu (resp. krajské kolo pro Vysočinu). 15 týmů z 9 středních škol bojovalo o postup do národního kola (to bude letos probíhat v Jizerských horách). S tématem Turistika, sport a ochrana přírody se nejlépe popasovaly studentky Gymnázia Chotěboř, druhé místo obsadila Střední zdravotnická, zemědělská a veterinární škola Třebíč a bronzovou medaili získalo Gymnázium Pelhřimov.

Na Ostrůvku to žije

Publikováno 27. listopadu 2015

Bobříci a Robinsoni každý týden zaplaví Ostrůvek! Nelekejte se, nejedná se o invazi neznámého živočišného druhu, jsou to názvy dvou kroužku pro předškolní a mladší školní děti, které už několik let fungují v ekocentru Velké Meziříčí.

Environmentální etika se stala tématem letošní konference VYKEV

Publikováno 26. listopadu 2015

Tradiční krajská konference VYKEV, která je určena pedagogům a všem příznivcům environmentální výchovy, letos proběhla v Havlíčkově Brodě a jejím tématem byla Environmentální etika.

Dětem na programech slouží nové tee - pee

Publikováno 30. března 2015

Díky daru Lesů ČR, s. p. jsme zakoupili a konečně i vztyčili nové osmimetrové tee-pee, které bude sloužit nejen na výukových programech, ale i na táborech pro rodiny s dětmi, a můžete se v něm i ubytovat.

Realizace projektu skončila, ale za "školou" se bude učit dál

Publikováno 30. ledna 2015

Dvouletá realizace projektu skončila, ale vzdělávací programy využívající princip místně ukotveného učení zůstávají v nabídce Chaloupek o.p.s.

Chaloupky vyhlásily veřejnou sbírku

Publikováno 3. prosince 2014

Chaloupky o.p.s. zahájila na základě § 4 zákona č. 117/2001 Sb. veřejnou sbírku za účelem:

"Ekologická, environmentální výchova, vzdělávání, osvěta a sociální služby pro děti, mládež, rodiny a dospělé, pořádání programů, akcí a projektů, rozvoj, provoz, výstavba a vybavení pracovišť Chaloupky o.p.s."

Příroda uprostřed města

Publikováno 3. listopadu 2014

Velké Meziříčí V páteční podvečer se na Ostrůvku ve Velkém Meziříčí sešla bezmála osmdesátka příznivců akcí, které pořádají Chaloupky pro malé i velké zájemce o přírodu. Tentokrát je zde čekal komponovaný program, ve kterém chaloupečtí pracovníci v ukázkách představili výsledky mezinárodního projektu ACT WELLL!

Přečtěte si další články: 
 1 
 2 
 3 
   další 


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.