Chaloupky Kněžice - pobytové ekocentrum

Bývalá hájovna na kraji lesa nad malou osadou Nová Brtnice je obklopena lesem i pastvinami. Nedaleko se nachází rybník ke koupání i rybníček na bádání a pozorování přírody.

Pobytové ekocentrum, které má kromě skvěle vybaveného zázemí pro výuku také 50 lůžek pro účastníky, nabízí týdenní programy i víkendové a prázdninové akce. A to i s kuchyní, jídelnou a nezbytným příslušenstvím.

Disponuje sálem pro 45 osob s rozsáhlou přírodovědnou knihovnou, dataprojektorem a promítacím plátnem; rukodělnou učebnou pro 20 žáků, která je zařízena ve stylu tradiční venkovské světnice z konce 19. století s kachlovými kamny; laboratoří s kapacitou 15 žáků vybavenou laboratorním sklem, mikroskopy a lupami; podkrovní učebnou pro zhruba 30 žáků, kde vyučujeme včelařství. Tam probíhají bylinkové čajovny a relaxační programy.
Těžištěm výuky je ale terén nejbližšího okolí. Součástí areálu je ukázková přírodní zahrada se skleníkem, meteorologickou stanicí, malou farmou (kozy, ovce, drůbež). K výuce slouží i dva altány a přírodní amfiteátr. Ale především louky, lesy, pastviny a rybníky.


Chaloupky o.p.s - Kněžice
Kněžice 109, 675 21 Okříšky
Kontakt: Olga Žáková, tel. 568 870 434, e-mail: knezice@chaloupky.cz


Jak se k nám dostanete

Pokud k nám pojedete vlakem:
Rychlíková stanice Okříšky je vzdálena cca 6 km od střediska, doporučujeme jít po žluté značce k hájovně Na Kříži a pokračovat po zelené. Z Okříšek jezdí na Chaloupky autobus. Pro zavazadla dojedeme k vlaku.

Pojedete-li autobusem: 
Vystupte na zastávce Kněžice, stř. Chaloupky, nebo Zašovice, Nová Brtnice (z obou zastávek to k nám máte 150 metrů). Přímý autobus jezdí z Třebíče, Jihlavy, ale i Prahy (jednou denně i Humpolce a Moravských Budějovic). Ze zastávky Zašovice, Nová Brtnice, rozc. je to cca 500 metrů, ze zastávky Zašovice asi 1 km. 

Jedete-li autem: 
Ze silnice 405 (Třebíč-Jihlava) u obce Nová Brtnice zahněte směrem na Kněžice, šipky Vás dovedou k ekocentru. Parkoviště u střediska je pro cca 15 aut.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.