Chaloupky Krátká - Dům přírody Žďárských vrchů

Našimi partnery jsou:


Chaloupky Krátká
Krátká 2, 592 03 Sněžné
kontakt: Sylva Geffroy, tel. 734 523 758, e-mail: kratka@chaloupky.cz


 

Ekocentrum Chaloupky Krátká naleznete na starém místě, ale ve zbrusu novém Domu přírody Žďárských vrchů, který byl otevřen 25. června 2020 v historickém statku č. p. 2. Od září se zde rozběhnou výukové programy, na které jste zvyklí a navíc s bonusem Domu přírody, který se těší na vaši zvědavost a zvídavost.


DŮM PŘÍRODY OTEVÍRÁ 15. KVĚTNA!!!

Od 1. června každý den kromě pondělků. 


Otevírací doba:

leden

 sobota a neděle 

10:00 – 15:00 hod.

únor, březen, duben, květen

sobota a neděle

so 10:00 – 16:00 hod.

ne 10:00 – 15:00 hod.

červen 

úterý – neděle

sobota

10.00 – 15.00 hod.

10.00 – 16.00 hod.

červenec, srpen

pondělí – neděle 

10.00 – 17.00 hod.

září 

úterý – neděle

10.00 – 15.00 hod.

říjen, listopad

sobota a neděle, do 15. října úterý až neděle

10:00 – 15:00 hod.

prosinec

 sobota a neděle 

10:00 – 15:00 hod.

Otevřeno denně také o prázdninách a státních svátcích od 10:00 do 15:00

Pro předem objednané skupiny kdykoliv.

Zavřeno 22. – 25. a 31. 12. a o Velikonočním pondělí


 

Jak se statek č.p. 2 mění v Dům přírody Žďárských vrchů

 Sídlo našeho ekocentra a zároveň Dům přírody Žďárských vrchů pochází z 2. poloviny 19. století a je nejstarším domem ve vsi. Samotná obec Krátká není obec ledajaká, ale vesnická památková rezervace. Je to proto, že se zde uchoval jeden z nejhodnotnějších celků lidové architektury v oblasti Žďárských vrchů. Malebnost lidových staveb je umocněna jejich vhodným začleněním do krajiny.
Původně interiéry neposkytovaly potřebné zázemí pro badatelskou činnost. Proto jsme tam zařazovali převážně takové, které ukazovaly tradiční venkovský život v období svátků. Nepříjemný přechodný stav skončil v prosinci roku 2018, kdy začala dlouho připravovaná rekonstrukce statku a jeho přeměna v Dům přírody Žďárských vrchů. Tento záměr je naplánován již od roku 2013. Zřizovatelem Domu přírody je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jako provozovatel jsme byli vybráni právě my, Chaloupky o.p.s.

 „Náš“ starý statek se na dva dlouhé roky proměnil ve staveniště, a my jsme se přesunuli do nedalekého objektu č. p. 12 (dlouhá léta domnělé bývalé rychty) a naše výukové programy startovaly odtamtud. Prostorové podmínky byly ještě o trochu skromnější než na statku, ale vzhledem k terénnímu charakteru našich výukových programů to příliš nevadilo. Vybavení ekocentra Krátká zůstaly stále badatelské batůžky, dalekohledy, GPS navigační přístroje, buzoly, mapy, lupy, terénní mikroskop, klíče k určování přírodnin, encyklopedické publikace přírodovědného zaměření…
Ve čtvrtek 25. června přišel den nejslavnostnější a za návštěvy vzácných hostí byl Dům přírody Žďárských vrchů slavnostně otevřen. V září začínáme naše výukové programy ve zcela nových prostorách. Jejich charakter, což znamená maximální pohyb v terénu překrásných Žďárských vrchů, však zůstává nezměněn.

Během dvou let se historický statek opodál stojící stará rychta promění v návštěvnické středisko Dům přírody Žďárské vrchy. Moderní audiovizuální technika umožní návštěvníkům sledovat, jak se Žďárské vrchy měnily během tisíciletí. Výjimečnou přírodu s často unikátními společenstvy přiblíží návštěvníkům vnitřní i vnější interaktivní expozice. Film, který expozici doplní, vzniká právě v těchto dnech. Jestli půjde vše dobře, bude Dům přírody otevřen v létě 2020.

 

Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí ve výši 33,6 mil. Kč. Rekonstrukci provádí firma STAREDO z NMNM, Expozice má za úkol NWT Hulín. Každý první čtvrtek v měsíci probíhá v Krátké kontrolní den, kterého se jako budoucí provozovatelé účastníme. Na tomto místě budeme pravidelně přinášet několik fotografií, které vám průběh rekonstrukce přiblíží. Spolu s námi tak můžete sledovat, jak se krásný záměr z roku 2013 blíží k cíli.

V Krátké se nelenoší

Měsíc uběhl jako voda a tak můžeme z Krátké přinést několik dalších fotografií, které nám lépe než povídání ukáží, jak práce na proměně starého selského statku pokračují.

 Zatím jsou to jen hrubé stavební práce, ale už teď se dá tušit, že se máme na co těšit. Nejkrásnější pohled je bezesporu na novou šindelovou střechu. Trochu tajuplně působí naopak sklep, kde je tolik vody, že jeho prohlídku lze uskutečnit toliko na nádech a nebo s potápěčskou výbavou. Jaká tam asi bude expozice? :-))

S jarem jsou práce radostnější

Nějaký čas jsme se neozvali. Ne že by se v Krátké nic nedělo, práv naopak, ale na fotografování toho moc nebylo

Nyní jsou již přece jen nějaké změny znát. Každopádně je jasné, že pod historizujícím kabátem Domu přírody Žďárských vrchů se skrývají moderní technologie 21. století.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.