Košík 0 

Chaloupky Krátká - Dům přírody Žďárských vrchů

Základna je historický statek č. p. 2, který pochází z 2. poloviny 19. století a je nejstarším domem ve vsi. Obec Krátká je vesnická památková rezervace. Uchoval se zde jeden z nejhodnotnějších celků lidové architektury v oblasti Žďárských vrchů. Malebnost lidových staveb je umocněna jejich vhodným začleněním do krajiny. Interiéry ekocentra však neposkytovaly potřebné zázemí pro badatelskou činnost. Programy odehrávající se uvnitř statku byly proto převážně takové, které ukazovaly tradiční venkovský život v období svátků. Nepříjemný přechodný stav skončil v prosinci loňského roku (2018) kdy začala dlouho připravovaná rekonstrukce statku a jeho přeměna v Dům přírody Žďárských vrchů.

Tento záměr je naplánován již od roku 2013. Zřizovatelem domů přírody je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jako provozovatel jsme byli vybráni právě my, Chaloupky o.p.s. Protože náš starý statek se proměnil ve staveniště, přesunuli jsme se do nedalekého objektu č. p. 12 (zřejmě bývalé rychty) a naše výukové programy startují odtamtud. Prostorové podmínky jsou tedy ještě o trochu skromnější, ale vzhledem k terénnímu charakteru našich výukových programů to příliš nevadí. Vybavení ekocentra Krátká jsou tedy stále badatelské batůžky, dalekohledy, GPS navigační přístroje, buzoly, mapy, lupy, terénní mikroskop, klíče k určování přírodnin, encyklopedické publikace přírodovědného zaměření…

Našimi partnery jsou:

Jak se statek č.p. 2 mění v Dům přírody Žďárských vrchů

Během dvou let se historický statek opodál stojící stará rychta promění v návštěvnické středisko Dům přírody Žďárské vrchy. Moderní audiovizuální technika umožní návštěvníkům sledovat, jak se Žďárské vrchy měnily během tisíciletí. Výjimečnou přírodu s často unikátními společenstvy přiblíží návštěvníkům vnitřní i vnější interaktivní expozice. Film, který expozici doplní, vzniká právě v těchto dnech. Jestli půjde vše dobře, bude Dům přírody otevřen v létě 2020.

 

Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí ve výši 33,6 mil. Kč. Rekonstrukci provádí firma STAREDO z NMNM, Expozice má za úkol NWT Hulín. Každý první čtvrtek v měsíci probíhá v Krátké kontrolní den, kterého se jako budoucí provozovatelé účastníme. Na tomto místě budeme pravidelně přinášet několik fotografií, které vám průběh rekonstrukce přiblíží. Spolu s námi tak můžete sledovat, jak se krásný záměr z roku 2013 blíží k cíli.

V Krátké se nelenoší

Měsíc uběhl jako voda a tak můžeme z Krátké přinést několik dalších fotografií, které nám lépe než povídání ukáží, jak práce na proměně starého selského statku pokračují.

 Zatím jsou to jen hrubé stavební práce, ale už teď se dá tušit, že se máme na co těšit. Nejkrásnější pohled je bezesporu na novou šindelovou střechu. Trochu tajuplně působí naopak sklep, kde je tolik vody, že jeho prohlídku lze uskutečnit toliko na nádech a nebo s potápěčskou výbavou. Jaká tam asi bude expozice? :-))

S jarem jsou práce radostnější

Nějaký čas jsme se neozvali. Ne že by se v Krátké nic nedělo, práv naopak, ale na fotografování toho moc nebylo

Nyní jsou již přece jen nějaké změny znát. Každopádně je jasné, že pod historizujícím kabátem Domu přírody Žďárských vrchů se skrývají moderní technologie 21. století.


Chaloupky Krátká
Krátká 2, 592 03 Sněžné
kontakt: Marie Rajnošková, tel. 774 512 790, e-mail: kratka@chaloupky.cz


 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.