Krátká – nabídka programů na školní rok 2020/21
V letošním roce naše pracoviště na Krátké nabízí kromě terénních výukových programů také programy do interiéru, pro chladnější část roku. Část programů je propojena s expozicí Domu přírody Žďárských vrchů.
Programy počítají s přestávkou na svačinu. Začátek programu přizpůsobíme vašim požadavkům.
Adresa pracoviště: Dům přírody Žďárských vrchů Krátká 2, 592 03 Sněžné
Objednávání programů: Objednávejte e-mailem, kde uvádějte název vybraného programu, počet žáků, dobu (hodinu) příjezdu, případně další specifika skupiny. Po objednání obdržíte podrobnější informace a potvrzení přijetí termínu.
Zájem o objednaný program ještě jednou potvrďte 10 dní před domluveným termínem.
Objednávejte na: kratka@chaloupky.cz Výjimečně můžete použít telefonní číslo 774 512 790 (nejlépe mezi 13 – 15 hodinou).
Terénní programy se konají za každého počasí, po domluvě je můžeme přesunout na jiný termín, pokud nemáme zaplněnou kapacitu. Nutné je pro ně vybavení do terénu: uzavřená obuv, pláštěnka, vhodné oblečení.
Pro zájemce připravíme také program na míru na vámi zvolené téma a ve vámi zvoleném prostoru.
V oblasti Žďárských vrchů nabízíme také pobytové programy. Informace o nich viz níže.
Ceny ekologických výukových programů (na žáka):
180 minut: 100 Kč
120 minut: 80 Kč
Výstava s programem (120 minut) 90 Kč
Výukový program v rámci šablon 150 Kč. V ceně podrobný popis programu, uvedení do tématu a hodnotící dotazník.
Program se zvýšenou náročností (cizojazyčný, více lektorů, speciální pomůcky na přání) 70 Kč/hod/žák
Programy si můžete s táhnout ZDE (v pdf) nebo pokračovat dále na stránce.
Ceník našich vzdělávacích služeb si stáhněte ZDE
Výprava ke studánkám - NOVINKA
MŠ + 1. roč. ZŠ / duben – září, 120 min, 50 dětí
Malé putování ke studánkám Barborka a Vitulka. Seznámení se s pramínky a malou vodou ve Žďárských vrších. Děti potkají vodní bytosti, na některé si zahrají. Vyzkouší si několik pokusů s vodou a seznámí se s tím, proč to bez vody nejde. Místo srazu po domluvě.
Ptáčkové – NOVINKA
MŠ + 1. třída ZŠ, říjen – duben, 120 min., 40 dětí
Program zaměřený na naše nejznámějších ptáčky, propojený s expozicí. Průvodcem je skorec vodní, který představí své příbuzné od vody, z lesa i z louky.
Broučci – NOVINKA
MŠ + 1. roč. ZŠ, listopad – duben, 120 min, 40 dětí
Program věnovaný drobné lesní žouželi, zvláště pak světluškám. Program je propojený s expozicí a jeho součástí je také divadélko s Karafiátovými broučky.
Na skládce s Hodanem a Hubertem
MŠ + 1. třída ZŠ / říjen – březen, 120 min, 25 dětí
Program věnovaný nejen třídění odpadů, děti si zopakují jak třídit, popřemýšlí, co z odpadů se dá využít jinak a jak nakládat s bioodpadem. Společně si vyrobí do třídy vermikompostér a naučí se o něj starat. S programem přijedeme i za vámi do školky.
Výprava za betlémskou hvězdou
MŠ + 1. ZŠ / listopad - prosinec, 120 minut, 35 dětí
Předvánoční program spojený s putováním k jesličkám s dárky. Děti se seznámí s postavami z českého betléma, vyrobí si stádo oveček, ozdobí vánoční perník, připraví dárek pro Ježíška a putují s betlémskou hvězdou k jesličkám. Programem děti provázejí pastýři.
Nejsou nutné přezůvky, ale je třeba teplejší oblečení do budovy - program probíhá na starém statku. Pro děti i jejich doprovod jsou připraveny teplé nápoje.
Kůrovec za to nemůže I.
2. – 5. tř. ZŠ / duben – září, 180 min, 35 dětí
Lesy na Vysočině nám mizí před očima. Co je příčinou? Děti prostřednictvím hry a zkoumání lesa vyřeší tuto otázku. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá celý v terénu a koná se za každého počasí. Nutné oblečení a obutí do terénu.
Hmyzí rodina
2. – 5. roč. ZŠ / duben – říjen, 180 minut, 40 žáků
Program probíhající v terénu i v areálu střediska je věnovaný bezobratlým, zvláště vodním organizmům, živáčkům na louce a v půdě. Děti se seznámí s obyvateli vodních toků a rybníčků. Objevují bezobratlé v zahradě i v půdě. Určují je podle klíčů, porovnávají a malují. Nechybí tvořivé aktivity a hry.
Bádáme v lese
3. – 6. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 40 žáků
Badatelsky terénní program v terénu i interiéru zaměřený na zkoumání a pozorování jednotlivých složek lesa. Děti si ve skupinách stanoví hypotézu, kterou následnými pokusy vyvrátí či potvrdí. A na společném závěrečném sympoziu zhodnotí.
Lovci pokladů
4. – 7. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 45 žáků
Převážně zeměpisný program zájemcům o pohyb v terénu. Využijeme při něm nejrůznější druhy map, naučíme se postupovat podle azimutu, zaběhneme si orienťák a pomocí GPS přístrojů vyhledáme v okolí schránky s pokladem. Program probíhá v okolí Samotína, Blatin a Drátenické skály. Doporučujeme sportovní oblečení a obuv. Sportovní program, místo srazu je v sedle nad obcí Blatiny u památníku Radka Jaroše.
Seznamte se: Divočina – Novinka
2. – 5. ročník ZŠ / říjen – duben, 120 minut, 45 žáků
Dokážeme ještě u nás najít opravdovou divočinu? Čím se divočina lišila od dnešní přírody? Kam se poděla velká zvířata, která zde kdysi žila. Program je propojen s expozicí Domu přírody.
Seznamte se: Rašelina
4. – 9. roč. ZŠ, 1. roč. SŠ / březen - listopad, 180 minut, 50 žáků
Pojďte a poslyšte jak „Viktorin, syn krále Jiřího, na miestě pustém a dielem zarostlém řečeném Darsko rybník vystavěl a 20 kop kapruov klášteru ždárskému dávati musel.“ Naše výprava zamíří do ještě dávnějších časů, do doby, kdy tajgu na Vysočině obývali losi a vlci a kdy po člověku nebylo ani vidu ani slechu. Vydáme se na výpravu Dářským rašeliništěm po proudu času, seznámíme se s borovicí blatkou, s rašelinnými loukami, ale také s těžbou poznamenanými lokalitami. Poznáme rašeliniště a jeho význam biologický, vodohospodářský a ekologický. Všechny naše smysly se mohou kochat touto krajinou drsnou a nehostinnou a zároveň pohádkově krásnou. Terénní exkurze za naturovou lokalitou, místo srazu Radostín (https://mapy.cz/s/1SCqO).
Kůrovec za to nemůže II.
6. – 9. tř. ZŠ / duben – říjen, 180 min, 35 dětí
Proč umírají lesy na Vysočině? Kdo za to skutečně může? Prozkoumáme naše smrčiny i smíšené lesy, zaměříme se na lýkožrouta a další aspekty usychajících lesů. Provedeme lesní audit a zjistíme, jak se naše lesy budou vyvíjet dál. Které dřeviny obstojí v měnícím se klimatu? Dozvíme se, jak lesům pomoci. Tento program vychází z aktuální situace lesů na Vysočině. Program probíhá celý v terénu a koná se za každého počasí. Nutné oblečení a obutí do terénu.
Ten vánoční čas
1. – 6. roč. ZŠ / listopad - prosinec, 180 minut, 45 žáků
Program zaměřený na tradiční horácké vánoce. Dělí se na tři části: adventní, štědrovečerní a betlémskou. Nejprve si připomeneme tradiční postavy horáckého adventu. Potom připravíme vánoční tabuli a ochutnáme některé polozapomenuté pokrmy. Večeři doplníme vánočním čarováním a předpovídáním budoucnosti. Na závěr se proměníme ve figurky z Betléma a zahrajeme si známou vánoční událost. Program probíhá v interiéru starého statku.
Jak to bylo o Velikonocích
2. – 7. roč. ZŠ / březen - duben, 180 minut, 45 žáků
Převážně tvořivý a zážitkový program, v jehož průběhu si vyrobíme některé tradiční velikonoční předměty, ale i novodobé připomínky jara, ochutnáme medové jidáše. Zamyslíme se nad významem Velikonoc jako jarních svátků, nejen křesťanských ale i pohanských. Vyneseme Morenu a zahrajeme si hry, které dříve patřily k životu venkovských dětí. Program probíhá v interiéru statku a jeho okolí.
Dědečkovy včely a babiččiny bylinky
3. – 6. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 30 žáků
Program věnovaný typickým činnostem lidí na venkově: včelaření a bylinkářství. Děti se seznámí s prací včelaře, života v úlu, s využitím včelích produktů a s významem včel pro přírodu. V další části pak s nejběžnějšími léčivými rostlinami, se způsobem jejich sběru, sušení a využití. V závěru se obě poloviny propojí při vaření bylinkového čaje a ochutnávce medového pečiva. Program probíhá v interiéru i terénu.
Nitě, provázky a tkaničky
3. – 6. roč. ZŠ / říjen – duben, 180 minut, 30 žáků
Tvořivý program probíhá v interiéru a je zaměřený na zpracování textilních surovin jako je vlna a len. Společně s osobou z Perníkové chaloupky si zopakujeme postup od setí lnu po výrobu látky z něj. Naučíme se prát vlnu, tkát z ní, plstit ji za mokra i sucha. Vyzkoušíme si také kolíkové a hřebenové stávky. Vytvoříme lidský stav. Seznámíme se s domácími řemesly, které se textilem v minulosti zabývaly.
Krajíc s máslem
4. – 7. roč. ZŠ / říjen - duben, 180 minut, 30 žáků
Program věnovaný domácímu zpracování obilí a mléka: mletí obilí, výroba placek, chleba, sýra, másla a tvarohu. A pak to všechno sníme. Seznámíme se také se souvisejícím pěstováním obilí, jeho sklizní a úpravou, s chovem dobytka na statku a získáváním živočišných surovin a využitím hospodářských zvířat. Program probíhá v interiéru.
Proměny krajiny – NOVINKA
7. – 9. ročník ZŠ / listopad – duben, 180 minut, 45 žáků
Program zaměřený na změny v krajině od příchodu člověka do současnosti. Kromě historických souvislostí žáci také zjistí, že ne všechny změny v krajině jsou negativní. Program je propojen s expozicí Domu přírody Žďárských vrchů.
Vysočina, můj domov – NOVINKA
6. – 9. ročník ZŠ/ leden – duben, 180 min, 45 žáků
Program děti provede křížem krážem Vysočinou, její přírodou, geografií, městy i vesnicemi, tradicemi i kuchyní. Nebude chybět ani zmínka o počasí a historii.
POBYTOVÉ PROGRAMY
Ve spolupráci s turistickou ubytovnou Active – SVČ ve Sklené nabízíme také 3 – 5 denní pobytové programy:
Příroda Žďárských vrchů
Pobyt zaměřený na poznávání přírody a krajiny Žďárských vrchů. Věnujeme se lesu, loukám, vodě. Vydáme se na výlet ke skále a k potoku. Pracujeme s mapou a buzolou, orientujeme se v krajině. Nechybí malé tvoření a drobné hry.
Bez hmyzu to nejde
Pobyt věnovaný poznávání hmyzu a dalších drobných bezobratlých. Program je věnován nejen přírodovědě, ale také malému sportování, výtvarným činnostem a hravým aktivitám.
Dětské práce a hrátky o padesát let zpátky
Dopolední či odpolední programy pro školy v přírodě věnované tvoření, tradicím, řemeslům a starým hrám. Děti se seznámí s životem na vsi před příchodem televize a zjistí, jaké to bylo, když nebyl k dispozici internet.
S pobytovými programy za vámi v oblasti Žďárských vrchů přijedeme i na jiné místo.
Cena ubytování a stravy podle počtu dní a stáří dětí: 370 – 400 os/den, cena programu dle délky 90 – 220 os/den
V případ zájmu o tyto programy pište prosím na: marie.rajnoskova@chaloupky.cz
Volejte na telefon: 774 512 790
Kromě výukových programů nabízíme v Domě přírody také Návštěvu interaktivní expozice Proměny krajiny s pracovním listem a hledačkou, zakončenou 3 D filmem.