Přírodní zahrada u Jirousů je pohlazení a inspirace

Sobota 10. června 2017 od 13:00

Vysočina, Stará Říše (hu) – Evropa má za sebou víkend otevřených zahrad. Tedy víkend, kdy se po vzoru Anglie otevírají pro širokou veřejnost mnohé zahrady, které jinak jsou pouze pro někoho. V Kraji Vysočina se do této akce každý rok zapojuje stále více zahrad a letos se jednalo výlučně o zahrady přírodní.

Přírodní zahrada není džungle, ale prostor, který splňuje určitý způsob hospodaření a s trochou dobré vůle by se dalo říci, že takto by zde hospodařila matička příroda. Abyste získali certifikát přírodní zahrada, nesmíte hnojit umělými hnojivy, používat jedy a dokonce ani rašelinu. Tu zase proto, že její těžbou se nenávratně drancují rašeliniště.

Těžko hodnotit, která z mnoha přírodních zahrad byla hezčí, nápaditější, nebo dokonce přírodnější. To prostě nejde. Každá byla něčím jiná a zajímavá. Tak to prostě ve volné přírodě bývá. Někde jste měli zahradu pro sebe, někde se branka netrhla. Ale vždycky to byla pohoda.

Kdo se vypravil do Staré Říše, kde má certifikovanou přírodní zahradu Marta Veselá Jirousová - dcera Ivana Martina Jirouse – českého básníka, publicisty, výtvarného kritika, ale především vůdčího ducha českého undergroundu.

Dcera po tatínkovi podědila odvahu i básnického ducha a toto vtiskává i do ukázkové přírodní zahrady, kde nechává poměrně volnou ruku svým dětem, které bez předsudků a provinilého pocitu, že to se přece nehodí, kombinují naprosto vše a jsou šťastné. A to štěstí se přelévá na každého, kdo k Jirousům vkročí. Může se v podstatě vše a tvůrčí duch se vznáší nad krásným dílem. Dědeček Magor shlížející z nebes  může být snad spokojen.

A v ostatních zahradách? Tam to bylo podobné anebo úplně jiné.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.