Posváteční kufrování v zámeckém parku

Zámek Třebíč Pondělí 27. prosince 2021 od 13:00 - 17:00

Třebíč (hu) – Vánoční svátky jsou svátky klidu, míru, štěstí, veselí a lásky. Ale také mlsání, debužírování a přejídání. Plné břicho k Vánocům v našich krajích jaksi patří. Proto je potřeba se pořádně proběhnout či alespoň projít. Zkrátka provětrat. A právě k tomu slouží takzvané Chaloupecké kufrování.

Zakufrovat znamená ve slangu orientačních běžců i letců zabloudit. Do širokého povědomí ho kdysi zavedl Český rozhlas. Pamětníci si jistě vzpomenou na Kufrování s Dominem. Kufrování, ať už s Chaloupkami nebo s Dominem, však neznamená nic nepovedeného či nešťastného, ale právě naopak. Tohle kufrování znamená orientační běh. Tedy činnost, při které se občas maličko bloudí, ale jen co se týče hledání dalšího lampiónu, u kterého si musíte cvaknout. Cože? Zpozorněli možná naši spoluobčané alkoholomilci. Něco jsme prošvihli? No rozhodně! Kdo v pondělí po obědě nedorazil k třebíčskému zámku a nezkusil si proběhnout či projít některou ze tří tratí, tak si s námi prostě necvaknul. A zase nějakou dobu necvakne. Abyste se ale správně orientovali, cvaknutím se zde nemyslí „dát si panáka“, ale kleštičkami procvaknout správné políčko na orientační mapě.

Jak už zaznělo, trasy byly tři. Ta nejdelší, takřka čtyřkilometrová s názvem Běžci, se dala zvládnout za dvacet minut. Takový výkon však byl pro skutečné namakané orientační běžce. Kratší, Rekreanti, měřila dva a půl kilometru a ta nejkratší a nejjednodušší se srandovním názvem Procházkáři dva kilometry. Všechny tři tratě vymyslel a postavil Martin Klusáček, zkušený orientační běžec.

Protože však nešlo o skutečný závod, ale především o společenskou akci, kde se skuteční běžci mísili s rekreanty, procházkáři i rodinkami s kočárky, přišla ke cti především ta nejdelší trasa. A některým trvala klidně hodinku, jen to fiklo. O čas ani pořadí však vůbec nešlo. Hlavní tentokrát opravdu bylo zúčastnit se, potkat se, proběhnout nebo klidně projít, poklábosit a především sám sobě dokázat, že to ještě, nebo už, dám. Pro naprosté rekreační procházkáře pak byla připravena fotocesta, tedy cesta podle fotografií.

A dalo to všech 98 účastníků. Někteří sice vyrazili na trasu tak pozdě, že poslední kontroly nenašli ve tmě, ale konec konců, ani to nevadilo. Hlavně, že přišli, užili si to a v pořádku se vrátili k zámecké kavárně, kde byl start i cíl.

Na letošním kufrování spolupracovaly hned tři subjekty: ekocentrum Chaloupky, které akci pořádalo a zaštiťovalo, Oddíl orientačního běhu Třebíč, který postavil tratě a zapůjčil materiál a Muzeum Vysočiny Třebíč, které poskytlo zázemí a várnici čaje pro závodníky.

Až si tedy budete chtít za rok po Vánocích pořádně cvaknout, sledujte web Chaloupek. Určitě se najde příležitost.

Foto: Honza Uher a Martin Kříž

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.