O NÁS

"Jako psycholožka jsem měla možnost trávit ve školce celé dopoledne. Zaujal mě vstřícný a respektující přístup průvodců vůči dětem a to, jak jsou děti vedeny ke svobodě, rozhodování za sebe a pozitivnímu vztahu k přírodě. Pro outdoorové děti vřele doporučuji." Mgr. Martina Kolářová

Jsme první lesní mateřská škola na Vysočině!

V roce 2021 jsme založili školku s plnohodnotným předškolním vzděláváním pro děti od 3 – 7 let. Jsme také členy Asociace lesních mateřských škol.

Naší hlavní pedagogickou koncepcí je respektující přístup – ať už názorů, potřeb, odlišností či individuality. V dětech rozvíjíme jejich osobité talenty. K tomu využíváme prvků Waldorfské, Montessori a zážitkové pedagogiky. Děti jsou během dne vždy pod dozorem minimálně 2 průvodců (při počtu 15 dětí).

Vytváříme společně s dětmi, rodiči a průvodci komunitu. Scházíme se v průběhu roku na společných slavnostech a posilujeme tak vzájemné vztahy a přátelství. Kromě slavností je možnost účastnit se i společných brigád na zahradě a společně tak vytvářet lepší a útulnější prostředí.

Filozofie školky má zájem na vzdělávání s celoročním každodenním kontaktem s přírodou. Vzdělávání a příroda jsou v tomto přístupu stejně důležité. Důraz je kladen na vzdělávání dětí mimo učebny, buď na zahradě nebo na výpravách po okolí. V blízkosti školky se rozkládá Libušino údolí, které nabízí řadu biotopů vhodných k prozkoumání. Školka se navíc nachází v blízkosti autobusové zastávky, která nám umožňuje dostat se do každého koutu Třebíče v poměrně krátkém čase. To nám usnadňuje přístup k nedílné součásti programu, jako jsou návštěvy kulturních akcí a veřejných institucí. Již se nám podařilo navázat dlouhodobou spolupráci s blízkým Alzheimer centrem.

Chtěli byste se na něco zeptat?

Zavolejte nám: +420 601 531 798

nebo kontaktujte vedoucí Mgr. Markétu Machátovou na e-mailu: marketa.machatova@chaloupky.cz

ZÁZEMÍ

Naše zázemí tvoří dvě vyhřívané maringotky spojené terasou. Na terase se podává strava nebo zde probíhá tvůrčí činnost v případě horšího počasí. V zimních měsících je na terase využíván přímotop

Odpočinek dětí probíhá v tzv. spící maringotce, která je vybavena matracemi a spacáky dětí. Druhá maringotka slouží jako šatna a jsou zde uloženy pomůcky na vyrábění a hry.

Na pozemku máme kompostovatelné záchody a umývárnu, do které denně přivážíme teplou (pitnou) vodu z Alzheimer centra. Přes horké letní dny děti naleznou útočiště v postaveném teepee nebo ve stanu, který stojí celoročně v sadové části zahrady. Ve stanu probíhá kroužek Včeličkyvíce info zde.

Děti mohou využít mnohých prvků na zahradě jako je pískoviště, prolézací tunel, dřevěný domeček, dendrofon, naučné tabule, lanový koutek i zavěšené hamaky v teplých měsících.

Největší zábavou jsou však bez pochyb právě ta přírodní zákoutí, například stromy na šplhání či keřové bunkry. V areálu je řada vyvýšených záhonů a budují se i záhony klasické. Nabízí řadu možností k rozvíjení environmentální výchovy u dětí. Zázemí se neustále vyvíjí a zlepšuje. Pracujeme na něm společně s dětmi i rodiči.

DENNÍ PROGRAM

7:00 – 8:30 Děti přichází do MŠ a volí si aktivitu dle svého. Dětem, které neví do čeho se pustit, je nabízena společná aktivita. V zázemí si děti mohou hrát na pískovišti, lézt po stromech, tvořit z papíru, malovat, kreslit nebo si půjčit některé z vybavení (zahradní náčiní, sportovní náčiní...).
8:30 – 9:30 Děti se společně s průvodci přivítají v ranním kruhu, kde máme svou každodenní vítací písničku. Po přivítání nás čeká krátká řízená aktivita, která je přizpůsobena aktuálnímu naladění dětí a představíme si skrz ni naplánovaný program.
9:30 – 10:00 Svačina probíhá buď v zázemí LMŠ nebo již na výpravě.
10:00 – 10:30 Tento čas je vyhrazen pro předškolní přípravu, které se mohou účastit všechny děti. Dětem jsou nabízeny činnosti úměrné věku a schopností.
10:30 – 12:00 Na výpravu se vydáváme s batůžky na zádech směrem nejčastěji do Libušina údolí. Některé výpravy jsou putovní, některé naopak zkoumací a trávíme celou dobu na některém ze zajímavých míst (potok, les, louka). Délka výprav záleží na složení dětí a také počasí. V chladnějších měsících míváme spíše putovní výpravy.
12:00 – 12:15 Před obědem se jdeme umýt, nachystáme se na oběd a společně si zazpíváme písničku.
12:15 – 13:00 Oběd probíhá ve venkovním prostředí. V chladnějších měsících na terase využíváme ohřívač. V silnějších mrazech je možné se schovat do vytápěného zázemí.
13:00 – 13:15 V tomto čase je možné vyzvedávat děti po obědě. Ostatní děti se již připravují na odpolední odpočinek.
13:00 – 14:30 Odpolední odpočinek, čtení pohádky a také klidové aktivity. Pohádka je společná klidová činnost, pokud některé děti spát nechtějí, tak je nenutíme. Po pohádkové chvilce děti, které neusnou mohou vstávat a volit některé z klidových činností.
14:30 – 15:00 Odpolední svačina
15:00 – 16:00 Zbytek odpoledne trávíme na zahradě opět volnou hrou, případně nabídkou různých činností či úklidem.

STRAVOVÁNÍ

Jídlo je dalším z našich každodenních rituálů. Každý den svačíme i obědváme společně a považujeme jídlo za příjemně strávené společné chvíle. Oběd u nás také začíná společným přáním. Strava je částečně zajišťována z Alzheimer centra. Svačiny si děti nosí z domu. Svačiny z domu by měly být vyvážené a rodiče by se měly vyvarovat sladkostem. Úhrada stravy je měsíční, formou vystavené faktury v závislosti na počtu odebraných obědů za měsíc.

Cena za oběd je 75 Kč na dítě.

Nabízíme dvoudenní, třídenní nebo pětidenní docházku. V případě povinné předškolní docházky je nutná docházka pětidenní, ostatní děti si mohou zvolit dle potřeby. Školka je otevřená každý den od 7:00 do 16:00. Provoz je v době letních prázdnin, státních svátků a vánočního období přerušen. V období letních prázdnin jsou v prostorech lesní školky k dispozici příměstské letní tábory.

ŠKOLKOVNÉ

5 dnů (pondělí - pátek) 3 000 Kč
3 dny (pondělí - středa) 2 400 Kč
2 dny (čtvrtek - pátek) 1 800 Kč

 

Za dítě umístěné v lesní mateřské škole si rodič může uplatnit slevu na dani dle § 35bb ZDP.

ZÁPIS

Naše lesní mateřská škola přijímá děti na základě oficiálního zápisu, který probíhá v květnu.

Srdečně Vás zveme na návštěvní den ve školce 16. 4. 2024.

V průběhu školního roku je možné také nastoupit, nicméně doporučujeme vybírat spíše teplejší měsíce k nástupu. Adaptace poté probíhá pro dítě příjemněji.

Naši školku je možné navštívit i v průběhu roku, a to buď po osobní domluvě nebo v rámci dnů otevřených dveří. Účastnit se také můžete akcí pro veřejnost, které jsou také možností setkat se s průvodci a poznat školku.

 

Stále máme volná místa! 

Přihlašovat se můžete na e-mailu nebo čísle:

Mgr. Markéta Machátová
tel. +420 608 834 934
marketa.machatova@chaloupky.cz

 

V případě nenaplnění kapacity ve školce je možné se přihlásit i mimo zápis.

VYBAVENÍ A OBLÉKÁNÍ

Vybavení dětí

Oblečení vhodné pro dané roční období

  • Oblečení, ve kterém dítě přichází
  • Dostatek oblečení na převlečení, které se vloží do úložných boxů, umístěných v maringotce
  • Boty – ve školce nechány vždy holínky, jedny náhradní boty
  • Akutní náhradní oblečení v batohu a v sáčku kvůli udržení sucha – spodní prádlo, ponožky, v zimě rukavice (sáček na mokré nebo počůrané oblečení)

Další vybavení do batohu

  • Lahvička na pití, aby si ji dítě zvládlo co nejlépe otevřít samo (s dopomocí se samozřejmě počítá)
  • Pláštěnka
  • Kapesníčky

Vybavení do maringotek a do zázemí

  • Botky na přezutí, například crocsy
  • Prostěradlo na dětskou postýlku
  • Spacák (měl by být s vyměnitelnou vložkou, ale pokud budete pravidelně prát, není třeba)
  • Zásoba malých ručníků
  • Je možné dítěti do školky poskytnou opalovací krém a repelent. Nicméně z hlediska bezpečnosti je mají u sebe průvodci.

Nedávejte prosím dětem do školky žádné hračky.

Jak děti oblékat?

Oblečení v letním období

  1. Plné boty, za deště a bláta holínky. Do holínek se osvědčily vlněné ponožky, nestudí ani za mokra. Na přezutí na hřiště lehké plátěnky/sandálky.
  2. Prodyšné oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. V lese je chladněji, dlouhé světlé oblečení slouží navíc jako ochrana před sluncem, klíšťaty a poškrábáním od větví.
  3. Nezbytná je pokrývka hlavy, výborný je klobouk, popř. kšiltovka s krytem na uši a krk.
  4. Za deště nepromokavá bunda, bláťáky a gumáky, příjemný je i nepromokavý klobouk. Jako spodní vrstva nejlépe funkční oblečení z hedvábí, popř. kombinace merinovlna/bavlna/hedvábí.

Oblečení v zimním období

  1. Funkční vrstva: ideální jsou přírodní materiály jako merinovlna a hedvábí, popř. termoprádlo. Uplatňují se skvěle jako vnitřní vrstva nejbližší tělu. Klíčovou úlohou této vrstvy je odvádět vlhkost pryč od pokožky. I když se dítě zpotí, vlněné prádlo hřeje dál. Vlna má také samočistící schopnost a nepáchne.
  2. Střední, zateplovací vrstva: Jejím úkolem je vytvořit vzduchový prostor mezi pokožkou a izolační vrstvou. Napomůže Vašemu dítěti udržet optimální tělesnou teplotu. Vděčnými kusy oblečení jsou vlněné a fleecové svetry a mikiny. Při velkém chladnu je vhodné vrstvit více slabších zateplujících vrstev.
  3. Vnější, izolační vrstva: nepromokavé a prodyšné kalhoty s laclem, k tomu teplá prodyšná bunda. Za deště se sněhem taktéž nepromokavá. Overaly prosím ne, děti si budou bundu častěji vysvlékat. Na hlavu nejlépe kuklu, popř. vlněnou čepici a nákrčník. Na rozdíl od šály se nikam neplete, a tak nehrozí nebezpečí zachycení za větve apod. Dva páry rukavic, z toho jedny nepromokavé.
    Boty nejlépe goretexové, vysoké. Dbejte na správnou velikost bot, z důvodu tepelného komfortu je vhodnější bota o číslo větší a dostatečně široká! Na přezutí lehké sněhule / zateplené holínky. Nezapomínejte na dostatek tlustých, nejlépe vlněných ponožek.

Doporučení na nepromokavé oblečení značky Kozi Kidz, Minymo, Playshoes, CeLaVi, Kiba, Reima, ale i soupravy z nabídek Lidlu, případně bundy z Tchibo (kalhoty ne). Většinou nevhodné je vybavení z Kik a Penny.
Nepromokavé kalhoty – bláťáky, je vhodné prát co nejméně, stačí osprchovat od nejhoršího bahna.
Vlněné oblečení se osvědčilo nejlépe Cosilana, Dilling a Bundle of Joy. Ideální je kombinace merinovlny a hedvábí, popř. čistá merinovlna. Zajímavé ceny termoprádla má Decathlon.

Počítejte prosím s tím, že se oblečení může ušpinit či zničit, pohybujeme se venku a dětem nechceme ubírat možnosti pohybu.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.