O NÁS

"Jako psycholožka jsem měla možnost trávit ve školce celé dopoledne. Zaujal mě vstřícný a respektující přístup průvodců vůči dětem a to, jak jsou děti vedeny ke svobodě, rozhodování za sebe a pozitivnímu vztahu k přírodě. Pro outdoorové děti vřele doporučuji." Mgr. Martina Kolářová

Jsme první lesní mateřská škola na Vysočině!

V roce 2021 jsme založili školku s plnohodnotným předškolním vzděláváním pro děti od 3 – 7 let. Jsme také členy Asociace lesních mateřských škol.

Naší hlavní pedagogickou koncepcí je respektující přístup – ať už názorů, potřeb, odlišností či individuality. V dětech rozvíjíme jejich osobité talenty. K tomu využíváme prvků Waldorfské, Montessori a zážitkové pedagogiky. Děti jsou během dne vždy pod dozorem minimálně 2 průvodců (při počtu 15 dětí).

Vytváříme společně s dětmi, rodiči a průvodci komunitu. Scházíme se v průběhu roku na společných slavnostech a posilujeme tak vzájemné vztahy a přátelství. Kromě slavností je možnost účastnit se i společných brigád na zahradě a společně tak vytvářet lepší a útulnější prostředí.

Filozofie školky má zájem na vzdělávání s celoročním každodenním kontaktem s přírodou. Vzdělávání a příroda jsou v tomto přístupu stejně důležité. Důraz je kladen na vzdělávání dětí mimo učebny, buď na zahradě nebo na výpravách po okolí. V blízkosti školky se rozkládá Libušino údolí, které nabízí řadu biotopů vhodných k prozkoumání. Školka se navíc nachází v blízkosti autobusové zastávky, která nám umožňuje dostat se do každého koutu Třebíče v poměrně krátkém čase. To nám usnadňuje přístup k nedílné součásti programu, jako jsou návštěvy kulturních akcí a veřejných institucí. Již se nám podařilo navázat dlouhodobou spolupráci s blízkým Alzheimer centrem.

Chtěli byste se na něco zeptat?

Zavolejte nám: +420 601 531 798

nebo kontaktujte vedoucí Mgr. Markétu Machátovou na e-mailu: marketa.machatova@chaloupky.cz

ZÁZEMÍ

Naše zázemí tvoří dvě vyhřívané maringotky spojené terasou. Na terase se podává strava nebo zde probíhá tvůrčí činnost v případě horšího počasí. V zimních měsících je na terase využíván přímotop

Odpočinek dětí probíhá v tzv. spící maringotce, která je vybavena matracemi a spacáky dětí. Druhá maringotka slouží jako šatna a jsou zde uloženy pomůcky na vyrábění a hry.

Na pozemku máme kompostovatelné záchody a umývárnu, do které denně přivážíme teplou (pitnou) vodu z Alzheimer centra. Přes horké letní dny děti naleznou útočiště v postaveném teepee nebo ve stanu, který stojí celoročně v sadové části zahrady. Ve stanu probíhá kroužek Včeličkyvíce info zde.

Děti mohou využít mnohých prvků na zahradě jako je pískoviště, prolézací tunel, dřevěný domeček, dendrofon, naučné tabule, lanový koutek i zavěšené hamaky v teplých měsících.

Největší zábavou jsou však bez pochyb právě ta přírodní zákoutí, například stromy na šplhání či keřové bunkry. V areálu je řada vyvýšených záhonů a budují se i záhony klasické. Nabízí řadu možností k rozvíjení environmentální výchovy u dětí. Zázemí se neustále vyvíjí a zlepšuje. Pracujeme na něm společně s dětmi i rodiči.

DENNÍ PROGRAM

 

7:00 – 8:15 Děti přichází do MŠ a volí si aktivitu dle svého. Dětem, které neví do čeho se pustit je nabízená společná aktivita. V zázemí děti mohou hrát na pískovišti, lézt po stromech, tvořit z papíru, malovat, kreslit nebo si půjčit některé z vybavení (zahradní náčiní, sportovní náčiní...).
8:30 – 9:00 Děti společně s průvodci se přivítají v ranním kruhu, kde máme svou každodenní vítací písničku. Po přivítání nás čeká krátká řízená aktivita, která je přizpůsobena aktuálnímu naladění dětí a představíme si skrz ni naplánovaný program.
9:00 – 9:30 Svačina probíhá buď v zázemí LMŠ nebo již na výpravě.
9:45 - 11:45 Na výpravu se vydáváme s batůžky na zádech směrem nejčastěji do Libušina údolí. Některé výpravy jsou putovní, některé naopak zkoumací a trávíme celou dobu na některém ze zajímavých míst (potok, les, louka). Délka výprav záleží na složení dětí a také počasí. V chladnějších měsících míváme spíše putovní výpravy.
12:00 - 12:30 Oběd probíhá ve venkovním prostředí pokud to počasí dovolí. Máme také možnost schovat se do vytápěného zázemí.

12:45 - 13:00

Děti, které s námi nezůstávají na odpoledne ve školce je možné vyzvednout právě v tomto čase.
12:45 –14:30 Odpolední odpočinek, čtení pohádky a také předškolní příprava. Pohádka je společná klidová činnost, pokud některé děti spát nechtějí, tak je nenutíme. Po pohádkové chvilce děti, které neusnou mohou vstávat a volit některé z klidových činností.
14:30 – 15:00 Odpolední svačina.
15:00 – 16:00 Zbytek odpoledne trávíme na zahradě opět volnou hrou, případně nabídkou různých činností. Před odchodem domů se snažíme uklízet si po sobě hračky, přestože jsme ve venkovním prostředí.

STRAVOVÁNÍ

Jídlo je dalším z našich každodenních rituálů. Každý den svačíme i obědváme společně a považujeme jídlo za příjemně strávené společné chvíle. Oběd u nás také začíná společným přáním. Strava je částečně zajišťována z bistra Rovnováha, která nám jídlo každodenně dováží. Svačiny si děti nosí z domu. Svačiny z domu by měly být vyvážené a rodiče by se měly vyvarovat sladkostem. Úhrada stravy je měsíční, formou vystavené faktury v závislosti na počtu odebraných obědů za měsíc.

Cena za oběd je 75 Kč na dítě.

Nabízíme dvoudenní, třídenní nebo pětidenní docházku. V případě povinné předškolní docházky je nutná docházka pětidenní, ostatní děti si mohou zvolit dle potřeby. Školka je otevřená každý den od 7:00 do 16:00. Provoz je v době letních prázdnin, státních svátků a vánočního období přerušen. V období letních prázdnin jsou v prostorech lesní školky k dispozici příměstské letní tábory.

ŠKOLKOVNÉ

5 dnů (pondělí - pátek) 3 000 Kč
3 dny (pondělí - středa) 2 400 Kč
2 dny (čtvrtek - pátek) 1 800 Kč

 

Za dítě umístěné v lesní mateřské škole si rodič může uplatnit slevu na dani dle § 35bb ZDP.

ZÁPIS

Naše lesní mateřská škola přijímá děti na základě oficiálního zápisu, který probíhá v květnu.

V průběhu školního roku je možné také nastoupit, nicméně doporučujeme vybírat spíše teplejší měsíce k nástupu. Adaptace poté probíhá pro dítě příjemněji.

Naši školku je možné navštívit i v průběhu roku, a to buď po osobní domluvě nebo v rámci dnů otevřených dveří. Účastnit se také můžete akcí pro veřejnost, které jsou také možností setkat se s průvodci a poznat školku.

 

Stále máme volná místa! 

Přihlašovat se můžete na e-mailu nebo čísle:

Mgr. Markéta Machátová
tel. +420 608 834 934
marketa.machatova@chaloupky.cz

 

V případě nenaplnění kapacity ve školce je možné se přihlásit i mimo zápis.

VYBAVENÍ A OBLÉKÁNÍ

Vybavení dětí

Oblečení vhodné pro dané roční období

 • Oblečení, ve kterém dítě přichází
 • Dostatek oblečení na převlečení, které se vloží do úložných boxů, umístěných v maringotce
 • Boty – ve školce nechány vždy holínky, jedny náhradní boty
 • Akutní náhradní oblečení v batohu a v sáčku kvůli udržení sucha – spodní prádlo, ponožky, v zimě rukavice (sáček na mokré nebo počůrané oblečení)

Další vybavení do batohu

 • Lahvička na pití, aby si ji dítě zvládlo co nejlépe otevřít samo (s dopomocí se samozřejmě počítá)
 • Pláštěnka
 • Kapesníčky

Vybavení do maringotek a do zázemí

 • Botky na přezutí, například crocsy
 • Prostěradlo na dětskou postýlku
 • Spacák (měl by být s vyměnitelnou vložkou, ale pokud budete pravidelně prát, není třeba)
 • Zásoba malých ručníků
 • Je možné dítěti do školky poskytnou opalovací krém a repelent. Nicméně z hlediska bezpečnosti je mají u sebe průvodci.

Nedávejte prosím dětem do školky žádné hračky.

Jak děti oblékat?

Oblečení v letním období

 1. Plné boty, za deště a bláta holínky. Do holínek se osvědčily vlněné ponožky, nestudí ani za mokra. Na přezutí na hřiště lehké plátěnky/sandálky.
 2. Prodyšné oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. V lese je chladněji, dlouhé světlé oblečení slouží navíc jako ochrana před sluncem, klíšťaty a poškrábáním od větví.
 3. Nezbytná je pokrývka hlavy, výborný je klobouk, popř. kšiltovka s krytem na uši a krk.
 4. Za deště nepromokavá bunda, bláťáky a gumáky, příjemný je i nepromokavý klobouk. Jako spodní vrstva nejlépe funkční oblečení z hedvábí, popř. kombinace merinovlna/bavlna/hedvábí.

Oblečení v zimním období

 1. Funkční vrstva: ideální jsou přírodní materiály jako merinovlna a hedvábí, popř. termoprádlo. Uplatňují se skvěle jako vnitřní vrstva nejbližší tělu. Klíčovou úlohou této vrstvy je odvádět vlhkost pryč od pokožky. I když se dítě zpotí, vlněné prádlo hřeje dál. Vlna má také samočistící schopnost a nepáchne.
 2. Střední, zateplovací vrstva: Jejím úkolem je vytvořit vzduchový prostor mezi pokožkou a izolační vrstvou. Napomůže Vašemu dítěti udržet optimální tělesnou teplotu. Vděčnými kusy oblečení jsou vlněné a fleecové svetry a mikiny. Při velkém chladnu je vhodné vrstvit více slabších zateplujících vrstev.
 3. Vnější, izolační vrstva: nepromokavé a prodyšné kalhoty s laclem, k tomu teplá prodyšná bunda. Za deště se sněhem taktéž nepromokavá. Overaly prosím ne, děti si budou bundu častěji vysvlékat. Na hlavu nejlépe kuklu, popř. vlněnou čepici a nákrčník. Na rozdíl od šály se nikam neplete, a tak nehrozí nebezpečí zachycení za větve apod. Dva páry rukavic, z toho jedny nepromokavé.
  Boty nejlépe goretexové, vysoké. Dbejte na správnou velikost bot, z důvodu tepelného komfortu je vhodnější bota o číslo větší a dostatečně široká! Na přezutí lehké sněhule / zateplené holínky. Nezapomínejte na dostatek tlustých, nejlépe vlněných ponožek.

Doporučení na nepromokavé oblečení značky Kozi Kidz, Minymo, Playshoes, CeLaVi, Kiba, Reima, ale i soupravy z nabídek Lidlu, případně bundy z Tchibo (kalhoty ne). Většinou nevhodné je vybavení z Kik a Penny.
Nepromokavé kalhoty – bláťáky, je vhodné prát co nejméně, stačí osprchovat od nejhoršího bahna.
Vlněné oblečení se osvědčilo nejlépe Cosilana, Dilling a Bundle of Joy. Ideální je kombinace merinovlny a hedvábí, popř. čistá merinovlna. Zajímavé ceny termoprádla má Decathlon.

Počítejte prosím s tím, že se oblečení může ušpinit či zničit, pohybujeme se venku a dětem nechceme ubírat možnosti pohybu.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.