Košík 0 

Horní Krupá – nabídka programů na školní rok 2018/2019

Programy ve středisku Horní Krupá jsou v trvání 120 minut pro děti z mateřských škol a 180 minut pro žáky základních a středních škol. Přestávka je zařazena uprostřed programu a není započítána do doby výuky! O přestávce je možné využít námi připravený pitný režim.

Adresa: Horní Krupá 39, 580 01 Havlíčkův Brod

Objednávání programů: Objednávejte e-mailem, kde uvádějte název programu, počet žáků, dobu (hodinu) příjezdu, případně další specifika skupiny. Po objednání obdržíte podrobnější informace a potvrzení přijetí termínu.

Objednávejte na: krupa@chaloupky.cz, iva.kopecka@chaloupky.cz.

Potvrzování programů: U objednaného programu, prosím, potvrďte příjezd 14 dní před stanoveným termínem.

Programy můžete objednávat od 29. 8. 2018.

Programy s výukou pouze v učebně zařazujeme přednostně do zimního období. Venkovní programy mají mokré alternativy s výukou v učebně. Je nutné, aby žáci měli vhodné oblečení a pláštěnky do přírody. Pro programy u potoka a v zahradě doporučujeme holínky (jarní a podzimní ranní rosa). Pokud program probíhá v učebně, včetně mokré varianty programu, jsou nutné přezůvky.

Ceny ekologických výukových programů (na žáka):

120 minut: 70 Kč

180 minut: 90 Kč

Terénní program Ronovec: 90 Kč

Výstava s programem (120 minut): 70 Kč

3. EVP z cyklu Zemědělský rok: 40 Kč

Program na míru: 100Kč

 Programy si můžete stáhnout ZDE (v pdf) nebo pokračovat na této stránce.

Letáček se speciálními programy o půdě si můžete stáhnout ZDE.

  


 

Speciální nabídka programů o půdě za mimořádné ceny

 

Půdohraní

MŠ a 1. třída ZŠ – od poloviny září do konce listopadu, 90 min. 40 Kč

Půda, hlína, bláto je přirozený a přírodní materiál, kterého se nemusíme bát ani štítit. Nabízíme aktivity na smyslové poznávání hlíny jako materiálu.

Pojďte s námi objevovat krásy půdy! Děti na „vlastní ruce“ objeví obyčejnou hlínu jako zajímavý přírodní materiál vhodný k prozkoumání, ale také modelování a dalšímu tvoření. Třeba narazíme i na nějaké půdní obyvatele!

 

Kde je kompost, tam to žije

2. – 3. tř. ZŠ – od poloviny září do konce listopadu, 180 min., 50 Kč

Kompostování – proč je důležité a jak funguje?

Představíme dětem půdu jako zajímavý přírodní materiál, který stojí za prozkoumání a se kterým se dají dělat zajímavé, tvořivé věci, pokusy atd. Zkusíme společně zažít, že půda je živá. Pojďte si s námi zase jednou sáhnout na základ všeho života!

 

 


 

Stálá nabídka programů za obvyklé ceny

 

Bydlí tu s námi stromy

MŠ, duben - říjen, 120 minut

Dětem představíme naše důležité kamarády na Zemi, a sice stromy. Dozvíme se, proč jsou nezbytné pro krajinu. Ukážeme si, jak vypadá takové malé miminko stromu, jak roste. Budeme zkoumat stromy, kůru, šišky, listy, plody. Zjistíme, kdo všechno může na stromě bydlet. Společně zkusíme přijít na to, proč jsou pro nás stromy důležité a proč je třeba se k nim hezky chovat. Program probíhá v zahradě a na stezce Za humny nebo v učebně.

 

Kam zmizel salát – NOVINKA

MŠ,  duben - říjen, 120 minut

Děti v roli detektivů putují po zahradě a pátrají po zloději salátu. Na zahradě se při tom setkávají s různými živočichy, kteří žijí na zemi, pod zemí i ve vzduchu a zjišťují, čím se kdo živí. Podaří se jim nakonec nalézt skutečného zloděje salátu? Program probíhá v zahradě a v učebně dle počasí.

 

Kdo nám bydlí v koši

MŠ , říjen - duben, 120 minut

Papíráček, Plastík, Sklíčko a Kompostík jsou naši kamarádi, se kterými se zábavnou formou naučíme správně třídit odpad. Společně zjistíme, proč je třídění odpadu důležité a nezapomeneme ani na kompost. Kdo nám pomůže rozveselit smutného kamaráda Popeláčka? Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Ovečka Krupička a kamarádi

MŠ, celoročně, 120 minut

Ovečka Krupička seznámí děti se svými kamarády, hospodářskými zvířaty. Děti se dozví, čím jsou nám užitečná a také, jak se o ně správně starat, aby byla spokojená. Domů si pak každý odnese vlastní plstěný výrobek z ovčí vlny. Program probíhá v zahradě, za nepříznivého počasí v učebně.

 

Půjdem spolu do Betléma

MŠ, listopad - prosinec, 120 minut

Připomeneme si tradiční betlémský příběh Vánoc, některé staročeské zvyky Štědrého dne a večera, vyrobíme si ozdobu na stůl a společně se naladíme na přicházející svátky. Betlém uvidíme nejen papírový, perníkový, vyřezávaný, ale i živý! Program probíhá v učebně. Přineste si každý jedno menší jablko.

 

My se zimy nebojíme – NOVINKA

MŠ, listopad -březen, 120 minut

Program o zimní přírodě. Čekají nás různé zimní hrátky venku i v učebně. Zaměřeno na smyslové vnímání a přírodu. Polovina programu probíhá venku, druhá polovina v učebně.

 

Ferda Mravenec a kamarádi

MŠ + 1. - 2. roč. ZŠ , duben- říjen, MŠ: 120 minut, ZŠ: 180 minut

Programem nás provede Ferda Mravenec. Zahrajeme si na mravence a dozvíme se spoustu zajímavostí z mravenčího života, lupou si prohlédneme mravenčí stavbu těla. Vyzkoušíme si mravenčí spolupráci při stavění mraveniště a hledání potravy. Naučíme se mravenčí písničku… Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku dětí. Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Babiččiny bylinky

MŠ, duben - říjen, 120 minut

Děti se seznámí se základními bylinkami a jejich využitím. Budou mít prostor k samostatnému objevování a zkoumání, také se dozví nové informace a zajímavosti o bylinkách. Namíchají si svůj bylinkový čaj a naučí se, jak správně sušit bylinky. Na závěr si děti ozdobí vlastní pozorovací bylinkové kukátko. Program probíhá v zahradě a učebně.

 

Živáčkové na zahradě I.

MŠ, duben - říjen, 120 minut

Seznámíme se s živočichy, které můžeme potkat na zahradě a prožijeme část života ještěrek, motýlů, ptáčků. Ukážeme si, proč a čím jsou užiteční. Budeme pozorovat různé malé "breberky" žijící v kompostu. Na závěr si zahrajeme Motýlí pohádku. Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Živáčkové na zahradě II.

1. - 5. roč. ZŠ , březen - listopad, 180 minut

Pojďte s námi prozkoumat biodiverzitu přírodní zahrady a seznámit se s jejími obyvateli. Jací živočichové se mohou v zahradě vyskytovat? Mohou nám být něčím užiteční? Prozkoumáme pestrý život v kompostu. Ukážeme si různé typy ptačích budek, hmyzích domků, květinových záhonů a dalších prvků, které volně žijící živočichy do zahrady nalákají. Program probíhá v zahradě a v učebně.

 

Čichám, čichám člověčinu

1. - 4. roč. ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Program probíhá v přírodě s využitím interaktivních panelů na NS Za Humny. Žáci se seznámí s rozdílným smyslovým vnímáním zvířat. Pomocí her si přírodu očichají, osahají, okouknou, ochutnají a poslechnou. Program probíhá na stezce Za Humny, při nevhodném počasí v učebně.

 

Byliny na zahradě

1. -7. roč. ZŠ , duben - říjen, 180 minut

Žáci se seznámí se základními bylinkami a jejich využitím. Budou mít prostor k samostatnému objevování a zkoumání, také se dozví nové informace a zajímavosti o bylinkách. Namíchají si svůj bylinkový čaj a naučí se, jak správně sušit bylinky. Na závěr si žáci vyrobí bylinkový pytlíček z Chaloupek. Program probíhá v zahradě a v učebně.

 

Stromy, staří velikáni

3. - 7. roč. ZŠ, duben - listopad, 180 minut

"Stromy jsou pamětníci dob dávno minulých. Byly zde před námi a budou snad i po nás!" Program je zaměřen na krásu stromů a příběhy života starých velikánů. Ukážeme si funkce dřevin v přírodě a dotkneme se určování druhů podle znaků, růstu stromů, využívání a rozlišení druhů dřev. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v přírodě, na stezce nebo v zahradě; program lze zahájit u Dolní Krupé.

 

Luční krásky a babice I.

1. stupeň ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Budeme se věnovat poznávání a určování lučních bylin. Ukážeme si variabilitu a krásu lučních společenstev. Zvolíme si luční krásku. S bábou kořenářkou se budeme věnovat využívání bylin člověkem. Zkusíme si vyrobit parfém a barevnou paletu a na závěr si s rostlinami procvičíme abecedu. Program probíhá v zahradě a na stezce Za Humny.

 

Luční krásky a babice II.

6. - 7. roč. ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Program Luční krásky a babice upravený pro 6. a 7. roč. rozšířený o čeledě rostlin a krátký botanický průzkum. Program probíhá v zahradě a na stezce Za Humny.

 

Šel zahradník...

1. stupeň ZŠ, duben - říjen, 180 minut

S písničkou "Šel zahradník do zahrady s motykou"…vstoupíme do zahrady. Ukážeme žákům principy přírodní zahrady a užitkovou část zahrady. Zahradník žáky seznámí s různými druhy zeleniny, se semeny, setím, sázením, péčí o zeleninu. Dle sezóny si vyrobíme nějakou dobrotu na ochutnání přímo ze zahrady. Program probíhá v zahradě a v učebně.

 

To have green fingers

3 - 7. roč. ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Zahrada žákům nabízí výukový prostor i pro anglický jazyk. Žáci se seznámí s anglickými slovíčky z oblasti zahrada a zelenina a dozví se o anglických idiomech. Připraví si pokrm z ovoce a zeleniny, vyzkouší si práci na zahradě a v programu využijí i výtvarnou techniku koláže. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v zahradě a v učebně.

 

Vodní breberky – NOVĚ UPRAVENO

1. stupeň ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Program je zaměřen na vodní biotopy a na jejich nenahraditelnost v přírodě. Budeme zkoumat bezobratlé živočichy ve vodě a u vody. Ukážeme si přizpůsobení živočichů vodnímu prostředí. Vyrobíme si chrostíka. Program probíhá v přírodě, část v učebně; doporučujeme holínky, žáci s sebou roličky od toaletního papíru; program lze zahájit u Dolní Krupé.

 

Život ve vodě – NOVĚ UPRAVENO

6. - 9. roč. ZŠ, duben - říjen, 180 minut

Program je zaměřen na vodní biotopy a na jejich nenahraditelnost v přírodě. Budeme zkoumat bohatství života ve vodě a u vody. V první části se zaměříme na vodní bezobratlé a v druhé části na obojživelníky a jejich význam pro přírodní ekosystémy i pro člověka. Program probíhá v přírodě, část v učebně dle počasí; program lze zahájit u Dolní Krupé; doporučujeme holínky.

 

Živá a mrtvá voda

8. roč. ZŠ - 2. roč. SŠ. , březen - listopad, 180 minut

Voda nám dává život, ale rozdává i smrt v podobě povodní. V programu se zaměříme na různé vodní biotopy. Zopakujeme si české a moravské řeky. Vyvodíme důvody vzniku povodní. Zkusíme si práci hydrologa v terénu a návrh na revitalizaci toku. Program probíhá v přírodě, část v učebně.

 

Badatelství u potoka

4. - 9. roč. ZŠ , duben - září, 180 minut

Na 3 hodiny se žáci stanou vědeckým týmem u Krupského potoka. Zvolí si téma výzkumu, vytvoří vědeckou hypotézu a postupně se pokusí hypotézu ověřit a vyhodnotit. Program probíhá u potoka a v zahradě.

 

Badatelství na louce

4. - 9. roč. ZŠ , duben - září, 180 minut

Na 3 hodiny se žáci stanou vědeckým týmem zkoumajícím luční společenstvo. Zvolí si téma výzkumu, vytvoří vědeckou hypotézu a postupně se pokusí hypotézu ověřit a vyhodnotit. Program probíhá v zahradě.

 

Bude zima, bude mráz

1. - 7. roč. ZŠ, listopad - březen, 180 minut

Program o ptácích tažných a stálých a zvláště o ptáčcích na krmítku. V průběhu programu nakoukneme do ptačího světa. Zjistíme, proč potřebují ptáci peří, jak jsou přizpůsobeni prostředí a potravě a proč někteří odlétají a jiní zůstávají na zimu. Ukážeme si, čím ptáky v zimě přikrmovat a vyrobíme si krmítko. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v učebně a na zahradě.

 

Zimní přírodou

1. - 5. roč. ZŠ ,listopad - březen, 180 minut

Budeme zkoumat život v zimní přírodě. Zaměříme se na pozorování ptáků, stopy zvířat a další pobytová znamení zvířat. Zahrajeme si na fotografy zimní přírody. Žáci si mohou přinést krmení pro zvěř: jablka, kaštany, žaludy, mrkev, seno, větvičky ovocných stromů, zrní. Program probíhá v přírodě, část v učebně. Nezbytné je teplé oblečení, rukavice, čepice.

 

Ronovec - TERÉNNÍ PROGRAM

1. - 9. roč. ZŠ, SŠ, březen - listopad, 4 nebo 5 hodin

Navštívíme přírodovědně i historicky velmi zajímavé území mezi obcí Břevnice a zříceninou hradu Ronovec nedaleko Havlíčkova Brodu. Lokalita je vyhlášena územím Natura 2000. Vydáme se do historie za Smilem z Lichtenburka. Cestou budeme porovnávat různé typy lesních společenstev. Zkusíme si změřit strom a navštívíme nejstarší smrk na Vysočině. Start a cíl je na vlakové zastávce Břevnice, délka trasy 6 km - lze domluvit i jinak. Program probíhá v terénu: lokalita Břevnice - Ronovec.

 

Kam odpad můj odpad

1. - 5. roč. ZŠ, listopad - duben, 180 minut

Kam vyhodit PET lahev už určitě víme, co ale například se starými bateriemi, oblečením nebo žárovkou? A co se s odpadky děje po tom, co je vyhodíme? Během programu zjistíme, jak správně třídit veškerý odpad, co se s ním po vytřídění stane a co vlastně znamená slovo recyklace. Vlastníma rukama si vyrobíme recyklovaný papír a zjistíme, proč je třídění odpadu důležité. Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Dědictví příštím generacím

6. - 9. roč. ZŠ, SŠ , listopad - duben, 180 minut

Třídění odpadu už máme v malíčku, můžeme ale náš vliv na přírodu prostřednictvím odpadků vylepšit i jinak? Všimli jste si někdy, kolik zbytečných obalů si přinesete domů společně s běžným nákupem? Pojďte s námi "na nákup" a zjistěte, jak můžete tyto odpadky ušetřit. Drobná správná každodenní rozhodnutí mohou mít velký význam. Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Neskočíme na špek

8. - 9. roč. ZŠ, SŠ, celoročně, 120 minut

Pojďte s námi odhalit mazané triky supermarketů a staňte se poučenými zákazníky. Společně se zaměříme na problematiku privátní značky, obsahu palmového oleje v potravinách, dovozu ovoce a zeleniny ze zahraničí, biopotravin, lokálních produktů, nadbytečných obalů a dalších.

Pozor, organizace tohoto programu je velmi specifická. Program je vhodný pro školy, které mají v docházkové vzdálenosti větší obchod řetězců typu Billa, Albert, Tesco, Kaufland. První část programu se odehrává zde, poté se přesuneme do školy, kde vyhodnotíme náš průzkum. Žáci na půdě obchodu řeší individuální úkoly v malých skupinách a musí se při tom chovat slušně. Organizační detaily domluvíme při objednání programu. Program probíhá ve škole a v supermarketu. 

 

Zdravý život

1. - 7. roč. ZŠ, listopad - červen, 180 minut

Spolu se žáky se zamyslíme nad tím, co je a co není zdravý životní styl. Seznámíme se se zdravými potravinami, pitným režimem a přiměřeným pohybem. V programu si také všimneme, že zásluhou supermarketů nám z talíře zmizela 4 roční období a krása sezónnosti potravin. Měla by to dnes Maruška, kterou poslala zlá macecha v lednu pro jahody, jednodušší? Program probíhá v učebně, část na stezce Za Humny.

 

Erteple a zemáky

1. - 7. roč. ZŠ, listopad - březen, 180 minut

Vysočina je kraj, kde kvetou brambory. Brambory jsou hlavním tématem programu. Zjistíme, odkud pochází, jakou měly historii a jak ovlivňují život lidí. Brambory ochutnáme, naučíme se je pěstovat konvenčním i ekologickým způsobem, využijeme je i výtvarně. Do třídy si odvezete naklíčenou bramboru. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v učebně.

 

Cesta chleba

1. - 9. roč. ZŠ, celoročně, 180 minut

Chléb, který si můžeme v obchodě koupit, prožil na své cestě několik zastavení. Víme, která to jsou, a co se na nich událo? V našem programu seznamujeme žáky s cestou chleba – od pole, přes mlýn, pekárnu, až k nám do domácnosti. Vrátíme se do časů našich prababiček – zkusíme si mlácení cepem, pečení chlebánků v kamnech a také představíme pravidla, která se dodržovala při pečení chleba. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v učebně a v zahradě.

 

Cesta mléka

1. - 7. roč. ZŠ, celoročně, 180 minut

Mléko urazí velmi dlouhou cestu, než se dostane na náš stůl. Víme, jak tato cesta mléka vypadá a jaká má zastavení? V našem programu seznamuje žáky s cestou mléka - od telátka, přes kravičku, zpracování mléka a nakonec až k nám do domácností. Vrátíme se v čase do dob našich prababiček - podojíme krávu a kozu, uděláme si vlastní máslo a zkusíme si, jaké je to být hospodářem. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku dětí. Program probíhá v učebně.

 

Cesta krajinou

3. - 9. roč.. ZŠ, březen - říjen, 180 minut

Vydáme se na cestu krajinou, která je nedílnou součástí našeho života. Navštívíme jednotlivé prvky v krajině - pole, louky, lesy, aleje, meze, remízky. Ukážeme si krajinu našich prababiček, uvědomíme si, jakým způsobem se krajina vyvíjela v čase a jak ji přetváříme my lidé zemědělskou činností. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá na stezce Za Humny.

 

Blokový program Zemědělský rok

3. - 7. roč. ZŠ, celoročně, 3 x180 minut

Program obsahuje 3 výukové programy (Cesta chleba, Cesta mléka, Cesta krajinou), seznamuje žáky se zemědělskou činností na venkově. Pokud je objednán celý blokový cyklus v průběhu jednoho školního roku, bude třetí program cenově zvýhodněn (90 + 90 + 40 Kč/žák).

 

Ochutnejte vánočního kubu

1. - 9. roč. ZŠ, prosinec, 180 minut

Program přenáší žáky do doby minulé, seznamuje je s tradičním venkovským prožíváním vánoc a tradičními vánočními zvyky. Žáci si vyzkouší pouštění lodiček, třesení bezem, házení pantoflem, ale i jiné zvyky, jako třeba stoupnutí si bosou nohou na sekeru. Vyrobí si třezolku z jablíčka nebo stolovníček. Ozdobí si štědrovečerní stůl tradiční horáckou ošatkou, ochutnají vánočního kubu a postaví si živý betlém. Program probíhá v učebně; přineste si každý jedno menší jablko.

 

Veselé Vánoce

4. - 9. roč. ZŠ, listopad- prosinec, 180 minut

... aneb Feliz X-mas! Vánoce slaví lidé po celém světě. Pojeďte s námi do africké Angoly naporcovat slona! A jak by se nám líbilo uprostřed vánočního shonu a nákupů běžné americké rodiny? A nepřicházíme náhodou o něco důležitějšího, když se pod stromečkem radujeme z nového tabletu či telefonu? Program probíhá v učebně.

 

Nesu, nesu Morenu

1. - 7. roč. ZŠ, březen - duben, 180 minut

Náš kraj a jarní tradice na Vysočině! Žáci prožijí svátky s tradicemi od masopustu do Velikonoc. Seznámí se s velikonočním pečivem. Venku si zahrají jarní venkovské hry. Vyrobí si velikonoční dekoraci VAJENU - z vajíčka a kukuřičného šustí nebo dle dohody jinou velikonoční dekoraci. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá v učebně, část v zahradě; přineste s sebou vyfouknuté vajíčko.

 

Simulační hry

listopad - duben

Objednávejte si výuku na našem pracovišti nebo můžeme přijet k vám do školy. Kompletní nabídka a ceník simulačních her: https://www.chaloupky.cz/simulacni-hry/

 

Interaktivní výstava s programem – Krajina Vysočiny

3. – 9. roč. ZŠ a SŠ

Výstavu s programem lze absolvovat v našem ekocentru v lednu 2019 nebo si ji můžete v lednu objednat k vám do školy. Do škol ji zapůjčujeme na dobu 1 týdne – nutná domluva.  Program k výstavě je v trvání 120 min. Žáci se dozvědí o problematice ochrany přírody v ČR a seznámí se s nejvýznamnějšími přírodními lokalitami a chráněnými územími na Vysočině. Součástí programu je výstava snímků z chráněných lokalit, jejich fauny i flóry a interaktivní představení jednotlivých chráněných území.

 

Interaktivní výstava s programem – Nakupování pod drobnohledem

7. – 9. roč. ZŠ a SŠ 

Výstavu lze objednat pouze v měsících únor a březen 2019. Výstava je putovní, lze objednat na týden i k vám do školy. Nutná domluva.

Výukový program v trvání 120 min má dvě části. V první se žáci formou samostatné práce i dialogu s lektorem seznámí se základními údaji a zajímavostmi z devíti tematických okruhů, vztahujících se ke sledované problematice - výchova a ochrana spotřebitele, reklama, motivace k odpovědnému nakupování, trvalé udržitelnosti v chování jedince i celé společnosti. Druhá, interaktivní část, pak nabízí činnosti k hlubšímu pochopení i ověření získaných informací - prověřování klamavých reklam, třídění kolekce zboží běžné spotřeby podle údajů na obalech a vyhodnocení interaktivního testu.