Cesta starého statku k domu přírody v Krátké nebyla vůbec krátká

Žďárské vrchy a DPŽV Středa 1. prosince 2021 - Čtvrtek 30. prosince

Když nám v roce 2009 nabídl bývalý šéf Správy CHKO Žďárské vrchy, pan Pavel Vaněk, možnost provozovat budoucí dům přírody Žďárských vrchů, naše radost neznala hranic! 

A začátky opravdu vypadaly slibně. Ve vesnické památkové rezervaci Krátká u Sněžného jsme získali do užívání starý statek, který se měl proměnit v důstojný dům přírody. Těšili jsme se, postupně připravovali programy pro školy a akce pro veřejnost v krásném prostředí Žďárských vrchů.

Naše těšení ovšem začalo postupně dostávat ránu za ranou. Nejdřív se nenašel investor. Pak se měnila vláda a domy přírody přestaly být prioritou. Pak se našel investor, ale nebyl vhodný. Znovu se měnila se vláda a nám prošlo stavební povolení. Měnil se projekt a došly peníze. Garantka projektu domů přírody při AOPK vážně onemocněla a prošlo i další stavební povolení… Tehdy už visel ve vzduchu pořádný otazník: "Bude vůbec někdy stát ´NÁŠ´ dům přírody?"

Nakonec, po dlouhých deseti letech, nastal rok 2019, kdy se vše dalo do pohybu. Rekonstrukce se rozběhla jako po másle - statek dostal novou šindelovou střechu a zbrusu nové dispoziční řešení. Trochu nás potrápila finalizace expozice, ale když jsme viděli, kolik toho je už za námi, napnuli jsme poslední síly!

Pětadvacátého června 2020 nastal ten velký den D! Devátý dům přírody v Krátké byl slavnostně otevřen za účasti krajských politiků, novinářů a dalších významných hostů. To, že kvůli nepříznivým hygienicko-epidemiologickým podmínkám není dům přírody v provozu non-stop, už snad nebereme ani jako překážku. Jsme prostě šťastní, že stojí. A přímo září. Krásný bílý statek za kapličkou v Krátké. 

Letos na jaře jsme našeho krasavce v plné síle přihlásili do soutěže Zlatá jeřabina, kde získal 3. místo. Na podzim pak do soutěže Stavba Vysočiny, z čehož vyplynula hned dvě ocenění: cena hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka za zdařilou rekonstrukci památkově chráněného statku na návštěvnické středisko Dům přírody Žďárských vrchů a Cena veřejnosti na základě zaslaných sms hlasů. Všech ocenění si moc vážíme a děkujeme. 

Nezbývá, než si přát příznivý vývoj situace a to, aby se dům přírody stal žádaným turistickým cílem návštěvníků Žďárských vrchů. 

Ocenění domu přírody ve Zlaté Jeřabině https://www.kr-vysocina.cz/2020/ds-304567/p1=110108 

Dům přírody se stal stavbou Vysočiny https://www.dumprirody.cz/zdarskevrchy/novinky/dalsi-dve-ceny-pro-dum-prirody-zdarskych-vrchu/

 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.