Vycházka za sovím houkáním

Pondělí 1. března 2021 - Pátek 30. dubna 18:00
Věděli jste, že už teď, před koncem zimy, se můžete vydat do lesů na pod/večerní vycházku za sovím houkáním? Poradíme vám, co udělat pro to, abyste byli úspěšní!
Potřebovat budete:
Mobilní telefon s nahrávkami hlasů sov
Dobré obutí a oblečení
Baterku 
Trpělivost
 
Jak na to:
Stáhněte si nahrávky do svého telefonu. Vydejte se do lesa (v rámci aktuálních možností) a najděte místo, kde by se daná sova mohla vyskytovat. Sovu se pokuste nalákat na nahrávku, kterou můžete pustit i několikrát za sebou. Pokud jste se trefili do správného revíru, sova zareaguje na hlas "vetřelce". A když budete mít ještě větší štěstí, přiletí se i podívat. V případě, že se chcete během jedné vycházky pokusit nalákat více druhů sov, nechávejte mezi jednotlivými nahrávkami dostatečné časové rozestupy.
 
Které druhy se u nás nejčastěji vyskytují, kdy a kam na ně jít:

Kalous ušatý - může se ozvat i za soumraku, ale jistější to je až za úplné tmy. Bývá na různých místech - v lese, v polních remízcích, ve vsi, tam, kde najde opuštěné hnízdo vran nebo podobných ptáků. Houká i koncem zimy, ale víc se ozývá až vypukne pravé jaro. Lze ho slyšet od března až do května; na nahrávky bude reagovat spíš na jaře.

Kulíšek nejmenší - je to sova, na kterou se chodí od západu slunce do setmění. Jeho oblíbená místa jsou paseky ve smrkovém lese, nízké smrčky, na které rád sedá, nebo poletuje po stromech okolo paseky. Hnízdí v dutinách po strakapoudech, ale protože jsou teď lesy hodně vykácené, bude možná prostě tam, kde najde vhodnou dutinu. Při hledání kulíška se nedíváme po sovách, ale po "vrabcích" - způsob letu (rychlé máchání křídel) a velikost má totiž jako velký vrabec. Kulíšek je nejmíň bojácná sova, dá se přilákat i na pár metrů. Houká už teď, ale aktivnější bude až koncem března a v dubnu.

Puštík obecný - najdete ho vždy v lese nebo u lesa. Má rád lesy, kde jsou staré stromy, ve kterých může najít hnízdní dutinu. Aktivní je většinou až za úplné tmy. Puštíci houkají během celého jara a ozývají se dost často i po zbytek roku. Puštík je sova s nejdivnějšími a nejstrašidelnějšími zvuky.

Výr velký - největší sova s nejsilnějším hlasem. Z dálky, kdy už není slyšet slabší druhá slabika jeho hlasu, se dá zaměnit s kalousem, který ovšem houká slaběji a v rychlejších intervalech. Hnízdí většinou na skalách v údolích řek nebo v lomech. Protože jsou hnízdní okrsky na skalách často obsazené, hnízdí i v lese pod vývraty nebo pod převisem velkého kamenu; výjimečně ho najdete ve starém hnízdě na stromě. Ozývá se od západu slunce do setmění a pak zase ráno. Často se stane, že je zticha a ozve se až "vetřelci" odejdou kousek dál. Na výra je už trochu pozdě, houká od února a od března už hnízdí. 
 
Za texty děkujeme Janu Špinarovi, který za příznivých okolností vede vycházky za sovami po okolí Horní Krupé.
 
 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.