Košík 0 

Na Ostrůvku se dřevořezá pro radost

Ostrůvek Čtvrtek 22. března 2018 od 09:00

Na otázku, co se skrývá pod slovem dřevořezání, by nejlépe odpověděli účastníci některého z předchozích rukodělných kurzů, které každoročně pořádá ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí. Ti si totiž v předchozích letech z kurzů odnesli nejen spoustu zajímavých informací o dřevě, ale také vlastnoručně vyřezané píšťalky, lžíce, reliéfy či misky. 

Letošní kurzy jsou určeny jak pro veřejnost, tak pro pedagogy. Na kurzu, který proběhl 15. března, se sešla parta nadšených učitelů. Protože ve svých školách podporují návrat pracovních činností a manuální zručnost dětí, sami se snaží v práci se dřevem zdokonalovat a nabyté dovednosti dál předávat svým žákům.

„Společně jsme nahlédli do tajů starého řemesla a seznámili se s různými přírodními materiály vhodnými k tvoření. Na začátku bylo hezké pozorovat, jak pod rukama účastníků vzniká lodička z borové kůry, na které jsme si ukázali jednotlivé techniky nožem,“ vysvětlil lektor Stanislav Juhas a pokračoval: „Potom jsme zkusili výrobu bezové píšťalky. Ta probíhala v příjemné a uvolněné atmosféře tvořené radostí účastníků z vlastní šikovnosti. Po tomto zahřívacím kole jsme se pustili do složitějších řezbářských technik. Jednou z nich byla výroba štípané holubičky. Zpočátku byla patrná nejistota, ale jakmile se účastníci pustili do práce, obavy vystřídalo nadšení z tvoření a nakonec ohromná radost z toho, jak z kusu namočeného dřeva vzniká krásná ozdoba.“

Na závěr si účastníci vyzkoušeli základní řezy různými dluhy dlát a vytvořili reliéf dle vlastní předlohy. O tom, že si všichni kurz náramně užívali, svědčí nejen množství výrobků, které si odnášeli, ale i fakt, že se původně šestihodinová akce protáhla na devět hodin a přesto se nikomu nechtělo jít domů. Další z kurzů, který navíc podpořilo Město Velké Meziříčí v rámci projektu Zdravé město, proběhl právě uplynulý čtvrtek 22. března.