Láska prochází žaludkem aneb Den Země ve Žďárských vrších

Sobota 13. dubna 2019 od 10:00

NMNM (sára) - Francouzská cibulačka, budapešťská pomazánka, švédský koník, irská či italská pohádka, den ve všech evropských jazycích, vlajky evropských zemí, únikovka a nástěnná mapa Evropy. To jsou některé atributy, které provázely letošní 8. ročník Dne Země ve Žďárských vrších. Celá akce byla inspirována pestrou evropskou komunitou.

Tuto akci tradičně ve spolupráci s Horáckým muzeem připravilo ekocentrum Chaloupky Krátká. Tentokrát již v sobotu 13. dubna.

Pro zájemce bylo připraveno 9 tras od 5 do 100 km, na které vyrazilo 83 účastníků. Trasy přivedly pochodníky na nejkrásnější místa Žďárských vrchů jako jsou Čtyři palice, hrad Štarkov, Prosíčka či Devět skal. Kratší trasy ukázaly Bílou a Černou skálu, krásy lesa Ochozi a okolí Nového Města na Moravě.

Po loňském zájmu o trasu 100 km došlo letos k poklesu. Na tuto trať vyrazili pouze tři závodníci.

Největší zájem byl o trasu 40 km a o dětskou pětikilometrovou trasu, která byla inspirována pohádkami našich evropských sousedů. Děti po návratu čekalo tvoření na evropské téma: výroba tradičního švédského koníka. Všichni si mohli vyzkoušet svoje znalosti evropských vlajek a jazyků, či test s evropskými zajímavostmi. Také občerstvení bylo evropské: typická maďarská gulyas leves, francouzská cibulačka či balkánská zeleninová polévka, budapešťská pomazánka či severské perníky – pepparkakor.

Na půdě muzea byla pro zájemce připravena úniková hra, založená na evropských reáliích. Všichni účastníci byli na závěr požádáni o vyznačení svého pohybu po Evropě.

Na nižší účasti se letos podepsalo velmi chladné počasí kolem 4°C. Odpoledne dokonce sněžilo. S účastí evropských národů to také bylo slabší. Kromě Čechů přijeli ještě Slováci.

Mezi rekordmany akce patří třináctiletá Anna Ernestová, která si na náročnou 40 km trať přijela až z Železné u Berouna a trať úspěšně dokončila.

1.7. - 31.8. Dům přírody Žďárských vrchů

Léto s vlkem ve Žďárských vrších

28.7. - 17.8. Chlum u Třeboně

Husité (třítýdenní tábor)

29.7. - 2.8. Ostrůvek 2, Velké Meziříčí

Poselství bílého bizona I.

5.8. - 9.8. Ostrůvek 2, Velké Meziříčí

Indiáni z Ostrůvku

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.