Velké Meziříčí – nabídka programů na školní rok 2020/21

Ve Velkém Meziříčí jsou programy realizovány v prvorepublikové vile na okraji historického centra s využitím přilehlé přírodní zahrady. Jedná se o jednodenní výukové programy.

Programy navazují na RVP a jsou zaměřeny na změny v přírodě v průběhu roku, živou a neživou přírodu, ekosystémy, domácí ekologii, historii a lidové tradice.

Adresa: Ostrůvek 288/2, 594 01 Velké Meziříčí

Objednávání programů pouze na pevné lince: 566 522 831

Objednaný program je nutné potvrdit 14 dní před zamluveným termínem, buď telefonicky: 566 522 831  nebo e-mail: velkemezirici@chaloupky.cz

Programy můžete objednávat od 26. srpna 2020.

Obsah programu lze přizpůsobit i dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, je však nutné se domluvit předem. Objednaný program potvrďte 14 dní před stanoveným termínem. Nezapomeňte si přezůvky!

Ceny ekologických výukových programů (na žáka):

90–120 minut: 80 Kč
180 minut:     100 Kč
Program na míru: 70 Kč/hodina
Výukový program v rámci šablon 150 Kč. V ceně podrobný popis programu a hodnotící dotazník.

Programy si můžete stáhnout ZDE (v pdf) nebo pokračovat níže.

Ceník našich vzdělávacích služeb si stáhněte ZDE

Maximální počet žáků na programu je 25.

Programy začínají v 8.00 hod.

MŠ–programy jsou pro děti od 4 let.


O Podzimáčkovi


Co dělají zvířátka na podzim, kam odlétají ptáci? Co nám dozrálo na zahrádce? Dětí nejenom že zjistí odpovědi na tyto otázky, ale připraví si také salát ze zeleniny a ovoce a vyrobí si skřítka Podzimáčka.
Délka programu: 120 minut
Termín: září–listopad


Půjdem spolu do Betléma


Seznámíme se s Betlémským příběhem a děti v roli koledníčků (darovníčků) prožijí tuto tajemnou chvíli. Zazpívají si koledy a vyrobí si vánoční hvězdu.
Délka programu: 90 minut
Termín: prosinec


Co se děje v zimě


Děti se stanou účastníky pohádky a zjistí, čím se zvířátka v zimě živí a co dělají. Zahrají si na ně a naučí se poznat stopy, které lze najít na sněhu. Nakonec si vyrobí jednoduché krmítko pro ptáčky.
Délka programu: 120 minut
Termín: leden–únor


Probouzení přírody

MŠ + 1. roč. ZŠ
Jak se probouzí příroda ze zimního spánku? Ukážeme si jarní kytičky, povíme si také o tom, proč je jaro obdobím mláďat. Nezapomeneme ani na ptáky, kteří se k nám vrací z teplých krajin a staví si svá hnízdečka.
Délka programu: 120 minut
Termín: březen–duben


Jak štěňátko dostalo chuť na med


Děti se prostřednictvím pohádky o zvědavém štěňátku dozví řadu zajímavostí o včelách.
Zahrají si hry související s životem včel a na závěr si vyrobí papírovou včelu.
Délka programu: 120 minut
Termín: březen–listopad


Kouzelné bylinky

1.–5. ročník
Poznáme tajemství a sílu léčivých bylin a zjistíme, jak s jejich pomocí vyzrát na některé neduhy těla. Bylinky prozkoumáme všemi smysly a seznámíme se se zásadami sběru a uchovávání. V průběhu programu si žáci uvaří vlastní bylinkový čaj.
Délka programu: 120 minut
Termín: celoročně


Od masopustu do čarodějnic

1.–5. ročník
Pojďte s námi přivítat jaro. V programu si připomeneme symboly jara, seznámíme se s jarními tradicemi, zvyklostmi, zahrajeme si typické jarní hry a připravíme si jarní jídlo.
Délka programu: 180 minut
Termín: 16. březen–do Velikonoc


Než si ukrojíme krajíc chleba

2.–5. ročník
Jak dlouhá je cesta, než se dostane chleba na náš stůl? Zopakujeme si základní druhy obilovin, popovídáme si o polních pracích. Žáci si zkusí mlácení cepy, umelou mouku a upečou si chlebový bochánek.
Délka programu: 120 minut
Termín: listopad–březen


Podoby mléka

2.–5. ročník
Může mít mléko různou podobu? Pomocí chutě i čichu děti zjistí, že ano. Sestaví si cestu mléka na náš stůl, vyrobí si vlastní máslo, tvaroh a sýr, na kterých si na konci společně pochutnají.
Délka programu: 120 minut
Termín: listopad–březen


Cesta za papírem

2.–5. ročník
Žáci se dozvědí, jak se papír vyrábí a recykluje. Seznámí se s historií výroby papíru a jeho předchůdci. Každý žák si vyrobí kartu ručního papíru.
Délka programu: 180 minut
Termín: listopad–březen


Tajemství zahrady

2.–5. ročník
Kdo se skrývá v kompostu, kamenné zídce, jezírku, trvalkovém záhonu či divokém koutku? Seznámíme se se živočichy, kteří obývají přírodní zahrady a s rostlinami, které zde rostou a plodí. Dle ročního období zpracujeme a ochutnáme zahradní plody. Starší žáci si zahrají hru Přírodní zahrada.
Délka programu: 180 minut
Termín: duben–říjen


Adventní čas

2.–5. ročník
Program nás provede adventní dobou, v které naši předci dodržovali četné lidové zvyky a obřady. K tomuto období se vztahuje řada tajemných bytostí, na které si děti zahrají. Během programu si vyrobí adventní kalendář do třídy.
Délka programu: 120 minut
Termín: týden před začátkem adventu


Staročeské vánoce

1.–5. ročník
Prožijeme s dětmi vánoce z doby, kdy Štědrý den nebyl o hromadě dárků pod stromečkem, kdy to byl den opředený tajemstvím a věštěním, spjatý s dodržováním rituálů. Připomeneme si tradici našich předků a vyrobíme vánoční zvykoslovný předmět.
Délka programu: 120 minut
Termín: prosinec


Jak rostliny dobývají svět

6.–7. ročník
Schopnost rostlin osídlovat prostředí je obdivuhodná. Žáci se seznámí se způsoby šíření semen a plodů a zahrají si hru Opuštěné pole. V programu je zařazeno i téma invazní rostliny.
Délka programu: 120 minut
Termín: duben–říjen


Víme, co jíme

7.–9. ročník
Maruška z pohádky by dnes měla cestu pro jahody snadnou, ale je to opravdu potřeba? Zkoušeli jste někdy nakupovat zeleně, protože nakupovat normálně už je nuda? Co prospívá nám i místu, kde bydlíme? Na tyto a další otázky si žáci budou umět odpovědět. V programu si také všimneme, že zásluhou supermarketů nám z talíře zmizela 4 roční období a krása sezónnosti potravin.
Délka programu: 120 minut
Termín: listopad–březen


Přírodou Vysočiny

7.–9. ročník
Žáci se dozvědí o ochraně přírody v ČR a seznámí se s nejvýznamnějšími přírodními lokalitami a chráněnými územími na Vysočině. Součástí programu je výstava snímků z chráněných lokalit a jejich fauny i flóry.
Délka programu: 120 minut
Termín: listopad–březen


Křížem krážem Vysočinou

7.–9. ročník
Znají žáci svůj kraj? To se uvidí během tohoto programu. Žáci se budou zabývat přírodním a kulturním bohatstvím Kraje Vysočina nad plošnou mapou, kterou si sami vymodelují. Seznámí se s vybranými osobnostmi našeho kraje, s lidovou kulturou a zajímavostmi.
Délka programu: 120 minut
Termín: listopad–březen

 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.