Dvůr na jaře zavoní bylinkami

Baliny u V. Meziříčí Pátek 27. listopadu 2020

Baliny (HU) – V ekocentru Chaloupky Baliny se těší na jaro. Samozřejmě, kdo by se netěšil? Ale tentokrát je k těšení obzvláště pádný důvod. Před nově zrekonstruovaným křídlem starého statku se totiž podařilo zkulturnit značnou část prostorného dvora. Ten bude od nynějška spíše než mlat připomínat pestrou a voňavou zahradu.

Chodník před vstupy do nových učeben je vydlážděn kameny a od dvora jej odděluje kamenná zídka. Za ní vznikl zelený pás, kde se v zemi zabydluje 10 keřů kdoulovce a růže, které časem krásně pokvetou a kolem nich na 350 trvalek. Jsou to léčivky i rostliny kvetoucí, hodící se na sušení a do vazeb. Mezi léčivkami najdete mateřídoušku, tymián, levanduli… Domácí se již těší, jak je budou využívat při programech ekocentra i Klubu Lebeda. A aby to nebylo málo tak rovněž na 240 ks cibulovin. Prostor dvora je doplněn dřevěnými vyvýšenými záhony, ve kterých bude pěstována zelenina.

Celá ta krása má ale přece jen maličkou vadu. Na podobných počinech není skvělý jen výsledek, ten bude nepochybně rok od roku hezčí, ale také samotná realizace. Pocity ze společně budovaného díla jsou vždy radostnější. Plánované zapojení veřejnosti vládní epidemiologická nařízení neumožnila, ale členové Klubu Lebeda si tu radost ujít nedali. Vždyť právě hendikepovaným je zahradní terapie určena především. Garantem i hlavní pracovní silou se tedy stala Ekovysočina - sociální podnik.

Těšení se na jaro má však kromě představ kvetoucích a vonících květin ještě jednu úroveň. A tou je představení té krásy veřejnosti. Doufejme, že nám to X-tá vlna pandemie nepřekazí.

„Tento projekt vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.“

1.7. - 31.8. Dům přírody Žďárských vrchů

Léto s vlkem ve Žďárských vrších

28.7. - 17.8. Chlum u Třeboně

Husité (třítýdenní tábor)

29.7. - 2.8. Ostrůvek 2, Velké Meziříčí

Poselství bílého bizona I.

5.8. - 9.8. Ostrůvek 2, Velké Meziříčí

Indiáni z Ostrůvku

Celý kalendář

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.