Zašovice – nabídka programů na školní rok 2023/2024

Programy probíhají na naší farmě, kde se pasou ovce, krávy, prasata a kozy. Programy seznámí žáky s životem na farmě od jara do zimy, včetně zpracování faremních produktů. Kromě prohlídky farmy si žáci zkusí poklidit zvířata, nakrmit nebo podojit…

Autobus může zastavit na zastávce hromadné dopravy a parkovat 100 metrů od střediska u kulturního domu.

Adresa: Zašovice 13, 675 21 Okříšky

Objednávání programů: 568 870 434 (po - pá, od 7:00 do 15:00)

Programy můžete objednávat od 28. srpna 2023.

S sebou si vezměte přezůvky i holínky, v zimě teplé oblečení, do holínek teplé ponožky. Část programu je  vždy venku! Žáci přijdou do kontaktu s velkými zvířaty jako je kráva a kůň, budou se pohybovat i ve špinavých prostorách stájí.

Ceny na školní rok 2023 /2024
Cena na 1 účastníka:                                                  180 minut         60 minut

* Programy pro školy se sídlem v Kraji Vysočina:   180 Kč              80 Kč
(garantovaná cena do konce roku 2023, poté cena dle podpory Kraje Vysočina)
Minimální počet 15 dětí na program:                             2.700 Kč           1.200 Kč

* Programy pro školy MIMO Kraj Vysočina:              330 Kč             100 Kč

Minimální počet 15 dětí na program:                              4.950 Kč          1.500 Kč 


NOVINKY ROKU 2023: 

Cesta obilí

I. stupeň ZŠ / celoročně / 180 minut / max. 30 žáků
Drželi jste někdy v ruce cep a zkusili si umlet obilí? Víte co je a jak chutná pražmo? Projdeme si cestu obilí od zrna přes klasy ke sklizni, mlácení a mletí až k hotovým tradičním výrobkům – chleba nestihneme, ale to pražmo k tomu placky a kaši zvládneme. A když už jsme na statku, tak samozřejmě zajdeme i za zvířaty.

Co se obědvalo na statku

I. stupeň ZŠ / celoročně / 180 minut / max. 30 žáků
Jsme na Vysočině, takže brambory. Co takhle v popelu pečené, brambory na loupačku nebo bramborové placky, které si upečete přímo na kachlových kamnech? Placky s povidlím, brambory omaštěné vlastnoručně vyrobeným máslem a zapít místním lahodným kefírem. Nahlédneme, co všechno kromě zvířat by mělo být na statku, abychom si mohli na takovém obědě pochutnat.

Postav třeba dům

I. stupeň ZŠ / duben až říjen / 180 minut / max. 48 žáků
Jako u všech ostatních zašovických programů navštívíte samozřejmě farmu a seznámíte se s našimi zvířaty. Kromě toho si však zkusíte připravit materiál na stavbu hliněného domu, jaké se stavěly dříve a jak se k nim vracejí dnes ti, kteří chtějí žít v přírodních materiálech. Dům zřejmě nepostavíte, ale třeba hlínou nahodíte kousek zdi naší staré stodoly. Pokud si program chcete opravdu užít, počítejte s tím, že budete dost zabahnění.


TRADIČNÍ PROGRAMY:

Prohlídka farmy

MŠ a I. stupeň/ celoročně / 60 minut / max. 45 dětí
Prohlédneme si farmu se zvířaty, na které je dovoleno sahat. Nakrmíme je a něco se o nich dozvíme. Ochutnáme kravský čerstvý sýr a jogurt.

Chleba s máslem

I. stupeň ZŠ / říjen - duben / 180 minut / max. 30 žáků
Bez práce nejsou nejen koláče, ale dokonce ani chleba s máslem. Přijeďte si k nám vlastnoručně vyrobit lahodný chlebánek namazaný „vašim“ domácím máslem. Zjistíme, kolik se za takovou svačinkou skrývá práce a náramně si pochutnáme. Krom pečení chlebánku a stloukání másla nás čeká i prohlídka zvířat na farmě, případně i pomoc s péčí o ně.

Dětství na statku

I. stupeň ZŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Život na statku znamená nejen spoustu práce, ale také zábavu. Vyzkoušíme si tradiční hry a hračky našich prababiček a pradědečků, přiložíme ruku k dílu a nařežeme dřevo do kamen. Nakonec si prohlédneme zvířata na farmě a pomůžeme při péči o ně.

Cesta k vlně

I. stupeň ZŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Program je zaměřený na zpracování ovčí vlny a žáci si odnesou plstěný či tkaný výrobek. Prohlédneme si naši farmu se speciálním zaměřením na ovce, povíme si o jejich střihání a vlně. Na závěr programu se podíváme i na další materiály, jako je len nebo bavlna.

Místní ekonomika

II. stupeň ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Jak funguje koncept místní ekonomiky, co je jídlo zblízka a komunitou podporované zemědělství? Projdeme si provozem malé farmy a nahlédneme do ekonomiky i souvislostí v krajině.

Máme rádi zvířata, aneb Welfare

II. stupeň ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Víte, co je welfare? Přijďte si povídat o pohodě hospodářských zvířat a o podmínkách, které jim my lidé v chovech poskytujeme. Na vlastní kůži si život v takovém chovu vyzkoušíme. Možná zjistíme, že to není vždy a všude ideální. Dozvíme se, proč má cenu přemýšlet o původu našich potravin. Zkusíme si ohodnotit naši farmu jako welfarová komise, třeba pomůžeme našim zvířatům jejich pobyt u nás ještě vylepšit.

Cesta k sýru

II. stupeň ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Program je zaměřený na zpracování mléka a každý žák si odnese vlastnoručně vyrobený čerstvý sýr. Během programu se podíváme přímo na naši mléčnou farmu, prohlédneme si zvířata a pomůžeme s prací kolem nich. Nahlédneme i do profesionální sýrárny a ukážeme si, jaké výrobky se zde vyrábí. Když přijdete už v 7 hodin, uvidíte i dojení.

Vlna, len (a polyethylen)

II. stupeň ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut / max. 48 žáků
Co má společného ovce, len a PET lahev? Dozvíme se něco o tradičních i moderních textilních materiálech a souvislostech našich nákupů s životním prostředím a životem třeba i na druhém konci planety. Z vlny si vyrobíme drobný výrobek na památku metodou suchého či mokrého plstění. V druhé části programu se vydáme na pastvinu k ovcím.

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.