Košík 0 

Přírodní a školní zahrady v srdci Vysočiny

Jihlava

Ve středu zahájila v sídle Kraje Vysočina šéfka Odboru životního prostředí Eva Horná inspirativní výstavu s názvem Přírodní a školní zahrady v Kraji Vysočina. Spolupořadatelem výstavy jsou Chaloupky o.p.s.

Součástí vernisáže bylo i vyhlášení vítězů soutěže o nejhezčí školní zahradu. První tři místa patří školním zahradám z Velké Bíteše, Větrného Jeníkova a Domamili. S Chaloupkami o.p.s. Kraj Vysočina dlouhodobě spolupracuje a Krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský, to zdůraznil hned na vod výstavy: „Se školským zařízením Chaloupky, iniciátorem a propagátorem myšlenky přírodních zahrad, spolupracujeme řadu let. V období 2011 – 2017 bylo z Fondu Vysočiny spolufinancováno přes 70 projektů zahrad za 4,2 mil. Kč. To je také důvod, proč se Kraj Vysočina může řadit s počtem 143 přírodních zahrad na čelní místo mezi kraji.“

Na výstavě se prezentuje i společnost SEMO, a. s., zabývající se šlechtěním, produkcí a prodejem osiv. Její expozice jedlých zaujala nejen vegetariány. Pro finalisty soutěže připravil balíčky s kolekcí atraktivních medonosných rostlin.

Český zahrádkářský svaz, z. s., doprovodil vernisáž přehlídkou nejtypičtějších odrůd jablek a koštováním moštu.

Výstava je inspirací pro všechny, kdo o zřízení přírodní školní zahrady uvažují. Od měsíce dubna je ji možno bezplatně zapůjčit nebo si stáhnout v elektronické podobě na krajském portále EVVO.