Vážení přátelé,

už je tu skoro léto - užíváte si na svých zahradách, v parcích, na loukách?

Těšit se z kousku přírody, na který máme bezprostřední vliv - to je kouzlo zahrad ve všech jejich podobách. Pro nás jsou zahrady důležitým nástrojem environmentální výchovy, protože poskytují prostor, kde si na všechno můžeme sáhnout zblízka a dlouhodobě být aktivním účastníkem ekosystému.

Pokud nás znáte, určitě jste na naše zahradní aktivity narazili. Víte ale o všech oblastech, ve kterým se zahradám věnujeme?

Tak hurá na prohlídku!

 

8.-9. června: Víkend otevřených zahrad

Hledáte inspiraci do vlastní zahrady? Nebo se chcete jen tak pokochat? Chaloupky jsou krajským koordinátorem projektu „Přírodní zahrady”. Na Vysočině jsme jich certifikovali přes 120. Do části z nich můžete nahlédnout už tento víkend během celoevropské akce „Víkend otevřených zahrad”.

Navštivte zahrady otevřené veřejnosti - jejich mapu najdete kliknutím zde.

Chtěli byste mít přístup k našemu zahradnímu poradenství a akcím, které pořádáme (i zdarma)? Dodržujete na své zahradě základní přírodní kritéria - žádná rašelina, žádná rychle rozpustná hnojiva, žádné chemické postřiky? Jestli ano, můžete zvážit certifikaci přírodní zahrady.

Květen: měsíc školních zahrad

Sledovat růst vlastní zeleniny, ale třeba i pozorovat život hmyzu nebo přenést výuku klasických předmětů jako matematika i čeština do terénu - k tomu všemu mohou školy využívat své zahrady.

Pravidelně publikujeme a pořádáme semináře o výuce venku, i o tom, jak na zahradě zvládat změny klimatu. Na další se můžete těšit už příští školní rok! V rámci měsíce školních zahrad, jsme se navíc podíleli na přípravě programů „Věda venku” a „Wellbeing venku”.

Zajímá vás téma školních zahrad? Pro časopis o environmentální výchově Bedrník spolupřipravujeme sekci Školní zahrada. Můžete ji odebírat zdarma zde.

Zvažujete, či ve škole nezaložit školní zahradu? Pomáháme jak se zakládáním zahrad, tak i školních lesů.
A jestli hledáte pomůcky výuky na zahradě či venku? Můžete si vybrat z toho nejlepšího, co jsme sami vyzkoušeli v našem e-shopu.

Zahradní terapie

Zahrada je důležitým místem odpočinku. Je i bezpečným místem, které může znevýhodněným osobám usnadnit začleňování do společnosti a podporovat jejich aktivní život.

Jako jeden ze zakládajících členů Asociace zahradní terapie na našem pracovišti Baliny nejen poskytujeme bezbariérovou zahradní terapii, ale i kurzy zahradní terapie pro pracovníky sociálních služeb. V květnu jeden základní kurz zahradní terapie proběhl a další budeme na podzim opět pořádat, včetně kurzu navazujícího.

Zajímá vás, jak přesně zahradní terapie probíhá? Přečtěte si zde krásný rozhovor s Janou Audy, vedoucí pracoviště v Balinách.

 

www.chaloupky.cz