Principy Lesní mateřské školky Chaloupky
v kostce

 • Jsme venku za každého počasí, bezpečně a ve správném oblečení.

 • Lesní školka je komunitou dětí, průvodců a rodičů.

 • Posilujeme u dětí vztah k přírodě, pečujeme o zvířata a zahradu.

 • Respektujeme názory, potřeby, odlišnosti a individualitu každého dítěte.

 • Zaměřujeme se na rozvoj osobnosti dítěte, na jeho kreativitu a fantazii, samostatnost i schopnost spolupráce, jemnou i hrubou motoriku, pohyb a řeč.

Školkovné za měsíční celodenní docházku do lesní MŠ:

5 dnů (pondělí – pátek):  2.800 Kč
3 dny (pondělí – středa): 2.200 Kč
2 dny (čtvrtek – pátek): 1.700 Kč

 

 

 

 

Za dítě umístěné v lesní mateřské škole si rodič může uplatnit slevu na dani za rok 2021 až do výše 15.200 Kč, v roce 2022 do výše platné minimální mzdy.

Stravování

Obědy a svačiny budeme dovážet ze Speciální mateřské školy, Družstevní ulice. Cena za celodenní stravování bude 40 Kč.

Vybavení dětí pro pobyt v lesní mateřské škole

Vážení rodiče,

níže naleznete soupis povinného a doporučeného vybavení dětí do lesní mateřské školy. Mějte prosím na paměti, že děti budou venku za každého počasí, v různorodém prostředí a budou konat široku škálu činností.

Na začátku školního roku s Vámi ještě vše projdeme a doladíme.

Všechno oblečení a vybavení (batůžek apod.)  je nutné mít podepsané.

1. Na začátku školního roku si děti donesou:

 • náhradním oblečení včetně obuvi – obsah rodič přizpůsobuje aktuálnímu počasí a roční době. Náhradní oblečení musí být kompletní náhrada oblečení, které má dítě v danou chvíli na sobě, včetně spodního prádla. Vak (taška) zůstává v zázemí LMŠ. Při vyzvedávání dítěte je dobré zkontrolovat, co z vybavení bylo přes den použito a co je nutné doplnit.
 • přezůvky dovnitř, i zateplené, ale takové, se kterými může dítě vyběhnout za sucha i ven na záchod apod. (crocsy apod.)
 • ručník, papírové kapesníky
 • gumáky
 • Repelent proti klíšťatům a krém s UV faktorem (pouze v letním období)
 • vybavení na dobu odpočinku: karimatka, spacák, polštářek, plyšák

Počítejte s tím, že děti mohou mít oblečení špinavé od bláta, roztržené od křoví, propálené od jisker u ohně, zapatlané od barev apod. Oblečení včetně náhradního proto prosím každý den kontrolujte.

2. Každý den si děti přinesou:

2.1. Batůžek (o velikosti 10 l, ideálně nepromokavý nebo s vlastní pláštěnkou) s nastavitelnými popruhy a prsním pásem a v něm:

 • pití v neskleněné lahvi nebo v termosce (případně v termoobalu)
 • kapesníčky
 • náhradní ponožky, v zimě také rukavice
 • pláštěnku
 • pytlíček na poklady

Tento batůžek nosí dítě s sebou ven do lesa, nepřeplňujte jej prosím zbytečně těžkými věcmi.

2.2. Náhradní oblečení místo toho, které rodiče odnesli předchozí den kvůli ušpinění.

Jak oblékat děti do lesní školky

Děti si budou chtít pobyt venku, v lese užít. Vybavte je tedy takovým oblečením, u kterého nevadí ušpinění či případné poškození.

Základem oblékání je cibulovité vrstvení (lépe více vrstev než jedna tlustá).

Oblečení v letním období

 1. Plné boty, za deště a bláta holínky. Do holínek se osvědčily vlněné ponožky, nestudí ani za mokra. Na přezutí na hřiště lehké plátěnky/sandálky.
 2. Prodyšné oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. V lese je chladněji, dlouhé světlé oblečení slouží navíc jako ochrana před sluncem, klíšťaty a poškrábáním od větví.
 3. Nezbytná je pokrývka hlavy, výborný je klobouk popř. kšiltovka s krytem na uši a krk.
 4. Za deště nepromokavá bunda, bláťáky a gumáky, příjemný je i nepromokavý klobouk. Jako spodní vrstva nejlépe funkční oblečení z hedvábí popř. kombinace merinovlna/bavlna/hedvábí.

Oblečení v zimním období

 1. Funkční vrstva: ideální jsou přírodní materiály jako merinovlna a hedvábí, popř. termoprádlo. Uplatňují se skvěle jako vnitřní vrstva nejbližší tělu. Klíčovou úlohou této vrstvy je odvádět vlhkost pryč od pokožky. I když se dítě zpotí, vlněné prádlo hřeje dál. Vlna má také samočistící schopnost a nepáchne.
 1. Střední, zateplovací vrstva: Jejím úkolem je vytvořit vzduchový prostor mezi pokožkou a izolační vrstvou. Napomůže Vašemu dítěti udržet optimální tělesnou teplotu. Vděčnými kusy oblečení jsou vlněné a fleecové svetry a mikiny. Při velkém chladnu je vhodné vrstvit více slabších zateplujících vrstev.
 2. Vnější, izolační vrstva: nepromokavé a prodyšné kalhoty s laclem, k tomu teplá prodyšná bunda. Za deště se sněhem taktéž nepromokavá. Overaly prosím ne, děti si budou bundu častěji vysvlékat. Na hlavu nejlépe kuklu, popř. vlněnou čepici a nákrčník. Na rozdíl od šály se nikam neplete a tak nehrozí nebezpečí zachycení za větve apod.. Dva páry rukavic, z toho jedny nepromokavé.
  Boty nejlépe goretexové, vysoké. Dbejte na správnou velikost bot, z důvodu tepelného komfortu je vhodnější bota o číslo větší a dostatečně široká! Na přezutí lehké sněhule / zateplené holinky. Nezapomínejte na dostatek tlustých, nejlépe vlněných ponožek.

Doporučení na nepromokavé oblečení značky Kozi Kidz, Minymo, Playshoes, CeLaVi, Kiba, Reima, ale i soupravy z nabídek Lidlu, případně bundy z Tchibo (kalhoty ne). Většinou nevhodné je vybavení z Kik a Penny.
Nepromokavé kalhoty – bláťáky, je vhodné prát co nejméně, stačí osprchovat od nejhoršího bahna.
Vlněné oblečení se osvědčilo nejlépe Cosilana, Dilling, Bundle of Joy, Engel se snadno prodře. Ideální je kombinace merinovlny a hedvábí, popř. čistá merinovlna. Zajímavé ceny termoprádla má Decathlon.

Více informací k oblečení v zimě

BOTY A PONOŽKY

Snad nejdůležitější část výbavy. Musí mít dostatečný nadměrek nejen do délky, ale i do šířky, jinak noha není dobře prokrvená a mrzne. Velikost bot by měla umožnit dát dítěti např. druhé ponožky, ale v tomto případě rozumně. Opravdu málokteré boty jsou dost široké na dvě a více silných ponožek. (raději tenčí funkční ponožky a široké boty, než několikery tlusté bavlněné ponožky a utlačená zmrzlá noha). Slušně široké teplé boty, které se dobře obouvají jsou např. Columbia.

Osvědčily se také boty značky Mammut. Mají zateplovací vložku, která se může vyndat, a tak se mohou použít jako obyč holínky. Děti je u nás nosí i v zimě a některým to opravdu stačí.

Výborný materiál na ponožky je vlna, která hřeje i mokrá např. značky Diba (v Brně prodává např. Outdoorkids v Maxu na Kubíčkové) nebo Surtex (a nebo pletené z Merina od babičky :), případně nějaké funkční materiály (lyžařské ponožky a spol.).

Jiný typ obuvi zvolíte do plískanic a jiný typ do sněhu. Minimálně jedny z bot by měly být zateplené gumáky nebo sněhule do mokra a břečky. Všechny druhy bot musí mít teplou výstelku a musí být nepromokavé. Podrážka s protiskluzovou úpravou je ideální. Pokud je hodně sněhu, volte raději vysokou botu, jinak stačí boty kotníčkové. Počítejte s tím, že děti milují louže bez ohledu na roční období. Průběžně proto kontrolujte, jestli do bot nezačalo zatékat.

 

FUNKČNÍ OBLEČENÍ

Více vrstev je vždy lepší než jedna tlustá bunda. Popis tří základních funkčních vrstev viz níže, ale samozřejmě je nutné podle počasí případně jejich počet navýšit a přidat například více hřejivých vrstev.

První vrstva by měla především odvádět pot od těla. Bavlna opravdu není vhodný materiál do zimních podmínek ve školce, zvláště na spodní vrstvu prádla. Děti se ve školce při hrách často zpotí (nebo už cestou v autě), bavlněné oblečení vše vsákne a pak studí a dítě se už nedokáže zahřát, nehledě na počet vrstev, které má na sobě. Pod funkční prádlo nepatří bavlněné tričko nebo ponožky, jinak svou funkci ztrácí. Funkční prádlo by nemělo být příliš volné, ale co nejlépe přiléhat na tělo.
Jako spodní vrstvu raději podvlékačky než punčocháče (při mokrých botách se dítě nemusí vysvlékat donaha, ale sundá si jen ponožku)
Stejně jako u ponožek je výborná merino vlna, ale i jakékoliv jiné funkční materiály dobře poslouží. Merino oblečení lze koupit nebo si nechat ušít (např. zde nebo doporučuji hledat na Fleru), ale méně nákladnou a přitom dostačující alternativou je třeba funkční oblečení z Decathlonu. Máte-li čas a trpělivost, dost dětského funkčního oblečení se najde i v secondhandech.

Druhá vrstva by měla hřát. Opět jsou vhodnější fleesové mikiny nebo pletené svetry, než bavlněná mikina, která se často přes rukáv nasákne vodou (např. při umývání rukou nebo zkoumání kaluže). Obdobně to platí u kalhot a podvlíkaček. Počet hřejivých vrstev volte podle počasí a potřeb dítěte.

Třetí (nebo spíše svrchní) vrstva by měla chránit před vlivy počasí – vítr a déšť. Pokud není bunda zcela nepromokavá, přibalte do batohu i v zimě pláštěnku, v případě mokrého sněhu pomůže hodně.
Nepříliš ideální je kombinéza, sice výborná na válení do sněhu (toho většinou mnoho nebývá), ale v případě potřeby jít na záchod s ní mají děti problémy. Vhodnější je kombinace kalhot s kšandami a bundy s kapucí (při zmáčení lze také vyměnit pouze mokrý kus, není nutné vyřadit z provozu celou kombinézu).

Pozor na těsné lemy/gumičky rukávů bundy nebo nohavic kalhot, omezují krevní oběh a pak mrznou ruce/nohy.

 

RUKAVICE

Nejdůležitější je dostatečné množství, minimálně troje. Alespoň některé z rukavic by měly být šusťákové/nepromokavé. Je vhodné mít jak prstové rukavice (z vlny), ve kterých se dětem dobře hraje, tak palčáky), které mnohem lépe zahřejí. Prosíme, vybírejte rukavice tak, aby si je dítě dokázalo alespoň částečně nasadit samo a nebo šly dobře oblékat. Pokud s rukavicemi “bojujete” již doma v teple, pak je velká pravděpodobnost, že se nám s promrzlými prsty nepodaří je správně obléknout (palčáky se zipem nebo širokým návlekem přes rukáv). Nepříliš vhodné jsou různé způsoby uchycení, které sice mohou zabránit ztrátě, ale většinou vedou k tomu, že se rukavice téměř ihned po příchodu do školky někde promáčí. Když už nějak rukavice uchycovat, tak raději gumička kolem zápěstí (pozor aby neškrtila), nevhodné jsou rukavice na gumě provlečené rukávy bundy, dítě kvůli výměně rukavic musí v mrazu svlékat bundu.

 

NA HLAVU A KRK

Ideální pokrývka hlavy je kukla z merinovlny nebo vlněná kuklička podšitá bambusem. Opět platí, vlna hřeje i mokrá. Špatné nejsou ani pletené vlněné čepice nebo funkční materiály. Pozor na pletené čepice a šály s dlouhým chlupem. Zpocenou dětskou pokožku mohou snadno podráždit a šály jsou v lese či na hřišti životu nebezpečné. Nikdy také neovazujte dítěti pusu šálou či šátkem, nebo nepořizujte lyžařskou kuklu přes ústa, srážející se „pára od pusy“ může způsobit omrzliny.

Za mrazu a větru je třeba dítěti ošetřit kůži obličeje, protože dětská kůže je velmi citlivá nejen na UV záření, ale snadno omrzne i při mírném mrazíku. Je lépe použít mast nežli krém (obsahují více vody). Je celá řada přípravků pro děti určených k ošetření pokožky v zimním období, nebo můžete použít obyčejný Bepanthen či vazelínu z lékárny.

Text ke stažení ZDE

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.