Dny Země na Chaloupkách

Sobota 13. dubna 2019 od 10:00 - Neděle 28. dubna 16:00

Dni Země se každoročně věnuje šest ekocenter Chaloupky: Krátká, Horní Krupá, Velké Meziříčí, Baliny, Kněžice a Třebíč

Je to pro nás vždy příležitost, připomenout si stav naší planety. Podívat se zblízka jak se k ní chováme, jak ji vnímáme, chráníme, a nebo jak jí naopak "dáváme za uši". Snažíme se vám dát návod, jak tento stav změnit k lepšímu. Programy jednotlivých ekocenter se právě tvoří a pilují. Zde vám předkládáme krátké pozvánky z jednotlivých míst a postupně je budeme doplňovat. Stačí tedy sledovat, těšit se a rozhodnout se, kam se letos vypravit.

V Krátké projdeme Evropu zkratkou

sobota 13. dubna 

Svátek Země si užijeme tradičně putováním po Žďárských vrších

Můžete se těšit na trasy o délkách 5, 10, 15, 25, 35, 50 a 100 km. Pro nejkratší trasy bude v cíli připraveno tvoření, soutěže a poznávačky. Ale chystáme i překvapení, proto sledujte naše stránky a včas se vše dozvíte :-)


Třebíč na Karlově náměstí

úterý 16. dubna

Den Země má v Třebíči dlouhou  tradici na Karlově náměstí.

Rádi se proto připojíme a svůj program si připravíme také tam. Přijďte se na nás podívat, dozvíte se, co všechno pro vás máme připraveno na naší Zahradě u řeky na Brněnské ulici. 


V Horní Krupé si vyhrneme rukávy

pátek 26. dubna 

Svátek Země oslavíme brigádou při úklidu okolní přírody

Ale nebojte se, myslíme i na zábavu a poučení :-) Pro brigádníky i další zájemce připravujeme doprovodný program. Těšit se můžete na interaktivní koutek na téma odpady, podíváme se, jak se s odpadem perou jinde a jak jsme na tom my. Opravdu v Evropě nastala DOBA PLASTOVÁ?

Příjemný den pro planetu zakončíme představením loutkového divadla. 


Ve Velkém Meziříčí se podíváme na HLÍNU V RUKOU ČLOVĚKA

pátek 26. dubna 

Svátek Země především pro uživatele sociálních služeb. Těšíme se na vás!

Pojďte společně s námi strávit příjemné dopoledne na zahradě ekocentra chaloupky Velké Meziříčí. Letošní rok věnujeme půdě. Co pro nás znamená? Jak se proměňuje rukou člověka?

Poznáme půdu trochu blíže, vyzkoušíme si, že půdu lze využít i výtvarně. Na zahradě  vás čeká tradiční oheň s opékáním hadů z těsta.

Na akci je nutné se přihlásit:

Cena: účast na akci je bezplatná

Místo: Chaloupky Velkého Meziříčí, Ostrůvek 288/2

Kdy: od 9.00 do 12.00

Informace: Dana Fňukalová, 566 522 831

Přihlašování: dana.fnukalova@chaloupky.cz

Přihlášky do 20. 4. 2019

Letáček si můžete stáhnout ZDE

               


V Balinách na nás čekají tajemství hlíny a půdy

neděle 28. dubna 

Na bývalém statku na kraji malebné obce Baliny se budeme letos věnovat půdě a hlíně.

A to opravdu zevrubně. Kdo se k nám do Balinského údolí rozjede, bude se moci účastnit workshopu Stavba hliněné pece, nebo si vyrobit půdní pigmenty a potom jimi zkusit malovat. Z hlíny se však dá i modelovat, tak proč se na chvíli nestát sochařem? Kmeny stromů v zahradě vám rády poskytnou podklad pro vaše hliněné reliéfy.

Pomocí kouzelného okna do země se budeme moci podívat, co se hemží pod našima nohama. Možná budete překvapeni, jak je jen kousek pod povrchem živo. Prohlédnete si vermikompostér a pilné žížaly, které přímo před vašima očima mění odpad na kompost. Máme toho pro vás připraveno daleko víc a nejlepší bude, když se za námi vypravíte. Těšíme se na vás!


Do Kněžic za přírodou celé Evropy

neděle 28. dubna 

Přijedete-li za námi do loveckého zámečku nad Novou Brtnicí, otevře před vámi náruč celá Evropa.

Budete moci putovat z místa na místo, ze státu do státu a užívat si neuvěřitelné pestrosti a rozmanitosti, kterou nám evropská příroda nabízí. Jako vždy nebude chybět jarmark, dobré jídlo, pití a živá hudba. Prostě jako ve staré dobré Evropě.


 

 

Na přírodě nám záleží!
Proto balíme do použitých krabic.