Košík 0 

Zahrada u řeky odpočívá

Zahrada u řeky Třebíč

Dalo by se říci, jako všechny zahrady a příroda vůbec. Ale Zahrada u řeky v Třebíči si to zaslouží obzvlášť. Za sebou má pořádně náročnou sezónu, kdy se z opuštěného a zpustlého zahradnictví stalo fungující ekocentrum.

Aby se to však mohlo stát, bylo zapotřebí nejen práce chaloupeckého týmu, ale také podpory mnoha sponzorů, organizací a dobrovolníků. Mezi ty hlavní patří Kids for Kids; program Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika; Město Třebíč; Litobal s.r.o.; ESKO-T a ČIKOM. Těm všem ze srdce děkujeme! Společně se nám podařilo vybudovat nejprve zázemí – vykopat přípojku vody, elektřiny a odpadů k novým záchodům. Chtěli jsme kompostovací, ale jelikož se zahrada nachází v záplavovém území, nebyly nám Povodím Moravy povoleny. V dřevěných kadibudkách se proto skrývají krásné splachovací záchody. Bylo instalováno 9 vysokých záhonů, 2 pyramidové záhony, tříkomorový kompostér, posezení. Bylo instalováno 9 vysokých záhonů, 2 pyramidové záhony, tříkomorový kompostér, posezení. Chytáme dešťovou vodu ze záchodů a boudy.

Zahrada nás překvapila množstvím úrody – obě vysoké třesně se prohýbaly pod tíhou plodů, jablůňky zaplodily, švestky se pod tíhou plodů bohužel polámaly, i když jsme se pokoušely je podepřít. V rohu zahrady jsme objevili a do prvních mrazíků sklízely plody asijské hrušky, co vypadají trochu jako jablko a jsou známé jako nashi. Na vysokých záhonech jsme sklízeli zeleninu a bylinky. Měsíček kvetl ještě pod prvním sněhem…

Zahrada ožila i dětmi. Od května do listopadu běžel zahradnicko-výtvarný kroužek Pupalka, v létě v červenci proběhl příměstský tábor a od června do října probíhaly výukové programy pro školy. Celkem proběhlo 22 programů pro 776 dětí. Veřejnost měla bránu otevřenou každý čtvrtek od 15 do 17 hodin, do kterých jsme připravili 7 tematických čtvrtků s doprovodným programem.

Naši radost však kalilo nezvykle teplé a suché počasí, které máme ještě všichni v čerstvé paměti. Programy pod širým nebem se sice realizují jednoduše, ale pohled na rostliny a do plánu práce nás moc netěšil. Chtěli jsme toho stihnout více, ale už samotný pobyt na zahradě byl v letošním horku nemyslitelný, natož něco sázet. Rychle zalít to nejnutnější, posbírat a dát sušit bylinky.
O to více plánů máme do další sezony. Zahradu jsme si již osahali, víme, co si k ní můžeme dovolit, v čem nám vyjde vstříc, co naopak nepůjde.

Akce pro veřejnost:

 • 27. 4. 2018 - Den otevřené zahrady
 • 24. 5. 2018 - Medový den
 • 21. 6. 2018 - Svatojánská slavnost
 • 11. 10. 2018 - Podzimní slavnosti

Workshopy:

 • 20. 4. 2018 - Jak na vysoké záhony
 • 24. 5. 2018 - Trvalkový záhon I.
 • 20. 9. 2018 - Trvalkový záhon II. s podrostem cibulovin

Podzimní tematické čtvrtky:

 • 23. 8. 2018 - Pozdně letní vazby – workshop na vázání kytic z planých a zahradních květin
 • 30. 8. 2018 - Konec prázdnin – rodinné setkání s dílničkami a ohněm
 • 6. 9. 2018 - Barvy podzimu – dílničky – barvy země
 • 13. 9. 2018 - Chutě podzimu – ochutnávky podzimních plodů ovoce a zeleniny, výtvarná dílnička
 • 27. 9. 2018 - ovocné stromy (Na sv. Václava, každá pláňka dozrává) – beseda s ukázkami 25 odrůd jablek, 5 odrůd hrušek, 5 odrůd švestek, 3 odrůdy ořechů, netradiční zeleniny – ačokča, divoká rajčata, hrozny, kulinářské výrobky – sušené ovoce, dřeňové plátky, sirupy a marmelády.
 • 4. 10. 2018 - bylinky v rámci Až se zima zeptá – seznámení se bylinkami, příprava čaje, výroba čajové směsi s sebou
 • 18. 10. 2018 – Zazimování zahrady – workshop – podzimní úklid zahrady, založení krytého vysokého záhonu a jeho osázení bylinami čínské medicíny.
27.12. Chaloupky Kněžice

Kufrování na Chaloupkách Kněžice

29.12. Nové Město na Moravě

Novoměstské kufrování III.

30.12. Krátká, statek č. 12

Krátecké kufrování IX.

27.1. 2019 Horní Krupá

Zimní přírodou

12.3. 2019 Horní Krupá

Velikonoční dílna

15.3. 2019 - 17.3. Horní Krupá

Soví houkání

Celý kalendář