Chaloupky

Vykev nebo vikev?

Publikováno 9. září 2016

Nestala se někde chyba? Ne, nestala. Vykev je název tradiční konference pro pedagogy a příznivce environmentální výchovy a vzdělávání, kterou každoročně pořádají Chaloupky o.p.s. Tato konference se letos, podobně jako v minulých letech, koná začátkem školního roku, tentokrát v úterý 4. října. Co se však každoročně mění, jsou místa konání. Letos zavítáme do Balin, malé vesnice nedaleko Velkého Meziříčí.

Zde už několik let probíhá rekonstrukce starého statku, který tu nevesele celých 50 let chátral. Z jedné čtvrtiny zrekonstruovaná budova a přilehlá terapeutická zahrada se stala místem, kde ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí a Baliny realizují ekologické výukové programy pro žáky mateřských a základních škol. Objekt dále využívá sociální služba Klub Lebeda, poskytující sociální rehabilitaci pro znevýhodněné osoby.

Baliny se nacházejí v přírodním parku Balinské údolí. Údolí meandrující říčky Balinky je cenné hlavně z krajinářského hlediska. Vysoké břehy jsou pokryty bujnou vegetací, zejména vrbami, olšemi a topoly. Na krátkých strmých svazích vystupují místy skaliska a skupiny izolovaných balvanů. Rozmanitost prostředí se odráží i v druhové bohatosti fauny, zejména ptáku. Můžeme se setkat s druhy vázanými na řeku, louku i lesní společenstvo.

Jaké jiné téma konference zvolit do tohoto prostředí než téma Krajina.

Krajinu divokou, ochočenou a domestikovanou nám přiblíží Mgr. Pavel Klvač. Přednáška je založena na původních sociologických výzkumech a aktivismu v oživování venkovské pospolitosti a ochrany venkovské krajiny.

Jak o krajině a v krajině učit, to nám ukáže Martin Kříž z Chaloupek a pozve vás k nové právě vznikající publikaci Krajina nápadů, představí její autory, témata a jednotlivé aktivity, pozve nás na letošní ekologickou olympiádu s tématem biokoridory a bariéry.

V odpolední dílně nám Jan Trávníček ukáže krajinu jinýma očima a z nezvyklých úhlů pohledu. v dílně Krajiny kolem nás zažijeme krajiny obzorové, rytmické, živitelky... a různé jiné - jaké je chceme a dokážeme vidět. Jak si s takovým chameleonem poradit? Po dílně dokážete do výuky převzít rychlé "evokační" kresby krajiny a osvojíte si jejich interpretaci (odhalíte např. i stopy kolektivního nevědomí). Zvýšíte svoji citlivost ke stereotypům vlastního i cizího vnímání, v novém světle uvidíte i některá témata ochrany přírody a krajiny.

Krajina za oknem vlaku, to je název další z odpoledních dílen, kdy se účastníci vydají vlakem z Velkého Meziříčí do Studence a zpět. Čekat je bude vyprávění o krajině a také ukázky aktivit, které zpestří žákům cestování vlakem. průvodcem bude Jana Janová a žáci ze ZŠ Budišov.

Ukázky z terénních programů předvedou zkušené učitelky z MŠ Nové Veselí. Pro kreativce bude nachystána tvořivá dílna, která nabídne možnosti využití přírodnin ve výtvarné výchově.

Součástí konference bude i komentovaná prohlídka areálu statku a terapeutické zahrady.

Kdo nebude cestovat autem a využije hromadnou dopravu, pro toho bude ve Velkém Meziříčí v 8:00 hod přistaven autobus do Balin. Ten nás přiblíží i k vlaku a doveze v odpoledních hodinách zpět do Velkého Meziříčí.

Na setkání se těší organizátoři

Přihláška zde.

Informace: Ing. Jana Čížková Ph.D., jana.cizkova@chaloupky.cz

Pozvánka ke stažení zde.

Autor: Jana Čížková


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Vykev nebo vikev?

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.