Chaloupky

Učitelé z Vysočiny vyjeli do Bílých Karpat

Publikováno 30. května 2011

Co to bylo zvěrokleštičství čili miškaření, jak vypadají pohrabice nebo opálka, kde roste křibice a oskeruše, to a ještě mnoho dalšího se dověděla dvacítka učitelů z Vysočiny na agrovíkendu v Bílých Karpatech, který pro ně připravila obecně prospěšná společnost Chaloupky.

"Agrovíkend byl zaměřen na tradiční zemědělské činnosti prováděné po staletí. Nevěnovali jsme se jenom pěstování rostlin, ale také jejich zpracování a využití v domácnostech. Také chov zvířat byl pro vesnické domácnosti ještě před padesáti lety velmi důležitý. Dobrou představu o tradičním hospodaření jsme si udělali ve skanzenu ve Strážnici, ale i v nově otevřené expozici o životě lidí na vsi v muzeu v Bojkovicích. Zde nás nadšený průvodce pan Hamrlík uchvátil svým zasvěceným výkladem o zvěrokleštičství, tedy kastrování zvířat," popisuje část programu jeden z organizátorů Michal Vrzáček.
Protože se akce konala v rázovité oblasti Bílých Karpat, nechybělo ani důkladnější seznámení s krajinou. Účastníci se projeli na člunech po neregulované části koryta řeky Moravy. Cestou poznávali vliv síly toku řeky na krajinu v jejím okolí. Další výpravu podnikli na Čertoryje - louky plné vzácné květeny, uchované právě díky tradičnímu hospodaření. Spojení tohoto krásného prostoru s lijákem ještě umocnilo sílu místa a nečekaně přiblížilo život rolníka celoročně závislého na počasí.
"Nedělní dopoledne jsme strávili v Hostětíně. Seznámili jsme se nejen s modelovým pasivním domem a moderní výtopnou na biomasu, ale i dvěstěpadesát let starou suškou na ovoce nebo sadem plným starých odrůd. Mohli jsme tak poznat fungující spojení tradičního a moderního, starého a nového. A ještě nám k tomu opět vysvitlo sluníčko jako symbol naděje na dobrou úrodu," uzavírá další z organizátorů Marie Rajnošková.
Už dnes se učitelé mohou těšit na podzimní semináře. "Zeměpisný seminář proběhne na Chaloupkách 23.-25. září a zveme pak i na akci určenou výtvarníkům Krajina a umění, ta bude směřována do okolí Hlinska a to v termínu 26.-29. října. Akce jsou hrazeny z grantu Evropské unie a pro učitele z Vysočiny jsou zdrama," doplňuje Martin Kříž, který má Cyklus seminářů "Učíme se v přírodě" na starosti.


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Učitelé z Vysočiny vyjeli do Bílých Karpat

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.