Chaloupky

Toulavý autobus provezl účastníky po krásách přírodních zahrad

Publikováno 1. června 2017

S Toulavým autobusem jsme se vydali z Vysočiny do Prahy, Středočeského a Plzeňského kraje. Sešla se bezvadná parta dvaceti devíti účastníků z různých koutů republiky - od kraje Jihomoravského až po kraj Karlovarský.

První zastavení bylo v Praze 4 na vcelku nové mateřské škole na ulici Vodnická. Uvítala nás paní ředitelka Petra Martinovská. Zahrada "Na vlnách" vznikla ve spolupráci a za podpory Nadace Proměny a je až v uměleckém stylu plna autorských děl - od herních prvků až po malby na plotě.

Na mateřské škole Brejličky jsme zjistili, že Kladno je krásně zelené město. Zahrada školky, kam dochází děti s vadami zraku, je opravdu přírodní. Pod vysokými stromy tu jsou k dispozici herní i výukové prvky ze dřeva. Zde se nám věnovala paní ředitelka Zdeňka Čambálová. Je to už tradicí, že z Toulavého autobusu odjíždíme nejen s poznatky ze zahrad, ale i z tajů školních kuchyní. Zde nás čekalo opravdu zdravé a hlavně výborné občerstvení. Školní jídelna je zapojena do projektu Zdravá školní jídelna.

První základní školou na naší cestě byla ZŠ ve Zbirohu. Zahradu a aktivity Ekoškoly nám představila paní učitelka Andrea Tláskalová. Zahradu přeměňují na jedlou oázu a na každém kroku tu najdete něco zajímavého - třeba u hřiště se dozvíte, jak daleko doskočí blecha, zajíc či klokan.

A už jsme v Plzni. Ještě ve čtvrtek jsme navštívili MŠ na ulici Ke Špitálskému lesu, kam dochází děti s vadami řeči a zraku, ale i s autismem apod. Jejich potřebám byla zahrada uzpůsobena. Kromě herních prvků ale nechybí ani prostory pro pěstování či řemeslnou činnost. Provedla nás paní zástupkyně Karla Kaprová.

V pátek nám zbývaly dvě poslední zastávky. První byla největší základní škola v Plzni - 15. ZŠ, kam dochází přes jeden tisíc žáků! Jejich zahrada a hlavně paní ředitelka Soňa Pavelková a celý pedagogický sbor mají velkou oporu v nadšeném panu školníkovi Janu Cífkovi, který prošel kurzem "Praktická péče o školní zahradu ve spolupráci s dětmi", který pořádaly Chaloupky o.p.s. ve spolupráci s Envic Plzeň. Zahrada je rozlehlá, vysoké stromy poskytují příjemné prostředí pro několik venkovních učeben. A i kdyby tam byli všichni najednou, tak se nebudou rušit.

Netradiční zastávkou byla návštěva komunitní - sdílené zahrady. Průvodkyní nám byla paní Alena Lehmannová, která je poradkyní pro přírodní zahrady. Kromě prohlídky zahrady se zasvěceným výkladem o možnostech pěstování např. na tzv. čtverečkových zahrádkách jsme si sami vyrobili limonádu z bylin, umíchali tvarohovou pomazánku s bylinkami a kořením, kterou jsme si namazali na výborný chleba z nedaleké rodinné pekárny. K pohodě na zahradě patří užívat si společných výpěstků. Naučit děti jíst ovoce a zeleninu, ale třeba i divoké rostliny. Jídlo přeci nepochází ze supermarketů.

Všechny tyto úžasné zahrady mají jedno společné - energické a nadšené lidi. Od paních ředitelek a pánů ředitelů, pedagogů, přes paní kuchařky až po školníky a školnice. Ti pak své nadšení snadněji přenáší na děti a žáky. Všichni se navíc shodli, že nutná je dobrá, ne-li výborná spolupráce se zřizovatelem a rodiči.

Nadšení a dobrou spolupráci přejeme všem, kteří se věnují nejen školním zahradám!


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Toulavý autobus provezl účastníky po krásách přírodních zahrad

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.