Chaloupky

Toulání po školních zahradách na Pelhřimovsku

Publikováno 14. června 2016

Toulání po školních zahradách nás letos zavedlo na Pelhřimovsko a bylo zalité sluncem a bohaté na inspiraci. Ve středu 8.června 2016 dvacítka účastnic nejen z řad pedagogů navštívila 4 certifikované přírodní školní zahrady.

První zahradou, která nás uvítala, byla ZŠ v Želivi. Zde se nám věnovala paní ředitelka paní Marie Dolejšová, hlavním průvodcem byl pan učitel Jaromír Cihlář, který je hlavní hybnou silou v přeměně zahrady. Zahrada je koncipována jako arboretum osázené řadou domácích a známých druhů keřů a stromů, ale i mnoha zajímavými okrasnými druhy. Ovšem nechybí pěstební záhony, které jsou vyvýšené a jezírko s potůčkem, kde protéká voda za pomoci solárními bateriemi napájeného čerpadla. Velmi milým doplněním návštěvy byl program, který si pro nás připravili žáci - hádanky z říše vodních živočichů. Někdy jsme museli dát hlavy dohromady, abychom uhádli správnou odpověď. A nesmíme zapomenout na vynikající občerstvení z darů zahrady.

V Humpolci nás čekaly dvě zahrady. První navštívenou byla při ZŠ Hálkova, kde nám průvodkyní byla paní učitelka Jana Kutišová. Tato zahrada se jako vzorová objevuje již v publikaci Učíme se v zahradě (2008). Podoba zahrady vychází z konceptu, který vypracoval bývalý pan učitel, vyučený zahradník, již před mnoha lety. Při současné podobě zahrad je výjimečná plochou pěstebních záhonků. Ty jsou umístěny do bývalých pařenišť. K výuce venku slouží dva altány, skleník a krásné jezírko, na kterém je vidět, že bylo založeno profesionální firmou. Především u jezírka se vyplatí spolupráce s odborníky, protože jeho opravy a údržba jsou při špatném založení pak velmi náročné. Poděkování patří i děvčatům, která se nám vzorně starala o občerstvení. A že v tom parném dni bylo třeba na pitný režim velmi dbát.

Jen přes křižovatku jsme přešli do zahrady u internátu České zemědělské akademie, kde nám průvodcem byl pan ing. Jiří Doubek. I tato plocha nese certifikát Přírodní zahrada, certifikována byla v roce 2014. Rozhodnutí zapojit se do sítě přírodních zahrad totiž vedlo k radikální změně péče o tuto plochu. Před tím byla obhospodařována a udržována za pomoci tvrdé chemie - Roundup na chodníky, hnojiva a postřiky na záhony. A výsledek - vytrvalé plevele typu pýr, přeslička odolaly i Roundupu, ostatní půda byla znehodnocená, bez humusu. Místo chemie nyní nastoupily zdravý selský rozum, svaly a sádlo, rýče, motyky a hlavně péče o kompost, který vrací půdu na záhonech zpět do kondice.

V Pelhřimově byla naší zastávkou zahrada při ZŠ Krásovy domky. Již boční vstup nás uvítal záplavou květů v trvalkovém záhoně. Samotná zahrada se nachází ve vnitřním dvoře školy, vlastně dvou škol. Zahrada je koncipována jako jedlá a je výsledkem pilné práce žáků a pracovníků školy ve spolupráci s místní paní zahradnicí. Průvodci po zahradě nám byla paní učitelka Blanka Medová a žákyně školy, které nás po skupinkách provedly zahradou se zasvěceným výkladem. Ani zde nechybí pěstební plochy, ale starají se o ně děti z nižšího stupně, starší děti jim jen pomáhají při přípravě záhonů. Pro výuku nechybí altán.

Sladkou tečkou celé akce byla mrkvová buchta od paní Medové a dala nám i zapomenout, že jsme ráno uvízli v zácpě na dálnici. Domů jsme si všichni odnesli nový elán a nadšení do práce na zahradě, ale také opálené nosy.

Autor: Iveta Machátová


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Toulání po školních zahradách na Pelhřimovsku

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.