Chaloupky

Svatojánská slavnost v Zahradě u řeky byla zalita sluncem

Publikováno 25. června 2017

Zatímco před měsícem, když jsme pro milovníky zahrad a sladkého medu připravili Medový den, nám z oblaků nad hlavou občas spadla přeprška, tentokrát si to Matka příroda chtěla asi vyžehlit a léto se do toho opřelo ze všech sil. Nebe vymetené a zlatý koláč se na nás smál na celé kolo. Snad až moc. Třiatřicet ve stínu je teplota více než úplně pohodová.

Ale stín na zahradě naštěstí nechybí. Vzrostlé borovice ho poskytly dostatečně a tak se většina příchozích dříve či později posadila na dřevěný špalek k pracovnímu stolu a buď se pustila do výroby lampičky (pravé svatojánské), a nebo jen tak klábosila. O tom, co tu bylo dříve anebo, co tu bude nyní. Komunitní zahradničení má stále více příznivců i v Třebíči a příští jaro by měly být záhonky připravené.

Děti měly pochopitelně program pestřejší. Na zahradě se totiž ukrývá svatojánský poklad, který je možné nalézt jen tento den. Poklady však nejsou pro každého. Aby ho děti nalezly, musely splnit šest úkolů, kde musely prokázat jak znalosti z říše přírody, tak i z říše pohádek. Nejtěžší zkoušku - cestu rozpálenou Třebíčí - však už měly za sebou a tak s mírnou pomocí rodičů či strážce ohně k pokladu nakonec všichni doputovali. Hasiči, klid! Oheň byl pouze symbolický, vyjádřen kruhem ze sena a kamenným ohništěm.

Na výrobu škapulířů ze svatojánského býlí se nadšeně vrhly nejen děvčata, ale i kluci. A to je dobře, protože vůně léčivé bylinky, vlastnoručně zašité do kousku plátna, dovede každého bezpečně zpět na Zahradu u řeky.

Autor: Honza Uher


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Svatojánská slavnost v Zahradě u řeky byla zalita sluncem

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.