Chaloupky

Staří Slované od Čikova mají stroj času

Publikováno 7. července 2017

Letní tábory Chaloupek běží na plné obrátky a kromě připraveného programu přinášejí nečekaná dobrodružství. Skutečnost prostě někdy přinese překvapení, na které by se žádný vedoucí nezmohl.

Zatímco na Chaloupkách v Kněžicích zachraňují malé děti zvířátka před padouchem a přitom se jen tak mimoděk seznamují s jejich způsobem života, nedaleko Čikova staří Slované cestují časem.

Tábor, který organizují Chaloupky Velké Meziříčí se celý odehrává v duchu příchodu Slovanů na naše území. Čili období zhruba 500 let našeho letopočtu.

Při takzvané posvátné očistě rodů u nedalekého rybníčku však došlo k nečekané události, která daleko předčila připravené aktivity. Těsně u rybníka táborníci objevili hlazenou kamennou sekyrku starou celých 6000 let!

O mýlku zcela jistě nejde. Jedním z lektorů tábora je zkušený archeolog Milan Vokáč, který také nález rozpoznal a dětem vysvětlil, o co vlastně jde. Většina normálních smrtelníků by si kamene asi vůbec nevšimla, natož aby si uvědomila, že do těchto míst vlastně vůbec nepatří. Materiál, ze kterého je vyrobena se totiž těžil až v Podkrkonoší a odtud sem doputoval po obchodních stezkách. Obávám se, že mnoho z nás by si krásným placákem udělalo žabku a vůbec by nám nedošlo, že naposled ho možná svírala lidská ruka před šesti tisíci léty.

"Staří Slované" však ten den putovali napříč stoletími a tisíciletími již před tímto velkým nálezem. Jejich cesta vedla přes Naloučany a tam přímo na návsi nalezli krásnou kolekci keramických střepů ze století patnáctého. A ani ty nebyly na děti nastraženy vedoucími. Milan Vokáč však lokalitu zná a předpokládal, že by se tam něco najít mohlo. A našlo. Při hledání dvou smírčích křížů - ty byly v celotáborové hře plánované - děti nalezly i ony střepy. "Je to převážně kuchyňská keramika," vysvětluje archeolog. "Zbytky, misek, hrnců a pokliček." Takže ze slovanského 5. století do 15. století keramických střepů a odtud šup do čtvrtého tisíciletí před Kristem. To je fofr! Se strojem času asi tvůrci hry nepočítali.

Ale zpět k sekyrce. Podle Milana Vokáče patří k nejzachovalejším, jaké za svůj profesní život viděl. Její lehkost a dokonalost nadchla i dalšího lektora Stanislava Juhase, který se dlouhá léta zabývá řezbářstvím a opracováváním dřeva. K němu pravěký kus kamene hovořil zase trošku jinou řečí, než k archeologovi. "Nádherné dlouhé, vytažené ostří, vybroušené do oblouku. Tento druh broušení se používá dodnes. Při sekání takovouto sekyrkou se nástroj nezasekává, ale odštěpky dobře odletují, takže se s ní velice dobře pracuje. Sekyrka je v podstatě dokonale vyrobená, fascinuje mě to její ostří, které není vůbec otupené nebo poškozené," znovu žasne Stanislav Juhas.

Díky přítomnosti zkušeného archeologa bylo pečlivě zaznamenáno a zdokumentováno i místo nálezu, přesně tak, jak se to má. Slovanské děti se nyní těší, že se na svůj nález půjdou brzy podívat do muzea ve Velkém Meziříčí. Jak to ale dopadne, ukáže čas a příslušné úřady.

O táborová překvapení tedy není nouze. Stačí jen umět chodit s otevřenýma očima.

Autor: Honza Uher


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Staří Slované od Čikova mají stroj času

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.