Chaloupky

Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Publikováno 3. října 2016

V rámci semináře "Ovocné stromy a keře v zahradě a krajině" se bezmála tři desítky účastníků ocitly na palubě pomyslené lodi vezoucí staré a krajové ovocné odrůdy. Během cesty se dozvěděli o jejich významu a využití v současnosti. Kapitánem prvního dne byl Ing.Stanislav Boček, PhD., po něm převzal kormidlo Tomáš Svoboda.

První den byl opravdu vydatný na množství získaných informací. Dozvěděli jsme se o historických souvislostech a významu ovocných stromů v minulosti i dnes a ochutnali množství starých odrůd jablek.

Hned v úvodu zaznělo, že bez vztahu lidí k ovocným stromům postrádají jejich výsadby smysl. Pokud jsou ovocné stromy vysazovány mimo sad, často se rezignuje na jejich primární funkci, kterou je plození ovoce. Mnohem častěji slouží k sekundárním účelům jako je poskytování dřeva, stínu či útočiště pro ptáky a hmyz.

A proč volit právě staré odrůdy? Moderní silně prošlechtěné odrůdy totiž poskytují dobré výsledky pouze při dodržení intenzivní agrotechniky. Završením prvního dne byla návštěva Uhřínovické aleje za Brtnicí, která je registrovným významným krajovým prvkem právě díky přítomnosti starých ovocných odrůd.

Druhý den byl věnován návštěvě jedlého lesa "Na Svobodném bydle", které se nachází na Šibeničním vrchu nad Třeští. Před pěti lety ještě louka se dnes pod rukama Tomáše a Zuzany Svobodových mění na sad s jedlými stromy, keři a stromokeři. Závěrem druhého dne jsme navštívili město Třešť, kde místní radní vsadili na trvalkové výsadby místo letniček. Trvalky dobře snáší sucha a v dobrých podmínkách se pěkně rozrůstají.

Oba dny byly bohaté na množství získaných informací, a to nejen teoretickch, ale i praktických. Účastníky mohlo těšit i slunné a teplé počasí právě probíhajícího babího léta.

Autor: Lenka Šuveríková


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Staré odrůdy ovocných stromů získávají nové příznivce

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.