Chaloupky

Školní zahrady místem moderního vzdělávání žáků

Publikováno 25. listopadu 2016

Ve Velkém Meziříčí se 21. - 22. listopadu 2016 sešli účastníci projektu EDUGARD zaměřeného na využití školních zahrad jako místa pro vzdělávání žáků. Zástupci organizací z Rakouska a České republiky jednali o možnostech rozvoje zahradní pedagogiky na obou stranách hranice.

Školní zahrady mají v obou zemích více než stoletou tradici. U škol se objevují už v 19. století, ale pouze v Česku se alespoň částečně zachovaly do dnešní doby. Velkou propagátorkou jejich zachování a rozvoje byla zakladatelka Chaloupek paní Květoslava Burešová a Chaloupky v této tradici pokračují. Rozhodně se však nejedná o žádný návrat do minulosti. Zahrady umožňují využití moderních vzdělávacích metod jakými jsou badatelské vzdělávání, učení se praxí či učení se o reálném světě.

Aby úvodní jednání projektu nebylo jen teoretické, došlo i na praktický vzdělávací workshop. Lektoři ekocentra Chaloupky představili aktivity, které lze s dětmi v daném ročním období na zahradě provozovat. Poté se účastníci přesunuli přímo do základní školy Hany Benešové v Borech, kde si prohlédli místní zahradu a aktivity s ní spojené. Došlo i na ochutnávku mrkvové pomazánky, kterou žáci připravili z vlastnoručně sklizené mrkve či na nealkoholický ovocný punč. Nově vybudovanou zahradu pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami obdivovali účastníci na ZŠ Tišnovská ve Velké Bíteši. "Zahrada je pro nás nejen místem vzdělávání a odpočinku, ale i místem, kde se setkáváme se sousedy, rodiči našich žáků a s širokou veřejností," pochvaluje si zdejší zahradu paní učitelka Alena Kalinová. "Když mi žák místo květiny donese do školy tašku koňského hnoje, mám z toho opravdovou radost," dodává pro pobavení na závěr.

Tříletý projekt Edugard - ATCZ65 začal v září 2016. Ekocentrum Chaloupky je vedoucím celého projektu, do kterého se dále zapojila Jihočeská univerzita, Přírodní zahrady a brněnská Lipka. Rakouskou stranu zastupuje Vyšší odborná škola z Vídně a sdružení Natur im Garten z dolnorakouského Tullnu. V jeho rámci proběhne vzdělávání pedagogických pracovníků a příprava budoucích učitelů, součástí budou i stáže jak pro české, tak pro rakouské studenty v obou zemích.Projekt je podpořen z programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika pro programové období 2014-2020.
Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Školní zahrady místem moderního vzdělávání žáků

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.