Chaloupky

Přihlašování na konferenci Vykev prodlouženo

Publikováno 23. září 2016

Termín uzávěrky přihlášek na konferenci Vykev byl posunut na 28. 9. 2016. Letos se konference koná v malebné vesničce Baliny, která leží nedaleko Velkého Meziříčí.

Zde už několik let probíhá rekonstrukce starého statku, který tu nevesele celých 50 let chátral. Z jedné čtvrtiny zrekonstruovaná budova a přilehlá terapeutická zahrada se stala místem, kde ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí a Baliny realizují ekologické výukové programy pro žáky mateřských a základních škol. Objekt dále využívá sociální služba Klub Lebeda, poskytující sociální rehabilitaci pro znevýhodněné osoby.

Baliny se nacházejí v přírodním parku Balinské údolí. Údolí meandrující říčky Balinky je cenné hlavně z krajinářského hlediska. Vysoké břehy jsou pokryty bujnou vegetací, zejména vrbami, olšemi a topoly. Na krátkých strmých svazích vystupují místy skaliska a skupiny izolovaných balvanů. Rozmanitost prostředí se odráží i v druhové bohatosti fauny, zejména ptáku. Můžeme se setkat s druhy vázanými na řeku, louku i lesní společenstvo.

Jaké jiné téma konference zvolit do tohoto prostředí než téma Krajina.

Krajinu divokou, ochočenou a domestikovanou nám přiblíží Mgr. Pavel Klvač. Přednáška je založena na původních sociologických výzkumech a aktivismu v oživování venkovské pospolitosti a ochrany venkovské krajiny.

Jak o krajině a v krajině učit, to nám ukáže Martin Kříž z Chaloupek a pozve vás k nové právě vznikající publikaci Krajina nápadů, představí její autory, témata a jednotlivé aktivity, pozve nás na letošní ekologickou olympiádu s tématem biokoridory a bariéry.

V odpolední dílně nám Jan Trávníček ukáže krajinu jinýma očima a z nezvyklých úhlů pohledu. v dílně Krajiny kolem nás zažijeme krajiny obzorové, rytmické, živitelky... a různé jiné - jaké je chceme a dokážeme vidět. Jak si s takovým chameleonem poradit? Po dílně dokážete do výuky převzít rychlé "evokační" kresby krajiny a osvojíte si jejich interpretaci (odhalíte např. i stopy kolektivního nevědomí). Zvýšíte svoji citlivost ke stereotypům vlastního i cizího vnímání, v novém světle uvidíte i některá témata ochrany přírody a krajiny.

Krajina za oknem vlaku, to je název další z odpoledních dílen, kdy se účastníci vydají vlakem z Velkého Meziříčí do Studence a zpět. Čekat je bude vyprávění o krajině a také ukázky aktivit, které zpestří žákům cestování vlakem. průvodcem bude Jana Janová a žáci ze ZŠ Budišov.

Ukázky z terénních programů předvedou zkušené učitelky z MŠ Nové Veselí. Pro kreativce bude nachystána tvořivá dílna, která nabídne možnosti využití přírodnin ve výtvarné výchově.

Součástí konference bude i komentovaná prohlídka areálu statku a terapeutické zahrady.

Kdo nebude cestovat autem a využije hromadnou dopravu, pro toho bude ve Velkém Meziříčí v 8:00 hod přistaven autobus do Balin. Ten nás přiblíží i k vlaku a doveze v odpoledních hodinách zpět do Velkého Meziříčí.

Na setkání se těší organizátoři

Přihláška zde.

Informace: Ing. Jana Čížková Ph.D., jana.cizkova@chaloupky.cz

Pozvánka ke stažení zde.Informace: Ing. Jana Čížková Ph.D., jana.cizkova@chaloupky.cz Pozvánka ke stažení zde.

Autor: Jana Čížková


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Přihlašování na konferenci Vykev prodlouženo

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.