Chaloupky

Následovníky Hefaista najdete na Chaloupkách

Publikováno 24. července 2017

Již čtvrtým rokem se v ekocentru Chaloupky Kněžice koná celorepublikově naprosto ojedinělý tábor - tábor kovářů. Přesto, že to není akce pro ořezávátka, je o něj stále větší zájem. Letošní rok se proto místo jednoho běhu konají dva.

Kovářské práce probíhají pod vedením zkušených kovářů. Letošní první běh, který již proběhl, odborně vedl Radek Chmelař. Student vysoké školy, který tři roky pomáhal jako kovář amatér profesionálnímu kováři Františku Netrdovi. Ten tábory vede od začátku jejich čtyřleté historie.

Na rozdíl od běžných táborů, kde si děti na něco hrají, je tady kování opravdové. Ne že by si jinak nehrály, přece jen je to dětský letní tábor a ne tábor pracovní. Ale kovadliny, oheň ve výhních, kladiva a žhavé železo, které děti s nadšením kují, to je skutečné. Za týden se kováři z dětí sice nestanou, ale získají několik cenných zkušeností, které se jim do života budou hodit.

Je to zcela jistě úcta k práci a k umu, které každé řemeslo obnáší. Následuje umění týmové spolupráce - u kovadliny neustále potřebujete pomoc nebo naopak pomáháte někomu druhému. Trpělivost a houževnatost - než železu vnutíte svoji představu, chvíli to trvá. Zanedbatelné není ani získání představy o lidské historii a vyzkoušení si všeho vlastníma rukama. Vždyť železo a jeho zpracovávání provázejí člověka více než tři tisíce let! A tak si děti na Chaloupkách postaví vlastní milíře, vypálí dřevěné uhlí a pak rovněž ve vlastnoručně postavené šachtové peci vytaví železnou houbu, ze které se už dá vykovat železo. Prostě tak trochu experimentální archeologie.

A ještě jeden cíl tyto tábory sledují. Nejen spolupráci týmovou, ale také spolupráci mezi otcem a synem. To nám ze společnosti pomalu mizí. A k tomu je kovařina přímo ideální prostředek. A tatínci, kteří výzvu přijmou, nelitují. Z tábora si stejně jako děti odvážejí nejen vlastnoručně vyrobený kovářský výrobek, ale také super pocit ze svého potomka. Záměrně neuvádíme syna, protože do tábora jezdí i děvčata. Na letošním prvním běhu byla hned tři. A buďte si jistí, že se dovedou kladivy pěkně ohánět. A něco jim jde dokonce lépe než klukům.

Autor: Honza Uher


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Následovníky Hefaista najdete na Chaloupkách

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.