Chaloupky

Konference na téma Krajina proběhla i za okny vlaku

Publikováno 6. října 2016

Putování místní lokálkou, pohledy na kopce i roviny, výprava do přírody v okolí vesnice, do krajiny na zahradě, do krajiny Banátské, to vše mohlo na vlastní kůži zakusit padesát účastníků tradiční konference VYKEV, která se letos konala v Balinách u Velkého Meziříčí.

Regionální setkání pedagogů všech stupňů škol a dalších zájemců o environmentální výchovu a vzdělávání pořádaly Chaloupky 4. října 2016 v ekocentru Chaloupky Baliny.

"Letos jsme vybrali téma Krajina. Máme ji v sobě od dětství vtištěnou a provází nás celým životem. Tak proč se na ni nepodívat z nejrůznějších úhlů", vysvětluje červenou nit konference organizátorka akce Jana Čížková.

Hlavním dopoledním řečníkem byl sociolog Pavel Klvač, který všechny přítomné uchvátil svým barvitým přednesem. Představil nejen aktivity občanského sdružení Drnka, příklady sociologického výzkumu venkovského života na Drahanské vrchovině, ale především krajinu rumunských Čechů - Banát. " Myslím, že k jeho návštěvě, ale hlavně k návštěvě lidmi málo narušené krajiny této části Rumunska nalákal mnoho našich účastníků," uvádí Marie Rajnošková, účastnice jedné z exkurzí do Banátu.

Dopolední část doplnila Mgr. Jana Hanáková představením projektu věnovaného krajině v okolí Moravských Budějovic, který v rámci programu Globe v minulém školním roce realizovala se svými žáky. Nabídku programů o krajině představily i Chaloupky.

Po vydatném obědě, který se stylově vařil na dvoře v kotli, mohli účastníci navštívit, podle svého zájmu, několik dílen. Krajinu za oknem vlaku z Oslavice do Studence svým vyprávěním představila Jana Janová, učitelka ZŠ Budišov. Zpáteční cesta byla zpestřena ukázkami her, které mohou pedagogové využít pro děti při cestování vlakem. Nahlédnout do krajiny kolem nás jinýma očima a z nezvyklých úhlů pohledu nás naučil Jan Trávníček. Na výpravu do krajiny se vydali především pedagogové MŠ. Seznámili se s bytostmi, které krajinu obývají a my je mnohdy nevidíme. Navštívili pole, louky, lesy, zahrady i vody. "Ochutnali" je všemi smysly v různých ročních obdobích. V tvořivé dílně si účastníci vyzkoušeli využití přírodních materiálů k vytvoření dekorací do zahrady či interiéru.


Konferenci Vykev 2016 na téma Krajina finančně podpořil Kraj Vysočina a Ministerstvo životního prostředí ČR.


Autor: Ing. Jana Čížková


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Konference na téma Krajina proběhla i za okny vlaku

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.