Chaloupky

Environmentální etika se stala tématem letošní konference VYKEV

Publikováno 26. listopadu 2015

Tradiční krajská konference VYKEV, která je určena pedagogům a všem příznivcům environmentální výchovy, letos proběhla v Havlíčkově Brodě a jejím tématem byla Environmentální etika.

O úvod do tématu se velmi vtipnou a poutavou přednáškou postaral Doc. Mgr. Bohuslav Binka Ph.D. vedoucí Katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě. Nad tím, zda je křesťanská tradice zdrojem ekologické krize, se mohli účastníci zamyslet v průběhu přednášky Mgr. Jana Zámečníka Th.D. Dopolední přednášková část byla doplněna o informace, co nového Chaloupky nabízí jak pedagogům a dětem, tak široké veřejnosti. V odpoledních dílnách se účastníci seznámili s problémem tzv. speciesismu (druhovou nadřazeností) a pokusili se zodpovědět otázky: Jaké je postavení zvířat v naší společnosti? Jak o zvířatech mluvíme a jak to muže ovlivňovat naše myšlení? Dílna s názvem Křížová cesta v krajině nabídla prostor ke společnému zamyšlení nad tématy, se kterými má člověk na začátku 21. století "kříž". Promýšleli jsme jednotlivá zastavení v krajině a zároveň hledali cestu k řešení či naději. V dílně s názvem "Etika hrou" byl účastníkům představen projekt, který se zaměřuje na zážitkovou formu vzdělávání v oblasti etické výchovy a proběhly zde praktické ukázky, kterak lze hrou učit o etice a ekologii i ty nejmenší.

Na konferenci bylo možno shlédnout putovní výstavu 100 let výročí Arménské genocidy, která je určena především pro střední školy.

Klubu Lebeda, který nabízí sociálně terapeutické programy pro znevýhodněné osoby, zde prezentoval svoje výrobky a výsledky své činnosti.

I občerstvení podávané na konferenci bylo v etickém duchu, potraviny byly místní a čistě vegetariánské a na jejich výrobě a přípravě se podíleli zaměstnanci Zemědělského družstva Chaloupky a žáci Hotelové školy Havlíčkův Brod.

Konference se uskutečnila za podpory Města Havlíčkův Brod a celkem se jí zúčastnilo 72 účastníků. Těšíme se na další společné setkání, které připravujeme na příští školní rok, tentokrát v ekocentru Baliny.

Autor: Jana Čížková


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Environmentální etika se stala tématem letošní konference VYKEV

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.