Chaloupky

Dvakrát hurá na Chaloupkách

Publikováno 29. srpna 2017

To hurá ale ve skutečnosti zaznělo daleko častěji než dvakrát. Na Chaloupky Kněžice totiž doputovaly dvě skupiny učitelek, aby si názorně vyzkoušely, jak se ze školky a školních lavic míří ven do krajiny. A tam pod širým nebem učí a hraje. Nejlépe ale obojí dohromady, jak říkával učitel učitelů.

Ve stejný termín probíhaly zároveň dva semináře. Jeden pro učitelky z mateřských škol, těch přijelo patnáct a pro učitele základních a středních škol. Těch dorazilo o šest více. Organizační nedostatek? Kdepak, spíše záměr. Moudré učitelky totiž vědí, že děti rostou a že je velmi dobré vidět do "kuchyně" těm druhým. Jedny připravují děti pro ty druhé a nebo je od těch prvních přebírají a pracují s těmi, které těm prvním prošly rukama. Každopádně se našly takové, které mezi skupinkami pendlovaly a zkušenosti sbíraly na obou stranách.

Pro ty, které dorazily ze školky, čekal seminář zaměřený na vodu, půdu, slunce a vzduch. Zahrály si didaktické, smyslové i pohybové hry, vyzkoušely si, jaké to je být malým badatelem nebo se nadchly při prožitkových aktivitách. A to vše především venku v inspiračním okolí Chaloupek. Kde jinde vstřebávat podněty pro environmentální výchovu.

Program učitelek, které se po prázdninách vracejí do lavic, byl fyzicky poněkud náročnější. I pro ně byl připraven program především v lesích a loukách okolí a rádius byl již podstatně větší. Na vlastní kůži si vyzkoušely, že nejlépe se nové informace vstřebávají v propoceném tričku, podpořené emotivními zážitky. A na zlobení? Při celodopoledním běhání po lese nebude mít chuť a energii ani ten největší raubíř ze třídy, uf! Na to vemte jed.

Jako dárek či součást kurzu obdržela každá učitelka knížku Krajinou nápadů, kterou Chaloupky vydaly v tomto roce. A jako prezent byly lektoři právě autoři této publikace. To se to panečku taková knížka vnímá jinak. Kdykoli ji otevřete, ihned uslyšíte například Tomáše Krásenského a jeho příjemný hlas, který fyziku nacpe do každé trávy nebo pohledu na modrou oblohu.

Tři dny na Chaloupkách si tedy učitelky skutečně aktivně užily a věřte, že to spolu po večerech nebo na chvostu výpravy pořádně probraly. Vždyť se tu sjely doslova ze všech koutů republiky. Dokonce i té bývalé. Pro pětičlennou skupinu od Žiaru nad Hronom bylo největším zážitkem, že si můžeme běhat po lese - dokonce i v noci - a nebát se, že nás sežere medvěd. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Autor: Honza Uher


Zpravodaj z Chaloupek

Zaregistrujte se k odběru našeho zpravodaje, zadejte svůj e-mail.Vstup do e-shopu

Publikace a pomůcky

Košík: 0 položek za 0,00

Vyhledávání

Navigační menu

česky
englishdeutsch

www.chaloupky.cz » Úvod » Dvakrát hurá na Chaloupkách

Chaloupky o.p.s.
Kněžice 109
675 21 Okříšky

info@chaloupky.cz
Copyright © 2010 - 2017 Chaloupky o.p.s.
Vyrobilo Vergilio, s.r.o.